Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 16:25 Bu yazı 137 kez okundu
 
Yalakalığın tarihi yazılıyor
Bayram Alacatli
bayramalacatli@hotmail.com
 
 

Daha önceki bir yazımda, yalakalığın çok eski bir meslek aynı zamanda da bir hastalık olduğunu, yalakalık sayesinde yükselenlerin, itibar sahibi olanların ve köşeyi dönenlerin azımsanamayacak kadar bir çoğunluk teşkil ettiğinide vurgulamıştım.

 
Yalakalık denen bu hastalığın eski çağlarda Avrupaya has bir davranış biçimi olduğunu, Kral soytarıları sayesinde de herkese bulaştığını söylemekte fayda var.
 
Avrupa'da yaygın olan yalakalık hastalığı biz de yok muydu?
 
Elbette vardı.
 
Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray erkanına ve o zamanki yönetici kadrosuna bulaşan bu hastalık, Cumhuriyet döneminde de devlet dairelerine sirayet etti. Bir kısım Memur kesimi yükselmek için el etek öpmekten, iş yapamaz hale geldi. Biz "Buna da şükür. İnşallah toplumun tamamına yayılmaz" diye düşünürken, AKP iktidarı 14 yıl gibi kısa bir sürede yalaka hastalığının toplumun büyük bir bölümüne bulaşmasına neden oldu.
 
Yalakalık hastalığı bir övgü biçimidir. Belirli bir kalıp içinde, bir atlama, yani yükselme basamağı olarak kullanılmaya özen gösterilir. İçinde ahlak, din ve toplumun tepki gösterdiği şiddet olaylarını perdeleyecek yada örtecek cümleler kullanılmaz. AKP iktidarının aşırı müsamahakarlığı ve tepkisiz kalması nedeniyle, bugüne kadar kullanılmayan ahlak, din ve şiddet olgularını perdeleme yalakalığı adeta tavan yaptı.
 
Dört duvar arasında kalanları bilmek mümkün olmadığında, basına yansıyan yalakalıkların bir derlemesini yaptım. Bazılarını okurken utandım, bazılarında ise Allah'a şirk koşmuş olmamak için dua ettim.
 
DİNİ YALAKALIK
 
AKP milletvekili Yasin Aktay “Biz Tayyip Erdoğan’ı gördüğümüz zaman ‘Salli Ala Muhammed’ deriz” dedi
 
Akp Kocaeli milletvekili “İslam’ın şartı beş değil, yedidir” dedi.
 
AKP Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser şok açıklamalarda bulundu. Eser, partisinin merkez ilçe kongresinden önce başkan adaylarından Hakkı Aslan'ın düzenlediği yemekte yaptığı konuşmada "Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan'a biz o kadar bağlıyız ve aşığız ki bizim için adeta ikinci peygamberdir" dedi.
 
DENİZLİ'de eşi emekli imam olan ev kadını Fatma Durmuş'un yazdığı `İlahilerle Hakka Çağrı' adlı ilahi kitabından alıntı "Tayyip Allah yolunun bekçisidir. Tayyip'i üzmek Allah'ı üzmektir."
 
AKP İstanbul Milletvekili Oktay Saral: "Erdoğan için her gün 2 rekat şükür namazı kılınmalı"
 
AKP Çorum Milletvekili Murat Yıldırım: "Erdoğan ümmetin lideri"
 
Atılgan Bayar Erdoğan'ı "Halife-i ruyi zemin" yani "bütün yeryüzünün halifesi - hakimi" olarak tanımladı. Atılgan Bayar bununla da yetinmedi kendisine "biat" ettiğini de açıkça ilan etti. 
 
O günün bombasınıda AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin'den geldi. Yaptığı açıklamada Şahin şöyle dedi: "Teşkilattaki arkadaşlarım sayın Başbakanımıza yakınen sorular sordular, elini sıktılar. Sayın Başbakanımıza dokunmak bile inanın bence ibadettir. Ben bunu söylüyorum." 
 
AKP Düzce Milletvekili Fevai Arslan bu konuda hepimizi aydınlattı, Erdoğan'ı Allah ilan etti. Arslan yaptığı konuşmada şöyle dedi: " Türkiye olarak artık koşmaya başladık. Çünkü (Türkiye'nin) başında öyle bir lider var ki dünya liderliği kabiliyetinde ve Allah’ın bütün vasıflarını üzerinde toplayan bir lider var. İşte bunun önünü kesmek istediler."
 
Böylece Fevai Arslan Erdoğan'ı "peygamberlik" gibi bir sıfata da sıkıştırmadan, düz olarak "Allah'ın tüm vasıflarını taşıyan, yani yaratılmamış, hep var olan, sonsuza kadar da var olacak olan, yoktan var eden, evrenin yaratıcısı, her şeye gücü yeten,  kendisinden başka ilah olmayan, alemlerin rabbi, her ilme sahip, kimseye benzemeyen, geniş rahmet sahibi, her şeyi gören, tüm varlıkların rızıklarını veren" bir ilahi güç olarak tasvir etti.  
 
Gazeteci Akif Beki'ye göre; kan bağı yok ama,  Erdoğan, Musa Peygamber soyundan geliyor.
 
AHLAKİ YALAKALIK
 
"Sahabelerde Hz Peygambere eşlerini sunmuştur"
 
"İstesin karımı boşar ona veririm"
 
"İstesin haremine girerim"
 
"Karımı onunla aynı yatakta görsem kıskanmam"
 
"6 Yaşındaki kızla evlenilir"
 
"Kocama vermedikleri mi ona seve seve veririm"
 
"Gelenevler kapatılsın yada islami geleneklere uygun hale getirilsin. Her geneleve bir imam atansın, Muta nikahıyla insanlar zina yapmaktan kurtulsun"
 
TERÖRÜ ÖRTME YALAKALIĞI
 
Yalçın Akdoğan: Öcalan’ın olayları okuma kabiliyeti ve tecrübesi var. Mesajları sürecin geleceğini düşünen bir hassasiyeti yansıtıyor.
 
Mehmet Metiner: Öcalan’ın durduğu yer, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yer. İmralı’da çok anlamlı, çok değerli şeyler söylüyor.
 
Yiğit Bulut: Abdullah Öcalan Ortadoğu'da Türkiye'nin önünü açıyor.
 
Yasin Aktay: Öcalan, dünyanın geleceğini iyi okuyup Kürtler’in, PKK’nın önüne yeni hedef koymuştur. Şartlarının iyileştirilmesi talepleri var. Bu talepler normaldir, meşrudur.
 
Beşir Atalay: Abdullah Öcalan Kürtler’in lideridir.
 
Bülent Arınç: Dağa çıkışlar eskiye oranla daha nitelikli hal aldı.
 
Sadullah Ergin: Öcalan bölgenin ve Türkiye’nin reel politiğini daha sağlıklı değerlendiriyor.
 
Nihal Bengisu Karaca: Bebek katili denen bu kişi çıktı Nevruz’da gerçekten kapsayıcı, insanlara geleceği gösteren ve helalleşme teklifi sunan bir konuşma yaptı.
 
Mehmet Barlas: Abdullah Öcalan bile zamanın ruhunu yakalamışken...
 
Hilal Kaplan: Bir zamanlar “Ölmeye hazırım” diyen Öcalan, şimdi “Yaşatmaya hazırım” diyor.
 
Abdulkadir Selvi: Öcalan bu süreçte sorumluluk bilinciyle hareket ediyor. İlerleyen aşamalarda Öcalan’ın konumunu Türkiye artık tartışmalı.
 
Emre Aköz: PKK bir terör örgütü değildir.
 
Örgütü biliyorsunuz.
 
Kimlerin ardında saf tuttuğunu da görüyorsunuz.
 
KARIŞIK YALAKALIK
 
Aşk için hıristiyanlığı seçerek kilisede vaftis olan, aşkı kısa sürede tadını kaçırınca tekrar İslamiyette karar kılan, dünün mankeni, bugünün AKP severi Tuğçe kazaz cep telefonuna indirdiği kuran'ı Kerim uygulaması için, Diyanet işleri başkanlığından Fetva istemiş. "Cep telefonumuza abdestsiz dokunabilir miyiz?"
 
Benden cevap "Cep telefonuna Kuran'ı Kerim uygulaması indirmeden önce, boy abdesti aldıysan sorun yok. Boy abdesti almadıysan, cep telefonuna abdestsiz dokunmanda bir mahsur yok.Çünkü yeteri kadar günaha girmişsin"
 
AKP’nin sözde tarihçisi Mustafa Armağan “Edirne’de bir okula gittim, okul ele geçirilmiş, Kemalist kanton” dedi.
 
Başka okul ve kursları kimlerin ele geçirdiği, gazetelerin manşetlerinde yazıyor. Ama bu zat  gazetelerin manşetlerine çıkan bu okul ve kurslarla ilgili tek kelime etmiyor. Ederse bir günde ipinin çekileceğini, paralelci ilan edileceğini çok iyi biliyor.
 
Yüz yıldır ayakta dimdik duran Türkiye'nin tek kişinin gücüne muhtaç olduğunu ima eden, dünya liderimizden vecize“Tayyip Erdoğan gitsin demek, devletimizin tek olması anlayışı yıkılsın demektir” dedi.
 
Akitçi Abdurrahman Dilipak, çocuklarını okula göndermediğini belirterek,“imamlar ve öğretmenler toplumun iki temel baş belasıdır” dedi. 
 
Yalakalıkta sınır tanımayan köşe yazarlarını, menfaati için karaya beyaz diyenleri, askerlerimiz şehit olurken teröre sesini çıkartmayıp, filistin için Taksim meydanında basın açıklaması yapanları yazmayı unutmuş
 
Milli gazetenin köşe yazarı Mehmet Şevket Eygi “terörü bitirmek için güneydoğuda şeriat ilan edilmeli” dedi.
 
Şeriatla idare edilen ülkeler güllük gülüstanlık. Ne terör var, ne cinayet, nede de ahlaksızlık. Darağacında sallananlar, kafaları bedenlerinden ayrılanlar, bombalı saldırılarda hayatlarını kaybedenler yok. Basına yansıyan görüntüler, Uranüs gezegeninde çekilmiş. "Sen aklınla bin yaşa hemi"
 
AKP mitinginde gaza gelen bir kadın kendisine uzatılan kamera mikronuna, "Ben Erdoğan'ın götünün kılıyım" diyerek, adeta şov yaptı.
 
Bizde bu kadıncağıza bulunduğu yerde mutlu ve huzurlu olmasını dileriz.

 
Etiketler: Yalakalığın, tarihi, yazılıyor,
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fenerbahçe
29
36
2
2
9
13
2
Galatasaray
27
23
2
3
8
13
3
Adana Demirspor
24
24
1
6
6
13
4
Başakşehir FK
24
19
3
3
7
13
5
Konyaspor
24
16
2
6
6
14
6
Kayserispor
23
20
5
2
7
14
7
Trabzonspor
23
19
2
5
6
13
8
Beşiktaş
22
26
3
4
6
13
9
Alanyaspor
17
19
5
5
4
14
10
Antalyaspor
16
19
6
1
5
12
11
Gaziantep FK
16
19
5
4
4
13
12
Giresunspor
15
13
6
3
4
13
13
Kasımpaşa
15
11
6
3
4
13
14
Hatayspor
14
12
7
2
4
13
15
Fatih Karagümrük
13
24
6
4
3
13
16
MKE Ankaragücü
13
16
6
4
3
13
17
Sivasspor
11
13
7
5
2
14
18
İstanbulspor
8
12
9
2
2
13
19
Ümraniyespor
7
15
8
4
1
13
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı