Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 15:40 Bu yazı 106 kez okundu
 
Yalakalık meslek oldu
Bayram Alacatli
bayramalacatli@hotmail.com
 
 

Ülkemizin en büyük sorunlarından biriside şakşakçılık yani diğer adıyla yalakalık

Konuya girmeden önce yalakanın ne anlama geldiğine bakmakta da fayda var. "Kendisine çıkar sağlayacak olanlara aşırı bir saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kişi" ye yalaka denir. kısacası ise "Kendi çıkarı için başkalarının elini eteğini öpen tip."
 
Yalakalık meslekler sınıfına sokulsa, bizim ülkenin yalakaları dünya birincisi , iki koyunu güdemeyenler de yabancı ülkelere yalakalık dersi vermek için atronomik ücretlerle transfer olurlardı.
 
Dünya'da yalakalığın ne zaman başladığını söylemek zor olsada, bizim ülkemizde yalakalığın padişahlar döneminde başladığını, çok partili sisteme geçtikten sonrada zirveye oturduğunu söylemek oldukça kolay.
 
Yalakalığın ana kaynağı ise siyasi partilerin güdümünde hareket eden yazılı ve görsel basın.
 
Taraftarı oldukları siyasi parti liderlerlerinin, hatalarını bile bile "Çok yaşa padişahım" naraları atacak kadar yalakalaşmış, dünya üzerinde başka basın toplumu bulamazsınız.
 
Buna yığınla örnek göstermek mümkün. Ama en güzel örnek alkol satışlarını ve kullanılmasını düzenleyen yasa. Bu yasa muhalefetin ve muhalefet taraftarı basın kuruluşlarının büyük tepkisini çekerken, hükümetin yandaşı olan basın kuruluşları da attıkları manşetlerle hükümeti yere göğe sığdıramamışlardı.
 
Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki açıklamaları da ilginç, ilginç olduğu kadarda düşündürücüydü. 
 
"Bilim alkolün zararlı olduğunu çok net şekilde ortaya koyuyor. Bunu farklı yerlere çekenler oluyor ‘efendim inancı gereği bunu yapıyor’ diyorlar. Hangi din olursa olsun bir din yanlışı değil doğruyu emrediyor. Doğruyu emrediyorsa, bunu din emrediyor diye karşısında mı duracaksınız. İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasanın sizin için neden reddedilmesi gerekiyor." 
 
Alkolik birisi değilim, bu nedenle bu yasa doğrudur yada yanlışta demek istemiyorum. Ama Erdoğan'ın cülelerinin içine din olgusunu sokmasınada şiddetle karşıyım. 
 
Neden mi?
 
AKP iktidarı ilk yıllarında Türk Ceza Kanunu'nun suç olarak tanımladığı zina'yı "AB böyle istiyor" diyerek suç olmaktan çıkardı. Yalaka basın bunu alkışlamadı ama karşısına geçip eleştirme zahmetinde de bulunmadı.
 
Dinimize göre içki günahta, zina günah değil mi? Yoksa içki konusununda Kur'an-ı Kerim doğruyu emrediyor da, zina konusunda emretmiyor mu? Kısaca bir göz atalım
 
Kur'an-ı Kerim  zina konusunda ne emrediyor ? 
 
" Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah'ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun."
 
Kur'an-ı Kerim İçki (alkol) konusunda ne emrediyor?
 
2:219 -Ey Muhammed! Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: Bu ikisinde büyük bir günah, bir de insanlar için bazı menfaatler vardır. Fakat günahları, menfaatlerinden daha büyüktür. Yine sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: İhtiyaçtan fazlasını infak edin. İşte böylece Allah, size âyetlerini açıklıyor. Umulur ki siz düşünürsünüz.
 
5:90 -Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.
 
5:91 -Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?
 
10:4 -Dönüşünüz hep O'nadır. Allah'ın vaadi haktır. Herşeyi ilk baştan yaratan O'dur. Sonra iman edip salih amel işleyenleri hak ettikleri ölçüde mükâfatlandırmak için geri döndürecek olan yine O'dur. Kâfirlere de inkâr ettikleri için kaynar sudan bir içki ve acıklı bir azap vardır.
 
Gördüğünüz gibi zina'da içki'de dinimize göre günah. 
 
O zaman yasaları çıkartanlara ve yandaşlarına şunu sormak gerekiyor "sizce bu günahların bir kıstası var mı?" Eger yoksa, bugün alkolü kısıtlayan yasayı yere göğe sığdıramayan yalaka takımı, dün zinayı serbest bırakan yasanın karşısına dikilip  "Dinimize göre zina en büyük günahlar arasında. Zinayı serbest bırakmak, zina suçu işleyenlerin günahlarına ortak olmaktır.Zina serbest olursa binlerce nesepi gayri sahih çocuk dünyaya gelecektir. Toplum yozlaşacak, nesil ahlaksızlaşacak, fuhuş sokaklara inecek, gizlice işlenen günahlar, toplumun gözleri önünde işlenecek, herkes tuttuğunu götürecek, kimin eli kimin cebinde belli olmacaktır," deme zahmetinde bulunmadınız? 
 
Ve sizler, yapılan yanlışları dahi alkışlamayı alışkanlık haline getiren yalaka takımı, zina suç olmaktan çıkartılırken neden tepki vermediniz? Yoksa sağda solda gizlice yaptığınız zamparalıklardan sonra gusul abdesti alırken kullandığınız alkol gözlerinizi mi yaktı?

 
Etiketler: Yalakalık, meslek, oldu,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
29
36
2
2
9
13
2
Galatasaray
27
23
2
3
8
13
3
Adana Demirspor
24
24
1
6
6
13
4
Başakşehir FK
24
19
3
3
7
13
5
Konyaspor
24
16
2
6
6
14
6
Kayserispor
23
20
5
2
7
14
7
Trabzonspor
23
19
2
5
6
13
8
Beşiktaş
22
26
3
4
6
13
9
Alanyaspor
17
19
5
5
4
14
10
Antalyaspor
16
19
6
1
5
12
11
Gaziantep FK
16
19
5
4
4
13
12
Giresunspor
15
13
6
3
4
13
13
Kasımpaşa
15
11
6
3
4
13
14
Hatayspor
14
12
7
2
4
13
15
Fatih Karagümrük
13
24
6
4
3
13
16
MKE Ankaragücü
13
16
6
4
3
13
17
Sivasspor
11
13
7
5
2
14
18
İstanbulspor
8
12
9
2
2
13
19
Ümraniyespor
7
15
8
4
1
13
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı