Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 15:07 Bu yazı 78 kez okundu
 
Türk seçmeni kime oy verir?
Bayram Alacatli
bayramalacatli@hotmail.com
 
 

Anket şirketleri siyasi partilere oy veren Türk seçmenlerinin profilini çıkartırken genellikle, seçmenlerin  tahsil durumlarını baz alır. Ve anket sonuçlarını da ballandıra ballandıra açıklar. Üniversite mezunlarının % 80' i sol partilere, ilkokul mezunlarının % 70 'i sağ partilere , falan filan.

 
Türk seçmeni gerçekten tahsil durumuna göre mi, oy vereceği siyasi partiyi belirliyor? Yoksa anket şirketlerinin aksine oy vereceği partide çeşitli kriterler mi arıyor? Yada bu iki şıkkın dışında " Bana ne partiden gözümü kapatır mührü basarım" mantığıyla mı hareket ediyor?
 
Bir siyasi partide faal olarak görev yapmadım. Ama bulunduğum toplumların bana verdiği bilgilerle, anket şirketlerinin Türk seçmeni hakkında verdiği profil bilgileri taban tabana zıt. Mesela sadece yüksek okula gitmiş tahsilli kişilerle, genel kültürü yüksek kişiler sol partiler oy vermiş olsaydı, sol partilerin oy oranı % 15 ten yukarı çıkmazdı. Ama şuanda sadece CHP'nin oyu % 30.  Kaba bir hesaplama ile birleşik bir sol partinin oyu ise yaklaşık % 40. Aradaki % 25' lik fark  gökten zembille mi iniyor? Yada başka bir açıdan olaya bakalım. Sadece yeterli tahsili almayanlarla (bunların içinde okuma yazması olmayanlarda var)Yüksekokula gidenlerin belirli  bir bölümü sağ partilere oy vermiş olsaydı, sağ partilerin toplam oy oranı % 85 olurdu. Şuanda  birleşik bir sağ partinin oy oranı ise % 60 - 63 arası.(bu %  60 - 63' ün içinde mevcut sol partilerde aradığını bulamayan sosyal demokratlarda var). Aradaki % 15 - 12 fark buhar olup havaya mı uçtu?
 
Yukarıda verdiğim bilgilerin doğruluğuna inanıp inanmamakla özgürsünüz. Ama gerçek olan bir şey var. O da, siyasi partilere verilen oyların tahsille uzaktan yakından bir ilgisi yok. Olanda % 5 'in üzerine çıkmaz 
  
İşte Türk seçmeninin oy vermek için aradığı kriterler;
 
1- Oy vereceği partinin siyasi görüşü
2- Oy vereceği partinin dine bakışı
3- Oy vereceği Parti başkanının dini bilgisi
4- Oy vereceği Parti başkanının hitabet kabiliyeti
5- Oy vereceği parti başkanının dış görünüşü
 
Bu kriterleri okurken "Hadi canım sende" diyebilirsiniz. Ama dünyanın hiçbir ülkesinde "Ben bu partinin icraatlarını beğenmiyorum, ama parti başkanı Allah'ın adını andığı için oy veriyorum" "Bu partiye oy vermeyenler kafirdir" "Bu başkanı eleştirenler cehennemde cayır cayır yanacaklar" diyen garip anlayışta seçmen profilleri göremezsiniz.
 
Birkaç ay sonra yapılacak olan genel seçimde AKP favori olarak gösterilse de, iktidar koltuğuna oturmak için savaşacak 3 siyasi parti var. Bu 3 siyasi partinin ve genel başkanlarının  yukarıda saydığım kriterlere uygunluğuna bir bakalım
 
AKP  :
 
1- Belirli bir siyasi görüşü yok
2- "Dine bakış açısı ılımlı" demek haksızlık olur. Aşırı din bağımlılığı var
3- Dini bilgisi yeterli. İmam Hatip Lisesi mezunu
4- Nabza göre şerbet vermesini çok iyi biliyor. Bu nedenle hitabet kabiliyeti yerinde. Ama çabuk sinirleniyor
5- Dış görünüşü kusursuz.
 
CHP:
1- Siyasi görüşü, Sosyal Demokrat-sol
2- Dine bakışı ılımlı görünse de, katı kuralcı olmanın dışına çıkamıyor. Bu nedenle Laikliği ön planda tutmaya çalışıyor. Buda seçmende tedirginlik      yaratıyor
3- Genel başkan dini konularda konuşmaktan kaçınıyor. Bu nedenle seçmen, başkanın yeterli dini bilgiye sahip olmadığını düşünüyor.
4- Hitabet kabiliyeti iyi. Sakinliği ve ölçülü konuşmaları ona puan kazandırıyor.
5- Dış görünüşü kusursuz
 
MHP:
1- Siyasi görüşü: Türk Milliyetçisi
2- Dine bakış açısı olumlu- Dinin siyasete alet edilmemesi gerektiğini vurgularken, insanların dini hassasiyetlerine de özen gösterilmesini istiyor.
3- Genel Başkan'ın dini bilgisi yeterli.
4- Devlet geleneğini bilen bir siyasetçi. Ama hitabet kabiliyetinin olduğu söylenemez. Konuşurken sesinin tonunu ayarlayamaması ve aşırı derecede yükseltmesi, dinleyenlerde kavga ediyormuş gibi bir his uyandırıyor.
5- Dış görünüşü kusursuz.
 
Türk seçmeninin büyük bölümü, oy vereceği siyasi parti başkanının tahsil durumuna, yabancı diline, dış siyasetteki başarısına yada ekonomi bilgisine bakmaz. Oy vereceği siyasi parti genel başkanının, dini bilgisine, namazına niyazına bakar. Öyle "Ben namazımı evde kılıyorum" "İbadette gizli kabahatte" sözlerine de itibar etmez. İnanması için, en az üç vakit siyasi parti liderini camide görmesi  ve TV kanallarında da cami önünde vatandaşla sohbet ederken izlemesi gerekir.. Bunu önceleri Necmettin Erbakan Hocamız yapıyordu. Ama bazı kendini bilmezler "Hoca efendi yolda her gördüğü cami' de namaza duruyor. Bazen on vakit namaz kılıyor." dedikodusunu çıkartınca, hocaya olan güven sarsıldı.  
 
Nüfusunun  % 99 'u Müslüman olduğu söylenen bir ülkede, basın mensupları eşliğinde camiye gelmeyen ve cemaatle beraber alnını secdeye koymayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' nun iktidar koltuğuna oturması sizce mümkün mü? "İbadette gizli, kabahatte" sözünü bu millet yer mi?
 
"İbadet gösteriş için yapılmaz. Gizli açık bütün ibadetlerde amaç Allah'ın yüce rızası olmasıdır. Kul Allah'a karşı olan borcunu, insanlar görsün diye yaparsa, bu ibadet olmaktan çıkar"  Sözüne itibar eden kim? Basın mensuplarını peşine takarak, camiye gideceksin, Namazını kılıp, cami önündeki vatandaşlarla bir süre sohbet edeceksin sonrada sandıkta oyları toplayacaksın.
 
"Benim köylüm, benim çiftçim, benim işçim, benim memurum, benim emeklim" türü sözlerle oy toplama devri tarihe karıştı. Seçmen profili değiştiği gibi, oy toplamanın kriterleride  değişti. 

 
Etiketler: Türk, seçmeni, kime, oy, verir?,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Adana Demirspor
6
6
0
0
2
2
2
Trabzonspor
6
3
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
9
0
1
1
2
4
Alanyaspor
4
7
0
1
1
2
5
Başakşehir FK
4
4
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
4
0
1
1
2
7
Gaziantep FK
4
2
0
1
1
2
8
Giresunspor
3
3
1
0
1
2
9
Kayserispor
3
1
1
0
1
2
10
Galatasaray
3
1
1
0
1
2
11
Antalyaspor
3
1
1
0
1
2
12
Konyaspor
2
0
0
2
0
2
13
Ümraniyespor
1
3
1
1
0
2
14
Sivasspor
1
1
1
1
0
2
15
MKE Ankaragücü
1
0
1
1
0
2
16
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
17
Hatayspor
0
0
1
0
0
1
18
İstanbulspor
0
0
2
0
0
2
19
Kasımpaşa
0
0
2
0
0
2
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı