18 Ocak 2019 Cuma

Kasımpaşa'da vurulan Komitacıların takımı...

kasimpasada-vurulan-komitacilarin-takimi

Bırakın Kasımpaşa yenilgisini. BJK'den kısa bir tarihsel kesit... Beşiktaş'ın kurucularından Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen... Makedonya dağlarında komitacılık yapıyor. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor...
23 Aralık 2018 Pazar 23:57

 HİKMET ÇİÇEK

 

Kartal, Kasımpaşa'da darmadağın oldu. Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nun 17. Hafta maçında Beşiktaş, Kasımpaşa'nın konuğuydu. Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda oynanan karşılaşmada Mustafa Denizli'nin yönettiği takım mücadeleyi 4-1 kazandı. Şenol Güneş'in ekibi ilk yarının son maçında 26 puanla 6. sırada kaldı.

 

Fanatik Gazetesi yazarı sevgili arkadaşım Cem Dizdar maçı, "Kasımpaşa'nın eğlenerek oynadığı, Beşiktaş'ın da çaresizce izlediği bir maç izledim. Beşiktaşlı oyuncular aldıkları her topu heba ettiler. İnsan bu takım nasıl idman yapmış anlayamıyor. Kasımpaşa'nın nasıl oynadığı belli. Böyle oynayan bir takımın maç analizinin bu olmaması gerekirdi" diye yorumladı. 

Neyse, maçın yorumunu uzmanlara bırakıp Beşiktaş’ın tarihinden söz edelim.

 

KOMİTACI KİME DENİR?

 

Fuat Balkan, Türkiye’nin ilk komitacılarından. TDK sözlüğü komitacıyı, “siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse” olarak tanımlıyor.

 

Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen olarak Makedonya’da komitacılık yapıyor. Sırp ve Yunan çetelerine karşı mücadele veriyor. Siyasi tarihimizin en ilginç hükümetlerinden biri “Batı Trakya Geçici Türk Hükümeti” Balkan faciasından sonra Fuat Balkan’ın çabalarıyla kuruluyor.

 

“Vatanseverliğin en aşırısına komitacılık denir! Ve komitacı vatan davası karşısında, her şeyini, hatta canını dahi feda eden, gözünü budaktan sakınmayan, tepeden tırnağa feragat kesilmiş insandır.” Fuat Balkan görevini böyle anlatıyor.

 

Milli Mücadele döneminde de komitacılığı sürdürüyor Balkan. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor. Yunanlıların Anadolu’ya gönderecekleri askeri birlikleri Rumeli’de “oyalamak” için silahlı müfrezeler kuruyor. Anadolu’ya daha fazla asker sevki bu mücadeleyle engelleniyor.

 

İTTİHATÇI SPOR KULÜBÜ

 

Fuat Balkan, Beşiktaş’ın kurulmasında önemli bir rol oynayarak Türk spor tarihine de adını yazdırmış bir kişi. Beşiktaş, bir semt takımı olarak 1903 yılında kuruluyor. Fuat Balkan ise 31 Mart gerici ayaklanmasını bastırmak için Hareket Ordusu’nun bir subayı olarak 1908 yılında İstanbul’a geliyor. Bugün hâlâ ailesinin oturduğu Akaretler’deki evinin altında (Balkan Apartmanı) İttihat ve Terakki taraftarı gençlerle bir spor kulübü kuruyor. Burada bir hatırlatma yapalım. İttihatçıların kurdukları çeşitli derneklere “kulüp” adını vermeleri, Fransız Devrimi yıllarındaki Jakoben kulüplerden esinlenmelerinden kaynaklanıyor.

 

O ZAMANDAN SİYAH-BEYAZ

 

İşte Fuat Balkan’ın kulübü ile Beşiktaşlı gençlerin semt takımının birleşmesiyle 1909 yılında “Beşiktaş Osmanlı Kulübü” kuruluyor. Kulüp, 13 Ocak 1910’da jimnastik, boks, güreş, eskrim ve halter yapmak üzere “Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü” adıyla tescil edilen ilk kulüp oluyor. Kulübün rengi o zamandan siyah-beyaz olarak kabul ediliyor.

 

Ankara’da Meclis’in kurulmasıyla kulübün adından “Osmanlı” sözcüğü çıkarılıyor, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü” oluyor.

 

1958 yılında yapılan genel kurulda BJK’nin kayıtları yeniden düzenlenirken Fuat Balkan “bir numaralı üye” olarak kayıtlara geçiyor. Balkan üç dönem kulübün başkanlığını yapıyor.

 

SPORCULARI DA KOMİTACI

 

Beşiktaş’ın “komitacıların takımı” oluşu yalnızca Fuat Balkan’dan ötürü değil. Fuat Balkan, yukarıda sözünü ettiğimiz Rumeli’deki komitacılık faaliyetlerine ittihatçı ve vatansever Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sporcu gençlerini de katar. “Onlara, memleketin bilhassa bu buhranlı zamanında asıl sporculuğun bu tarzda düşman topraklarında yapılacak mücadele ile olacağını anlattım” der. (Komitacı/Fuat Balkan’ın anıları, Gürer Yayınları, İstanbul 2008, s.98.)

 

Kısacası böyle tarihi olan bir takım, Süper Lig’de olması gerektiği yerde değil.

 

AYDINLIK GAZETESİHaber okunma sayısı: 218

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

koctan-itiraf-vahim-durumdayiz

Koç'tan itiraf 'Vahim durumdayız'

17 Ocak 2019 Perşembe 08:47
fenerbahce-kar-gibi-eriyor

Fenerbahçe kar gibi eriyor

24 Aralık 2018 Pazartesi 21:48
aslanin-dort-hafta-sonra-kabusu-bitti

Aslan'ın dört hafta sonra kabusu bitti

23 Aralık 2018 Pazar 20:16
trabzon-komsusuna-acimadi

Trabzon komşusuna acımadı

23 Aralık 2018 Pazar 17:50
kasimpasa-besiktasi-dortledi

Kasımpaşa Beşiktaş'ı dörtledi

22 Aralık 2018 Cumartesi 20:15

ÜLKE GÜNDEMİ

Ziraat Bankası'ndan çiftçiye doksandan gol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Çiftçilerin borçları her yıl yaklaşık yüzde 35 faizle

Hayatımıza hızla giren teknoloji trendi: Yapay zekâ

Güvenlik, eğitim, üretim, sağlık, alışveriş gibi pek çok alana etki eden yapay zekâ, son zamanların en çok

Cumhur ittifakının Adana hedefi 16-0 mış

AK Parti Adana İl Başkanı Şerif Güler, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’ya iadeiziyarette bulundu.

Milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini eleştirerek, "Sam

1 milyon 800 bin çocuk okula gidemiyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu

Tatil köyüne seçmen yığılmış!

Yalova’ya bağlı Armutlu ilçesinde bulunan İhlas Tatil Köyü’nde bir dairede 52 seçmenin ikamet ettiği tespit

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL