25 Mart 2019 Pazartesi

Türk olacaksa bu Kocaman'dan başkası olmayacak

turk-olacaksa-bu-kocamandan-baskasi-olmayacak

Fenerbahçe'nin sportif direktörü Damien Comolli, Ülker Stadı'nda düzenlenen basın toplantısında sözleşme imzaadı. Comolli, sorulan soru üzerine verdiği cevapta Aykut Kocaman'la görüştüğünü onun kulübü çok sevdiğini bildiğini ancak konuyla ilgili son kararı yönetimin vereceğini söyledi. Başkan Ali Koç ise "Hoca eğer Türk olacaksa bu Aykut hocadan başkası olmayacaktır" dedi.
13 Haziran 2018 Çarşamba 18:09

 Daha önce St. Etienne FK, Monaco FK, Arsenal FK, Tottenham FK, Liverpool FK gibi kulüplerde çeşitli kademelerde görev yapmış olan futbol adamı Damien Comolli, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü’nde düzenlenen bir törenle, sportif direktör olarak kendisini 3 yıllığına Fenerbahçemize bağlayan sözleşmeye imzayı attı.


Damien Comolli’nin imza töreninde Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve Başkan Yardımcısı Semih Özsoy da göreve başladıkları günden bugüne kadar yaptıkları şeyler ve gözlemleri ile kulübün durumu ve gelecek projeksiyonları hakkında bilgiler verdiler.

Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ve Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinin de takip ettiği basın toplantısında konuşan Comolli, tüm transferleri Fenerbahçemizin Ağustos başında oynayacağı Şampiyonlar Ligi ön eleme turundan önce bitirmeyi istediklerini söyledi.

Ali Koç: “Teşekkür ederiz”

Toplantıda ilk sözü alan Başkan Ali Koç, kongre üyelerine ve taraftarlara teşekkür etti. Ali Koç, “Hem spor dünyasına hem Türkiye’ye örnek olacak, bugüne kadar benzeri yaşanmamış bir seçim süreci yaşadık. 1000-1500 delegeyle parti kongrelerinin yapıldığı bir dönemde Fenerbahçe’nin 21.000 oyla başkanını seçmesi takdire şayandır. Başta Divan Başkanımız Vefa Küçük olmak üzere bu demokrasi şölenine hizmeti geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. 3-5 dakikalık mesafede tutun da dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanlar, ambulansla tekerlekli sandalyeyle gelen insanlar, çoluk çocuk... nereden bakaranız bakın çok güzel bir gün yaşadık. Bunu en şeffaf şekilde yansıtan medya mensuplarına da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Stattaki mazbata töreninin de bir ilk, ayrıcalıklı, onurlu, şerefli bir tören olduğunu belirten Ali Koç, buraya gelen 18 bin taraftara, seçim sonuçları açıklandıktan sonra stadın çevresini, Bağdat Caddesi’ni ve Kalamış’ı dolduran taraftarlara da  değinerek,  “Alışık olmadığımız görüntülere sahne oldu. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

Ali Koç: “Mali durum beklentimizden bir nebze daha olumsuz”

Göreve başlayalı 1 hafta olduğunu belirten Ali Koç, ilk olarak personelle toplantı yaptıklarını ve onlardan bu yolculuğun parçası olmalarını istediklerini söyledi. Ali Koç, “Hep beraber mutlu ve huzurlu bir ortamda ki bize ne düşüyorsa yaparak, en verimli şekilde çalışarak camiamıza katma değer katmalarını istedik onlardan” dedi. Ali Koç, personelin her konudaki fikirlerine açık olduklarını da kaydetti.


“Finansal konularda neyi devraldığımızı net bir şekilde görmemiz lazım” diyen Ali Koç, bir mali bir de hukuksal açıdan denetim başlattıklarını söyledi. Ali Koç, “2 ayrı çalışma başlattık. Yoğun bir şekilde devam ediyor ve personelimize de teşekkür etmek istiyorum, onların da yardımıyla daha fazla yol alabiliriz. Denetçi firma bizim neyi devraldığımızı tespit etmek için yoğun bir denetime başladı. Bu 3-4 hafta sürecek. Hukuku bir denetim de başlattık. Hukuki konularda ne var? Bu da 2 haftada belli olacak. Buzdağının görünen yüzünü görüyoruz.  Bu ana kadar gördüklerimiz beklentilerimizden bir nebze daha olumsuz” dedi.

Yeni kaynağın 2 türlü olabileceğini belirten Ali Koç, sıcak para girişinin hibe yoluyla veya sermaye girişiyle olabileceğini belirterek, “Hangi formülle ne şekilde gireceğine henüz karar vermedik. Bu resmin netleşmesini istiyoruz. İkinci olarak da  sponsorluk komitemiz hızla çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Ali Koç, sponsorluk yapma imkanları olanların istekli olduğunu da vurguladı.

Ali Koç: “Türk Futbolunun mali açmazları sürdürülebilir değil”

“Tam ne yapmak için neyi devraldığımızı tespit etmek durumundayız. Türk futbolunun içinde bulunduğu mali açmazlar sürdürülebilir değil. Bazıları için bu, bizden daha da geçerli bir durum. Bu da rekabet açısından bir nebze bizi teselli ediyor.  Ben her zaman beklentileri gerçekçi tutmaya çalıştım. Şampiyonluk adayı olmak için çok mantıklı, akıllı yatırımları farklı şekillerde yapmak mümkün” diye konuştu.

Ali Koç, transfer konusunda medyadan beklentileri çok yükseltmemeleri ricasında da bulundu.

Yönetim Kurulu görev dağılımı üzerinde de çalıştıklarını söyleyen Ali Koç, 2 başkan yardımcısının Semih Özsoy ve Burhan Karaçam olduğunu, görev dağılımının alışılagelmişten farklı olacağını, taraftar konusuna çok önem verdiklerini, değişik yaklaşımlarının olacağını kurumsal konulara önem veren mantaliteye sahip olduklarını ve görev dağılımının da en kısa sürede yapılacağını belirtti.

Semih Özsoy: “Satışlar son bir haftada yüzde 89 arttı"

Toplantıda daha sonra söz alan Semih Özsoy, yükün ve sorumluluğun ağırlığının bilincinde olduklarını belirterek, “Bu süreç boyunca çorbada herkesin tuzu olacak. Biz fedakarlık edeceğiz, sizden isteyeceğiz. Camia harekete geçti.  Son 1 haftada yüzde 89 satış artışı var. 30 bin forma satılmış, bu bir rekor. Stoklarımızı eritmek için bir 20 bini daha gündeme aldılar. Şampiyonluk gediğinde(Basketbol) oranın daha da hızlanacağını biliyoruz. Kombine ve localara 2 katı talep geldi. Bugün resmi sitemizden şartlar belirtilecek. Bu da camianın büyüklüğünü ve ne kadar katılımcı olduğunu gösterdi” diye konuştu.

Semih Özsoy, bu süreçten faydalanmak isteyen art niyetlilere karşı taraftarımızı dikkatli olmaya da çağırdı.

Ali Koç: “Forma fiyatı konusunda yapabileceğimiz bir şey yok”

Taraftarın formalara yoğun talebi olduğunu, yenilerini ve fiyatlarda bir güzelleşme istediklerini belirten Ali Koç, “Burada bizim şu aşamada yapabileceğimiz bir şey yok. Kendi bünyemizde yapacağımız bir şey yok ama taraftar formaları üzerinde çalışıyoruz. Fiyat konusuna üretici firma karar veriyor. Kulüplerin burada manevra alanı yok” dedi.

Ali Koç: “Çok güzel günler göreceğiz”

Mağaza ve online satışı dışında taraftarın arandığı call center üzerinden bir satış mevcut olmadığını belirten Başkan Ali Koç,  “Münferit taraftarlarımız, taraftar grupları kampanyalar yapıyorlar. Dernekler, örneğin 1907 Derneği’nin 1907 forma kampanyası gibi Fenerbahçe sevdalısı iş adamları  5 bin, 10 bin, 100 300, 500 forma alıyor ve siz dağıtın diyorlar. Normal şartlarda bu formalara ulaşma imkanı olmayan kişileri gençlere ulaştırmak için çalışmalarımız devam ediyor, Herkese bizi motive ettiği için teşekkür ediyorum bize inanmaya devam edin. Çok güzel günler göreceğiz” dedi.

Ali Koç: “Bir futbol yapısı, kültürü, felsefesi yerleştirmek istiyoruz”

Comolli ile 1 senedir birlikte çalıştıklarını söyleyen Ali Koç, “Biz bir futbol yapısı, kültürü, felsefesi yerleştirmek istiyoruz.  Her zaman bu yapıyı geliştirmek için kuvvetli bir sportif direktör hayalim vardı. Bu yapıyı sadece stil ve tarz anlamında bir felsefe olarak anlamayınız.  Bu yapı içinde oyuncu keşfetme, yetenek bulup yıldızlaştırma, futbol akademisi var, futbol okulları var, futbol  okulları ve akademi arasında bağ yaratmak var” dedi.

Ali Koç: “Comolli ile kimyamız, vizyonumuz tuttu”

Comolli’nin futbol dünyasında çok farklı görevler aldığını ve üst düzey kulüplerde görev yaptığını söyleyen Ali Koç, seçim kampanyası boyunca ‘yönetimde olsaydık neler yaparız’ı kurguladıklarını söyleyerek, “Geldiğimiz noktada Comolli ile kimyamız vizyonumuz tuttu. Futbol dünyasında paraların nasıl çarçur edildiğini, yanlış kişilerle, yanlış menfaatlerle sınırlı kaynakların nasıl çarçur edildiğini görüyoruz. Kendisinin bu konudaki hassasiyetleri ve referansları beni umutlandırdı. Tüm işin başında olacağı için en tecrübeli insanı bulduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Damien Comolli: “Burada, daha önce Türkiye’de görülmemiş bir futbol kültürünü inşa etmek istiyoruz”


Öncelikle Başkan Ali Koç ve yönetime teşekkür ederek söze başlayan Damien Comolli ise, “Gerçekten burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Onurlu hissediyorum. Bu, büyük bir ayrıcalık. Futbolda olan herkes, Fenerbahçe’nin büyüklüğünü bilir ama buraya geldikten sonar bir kez daha bu büyüklüğe şahit oldum. Herkesin futbol için omuz omuza verdiğini görmek çok güzel. Bu kulüp bünyesinde olan herkesten büyük destek gördüm. Burada yeniden bir futbol kültürü daha önce Türkiye’de görülmemiş bir futbol kültürü inşa etmek istiyoruz, umarım başarılı oluruz” dedi.

Comolli: “İyi insanlar iyi futbol oynar”

Comolli, “Fenerbahçe, Avrupa’da her zaman saygı duyulan bir kulüp olmuştur. Fenerbahçe’nin oynadığı oyunu, genç oyunculara verdiği önemle daha da geliştirmesini istiyoruz. Benim için başkanım için önemli olan bir oyuncunun bir futbolcu bir de insan yönü vardır. Ben hep şöyle söylüyorum iyi insanlar iyi futbol oynar. Fenerbahçe’nin sadece bir kültürünü değil bir futbol markasını yaratmaya çalışacağız” dedi.

Comolli: “Amacım çalışan herkesin en iyisini vermesini sağlamak”

Sorumluluklarından fazla söz etmek istemediğini söyleyen Comolli, “ Amacım çok üst düzey performans elde edeceğim bir ortam yaratmak. Çalışan herkesin elinden gelenin en iyisini vermesini sağlamak istiyoruz. Bu teknik direktör de olabilir, futbolcu da çimci de. Bu bize sürekli başarı getirecek diye garanti veremem ama elimizden gelenin en iyisini başarmak için mücadele edeceğimizin garantisini verebilirim” dedi.

Comolli: “Buradaki tüm duvarları yıkmak istiyorum”

Comolli, “Buradaki bütün duvarları yıkmak istiyorum. Tabii fiziksel anlamda değil mental anlamda her duvar yıkılmalı bu kulüpte. İstediğimizi yaratmak için herkes şeffaf diyalog ve işbirliği içinde olmalı. Her şeyden önce taraftara ihtiyacımızı var.  Taraftarın yarattığı atmosferden çok etkilendim. Başarı için taraftarımızın desteği çok önemli” dedi

Comolli, hiçbir sosyal medya ağında hesabının olmadığını da sözlerine ekledi.

Comolli, “Fenerbahçe altyapısındaki tüm isimleri kulübe gelmeden analiz ettik”

Scout ekibi ve altyapı için her şeyin kafasında net olduğunu belirten Comolli, potansiyeli olan, milli takımlarda oynayabilecek oyuncular istediklerini, dünyanın her yanında scout çalışmaları yapacaklarını, ekibinin durumu göre 10-13 kişi arası olacağını ama bu durumun seneden seneye değişebileceğini, bu işi iletişim içinde oldukları dünya çapında isimlerle yaptıklarını istediklerini söyledi. Comolli, sözleşmesinin 3 yıllık olmasına rağmen bu hayallerin gerçekleşmesi için 5-6 yıllık bir döneme ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi. Comolli, “5-10 yıl sonrasına odaklanırım. Kontrat sürecim bu konuda önemli değil. Futbol akademisi kurmak çok zor değil. Bir süre vermem doğru olmaz ama felsefenizi biliyorsanız akademinizden sonuç almanız sorun olmaz.  Akademinin scout ekibi olmadığı söylendi, şok oldum. Bir konu daha eklemek istiyorum. Fenerbahçe bünyesinde oynayan tüm oyuncular için bir scout araştırması yaptık Fenerbahçe altyapısındaki tüm isimleri kulübe gelmeden analiz ettik. Çoğunluğu o senenin ilk 3 ayında doğanlar. O da oyuncu yetiştirmekten çok kazanmak üzerine kurulmuş takımlar olduğunu bize gösteriyor” dediAli Koç, “Yerli hocayla devam edeceksek, bu Aykut Kocaman’dan başkası olmayacaktır”

Teknik direktör kim olacak sorusu üzerine Aykut Kocaman ile görüştüklerini belirten Ali Koç, “ Aykut Kocaman mevcut resmi çekmemiz açısından ihtiyaçlarımız açısından çok faydalı oldu. İkinci yarı bu kadroyla şampiyonlar ilgi şansı getirmek çok büyük bir başarı. Kendi beklentilerini bizle, biz de beklentilerimizi onunla paylaştık. Yerli hocayla devam edeceksek, Aykut hocadan başka birini düşünmüyoruz.  Yerli hocayla devam edeceksek bu Aykut hocadan başkası olmayacaktır. Biz manevralarımızı, gelecekle ilgili her türlü opsiyonumuzu en doğru şekilde değerlendireceğiz. Kimsenin etkisi altında kalmadan duygusallığa yer vermeden en iyi sonucu almaya çalışıyoruz” dedi.

Comolli, “Aykut Kocaman’dan keyif aldım”

Comolli ise, “Aykut hocayla toplantı yaptık. Yaptığım toplantıdan büyük keyif aldım. Çok kibar, işini çok seven kulübü çok seven bir insan. Teknik direktör piyasasına çok hakimiz. Yerli hoca olursa Aykut Kocaman olacak. Hoca konusunda çok fazla çalıştık. Marketi çok iyi biliyoruz. Hangi hoca işsiz? Hangi hoca takımdan ayrılmak istiyor?  Bunları biliyoruz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Fernandao’yu bir teknik direktör isteği doğrultusunda değil de finansal açıdan doğru bir karar olduğu için sattıklarını söyleyen Comolli, bu konuda Aykut Kocaman’ı da bilgilendirdiklerini söyledi.

Başkan Ali Koç da bu konuda, “Beklenmeden gelen bir ani bir teklifti. Kendisi bizle paylaştı. Artısına eksisine baktık. 32 yaşında bir oyuncu kontratı gelecek sene bitiyor. Gelecek sene boşa çıkıyor. Futboldan çok, ekonomik bir konu olduğunu söyleyebilirim” eklemesini yaptı.

Comolli, “Finansal fair play asla bizim için baha olmayacak”

Türkiye liginin en yaşlı liglerden biri olduğunu belirten Comolli, bunun takımlar ve milli takım için değişmesi gerektiğini söyledi. Comolli, “Finansal şartlar beklediğimizden daha kötü çıktı. Bu bahane olamaz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız.  Finansal fair play asla bizim için bahane olmayacak. Yaratıcı bir kadro istiyorum. Yaratıcı futbolcular, farkı bu şekilde yaratabiliriz. Fenerbahçe’nin büyüklüğünü biliyoruz. Önümüzdeki sezon kontratı biten çok futbolcumuz var. Onlarla konuşacağız. İyi bir denge yaratma durumundayız. Yaşı da küçülterek Fenerbahçe’yi daha iyi duruma getireceğiz” dedi.

Ali Koç, “Genç futbolcularla yarışamayız kalıbından kurtulmalıyız”

Başkan Ali Koç ise “Genç futbolcularla yarışamayız kalıbından kurtulmalıyız. Biz yaş ortalamasını değil ücretleri indirmeye çalışıyoruz. Bu bir yolculuk. Önceliğimiz içinde bulunduğumuz mevcut kısıtlamalarla en iyi işi yapmak ve şampiyon olmak. Mecbur olmadığimız için açıklamadık ilk siz sordunuz açıklıyorum. Fernandao’yu 3 milyon dolara sattık. Eski kulübü yüzde 20 gider diye bir madde vardı, onu da telafi ederek yaptık” dedi.

Comolli, “Ön elemeden önce tüm transferleri bitirmeyi istiyoruz”

Kulüp içi iletişim sistemini değiştirmeleri gerektiğini vurgulayan Comolli, Dünya Kupasında oyuncu izlemeye olumsuz yaklaştığını çünkü oyuncuların turnuvada çok farklı bir psikolojide olduğunu söyledi. Comolli, “Transferleri, şampiyonlar ligi ön elemeden önce tamamını bitirmek istiyorum. Son dakika transfer yapmaktan nefret ederim. Ama futbolda bazen yapmak durumunda kalırsınız. Kariyerimde son dakika çak başarılı transferler de yaptım. Şampiyonlara Ligine katıldık iyi gelir aldık diye de planımızın dışına çıkmayacağız. Bu işin temeli mali disiplindir” dedi.

Ali Koç, “Panik transfer yapmayacağız"

“Kiralama modeli önceliğimiz” diyen Ali Koç, “Panik transfer dediğimiz şeyi yapmayacağız. Sırtınız duvarda anlaşma yaparsınız her şey tüm şartlar aleyhinize oluyor. Biz panik transferler yapmayacağız” dedi

Aykut Kocaman’ın devam eden kontratı olduğunu belirten Başkan Ali Koç, Türk Basınında çok fazla spekülasyon olduğunu belirterek, “Tüm imkanlarımız ilişkilerimizi kullanmak durumundayız. Ancak ilişkiler de bir yere kadar. Avrupalı bu konuda çok farklı düşünüyor. Dostluk başka şey, ticaret başka şey” diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamalarda sonra Comolli’ye Fenerbahçe’ye bağlayan sözleşmeye imzalar atıldı ve tören tamamlandı.Haber okunma sayısı: 1058

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aslan-timsahi-atese-atti

Aslan Timsah'ı ateşe attı

17 Mart 2019 Pazar 20:54
fenerbahce-komadan-cikti

Fenerbahçe komadan çıktı

15 Mart 2019 Cuma 22:27
galatasaray-antalyasporu-dagitti

Galatasaray Antalyaspor'u dağıttı

11 Mart 2019 Pazartesi 21:41
kagawa-kartali-904-te-ipten-aldi

Kagawa Kartal'ı 90+4 te ipten aldı

10 Mart 2019 Pazar 20:30
basaksehir-fener-virajini-da-gecti

Başakşehir Fener virajını da geçti

09 Mart 2019 Cumartesi 20:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Bu gazetecilik değil tetikçiliktir

CHP ve İYİ Parti adaylarını HDP ile bağlatılı olmakla suçlayan Hürriyet'e tepki gecikmedi...

Bina yapmakla insanlar mutlu olmuyor

İstanbul Büyükada'da STK temsilcileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Eğer,

Yurttaşın geçim derdini 'tane tane' anlattılar

Ekonomideki kötü gidişat sonucu alım gücü düşen ve büyük sıkıntılar çeken yurttaş için tanzim satış

CHP’li aday adli sicil kaydını afişe bastırıp, meydanlara astı

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde belediye başkan adayları arasında başlayan adli sicil kaydı tartışmaları,

Neden bize bu çileyi çektiriyorlar

Biberin kilosu 18 TL’ye çıktı. Tanzimdeki 6 TL’lik biberleri almak isteyen yurttaş 3-4 gündür biber

Ayasofya Müzesi adını değiştirebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber ve Beyaz TV ortak canlı yayınında “Cumhurbaşkanı ile Seçim

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL