21 Eylül 2019 Cumartesi

Kasımpaşa'da vurulan Komitacıların takımı...

kasimpasada-vurulan-komitacilarin-takimi

Bırakın Kasımpaşa yenilgisini. BJK'den kısa bir tarihsel kesit... Beşiktaş'ın kurucularından Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen... Makedonya dağlarında komitacılık yapıyor. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor...
23 Aralık 2018 Pazar 23:57

 HİKMET ÇİÇEK

 

Kartal, Kasımpaşa'da darmadağın oldu. Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nun 17. Hafta maçında Beşiktaş, Kasımpaşa'nın konuğuydu. Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda oynanan karşılaşmada Mustafa Denizli'nin yönettiği takım mücadeleyi 4-1 kazandı. Şenol Güneş'in ekibi ilk yarının son maçında 26 puanla 6. sırada kaldı.

 

Fanatik Gazetesi yazarı sevgili arkadaşım Cem Dizdar maçı, "Kasımpaşa'nın eğlenerek oynadığı, Beşiktaş'ın da çaresizce izlediği bir maç izledim. Beşiktaşlı oyuncular aldıkları her topu heba ettiler. İnsan bu takım nasıl idman yapmış anlayamıyor. Kasımpaşa'nın nasıl oynadığı belli. Böyle oynayan bir takımın maç analizinin bu olmaması gerekirdi" diye yorumladı. 

Neyse, maçın yorumunu uzmanlara bırakıp Beşiktaş’ın tarihinden söz edelim.

 

KOMİTACI KİME DENİR?

 

Fuat Balkan, Türkiye’nin ilk komitacılarından. TDK sözlüğü komitacıyı, “siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse” olarak tanımlıyor.

 

Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen olarak Makedonya’da komitacılık yapıyor. Sırp ve Yunan çetelerine karşı mücadele veriyor. Siyasi tarihimizin en ilginç hükümetlerinden biri “Batı Trakya Geçici Türk Hükümeti” Balkan faciasından sonra Fuat Balkan’ın çabalarıyla kuruluyor.

 

“Vatanseverliğin en aşırısına komitacılık denir! Ve komitacı vatan davası karşısında, her şeyini, hatta canını dahi feda eden, gözünü budaktan sakınmayan, tepeden tırnağa feragat kesilmiş insandır.” Fuat Balkan görevini böyle anlatıyor.

 

Milli Mücadele döneminde de komitacılığı sürdürüyor Balkan. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor. Yunanlıların Anadolu’ya gönderecekleri askeri birlikleri Rumeli’de “oyalamak” için silahlı müfrezeler kuruyor. Anadolu’ya daha fazla asker sevki bu mücadeleyle engelleniyor.

 

İTTİHATÇI SPOR KULÜBÜ

 

Fuat Balkan, Beşiktaş’ın kurulmasında önemli bir rol oynayarak Türk spor tarihine de adını yazdırmış bir kişi. Beşiktaş, bir semt takımı olarak 1903 yılında kuruluyor. Fuat Balkan ise 31 Mart gerici ayaklanmasını bastırmak için Hareket Ordusu’nun bir subayı olarak 1908 yılında İstanbul’a geliyor. Bugün hâlâ ailesinin oturduğu Akaretler’deki evinin altında (Balkan Apartmanı) İttihat ve Terakki taraftarı gençlerle bir spor kulübü kuruyor. Burada bir hatırlatma yapalım. İttihatçıların kurdukları çeşitli derneklere “kulüp” adını vermeleri, Fransız Devrimi yıllarındaki Jakoben kulüplerden esinlenmelerinden kaynaklanıyor.

 

O ZAMANDAN SİYAH-BEYAZ

 

İşte Fuat Balkan’ın kulübü ile Beşiktaşlı gençlerin semt takımının birleşmesiyle 1909 yılında “Beşiktaş Osmanlı Kulübü” kuruluyor. Kulüp, 13 Ocak 1910’da jimnastik, boks, güreş, eskrim ve halter yapmak üzere “Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü” adıyla tescil edilen ilk kulüp oluyor. Kulübün rengi o zamandan siyah-beyaz olarak kabul ediliyor.

 

Ankara’da Meclis’in kurulmasıyla kulübün adından “Osmanlı” sözcüğü çıkarılıyor, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü” oluyor.

 

1958 yılında yapılan genel kurulda BJK’nin kayıtları yeniden düzenlenirken Fuat Balkan “bir numaralı üye” olarak kayıtlara geçiyor. Balkan üç dönem kulübün başkanlığını yapıyor.

 

SPORCULARI DA KOMİTACI

 

Beşiktaş’ın “komitacıların takımı” oluşu yalnızca Fuat Balkan’dan ötürü değil. Fuat Balkan, yukarıda sözünü ettiğimiz Rumeli’deki komitacılık faaliyetlerine ittihatçı ve vatansever Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sporcu gençlerini de katar. “Onlara, memleketin bilhassa bu buhranlı zamanında asıl sporculuğun bu tarzda düşman topraklarında yapılacak mücadele ile olacağını anlattım” der. (Komitacı/Fuat Balkan’ın anıları, Gürer Yayınları, İstanbul 2008, s.98.)

 

Kısacası böyle tarihi olan bir takım, Süper Lig’de olması gerektiği yerde değil.

 

AYDINLIK GAZETESİHaber okunma sayısı: 321

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

altayjailsonozan-3-fenerbahce-1

Altay+Jailson+Ozan= 3, Fenerbahçe: 1

16 Eylül 2019 Pazartesi 22:34
gazisehir-besiktas-macinda-ne-ararsan-var

Gazişehir Beşiktaş maçında ne ararsan var

14 Eylül 2019 Cumartesi 23:00
kaptan-tuyleri-diken-diken-etti

Kaptan, tüyleri diken diken etti

09 Eylül 2019 Pazartesi 20:53
galatasarayda-durum-iyi-degil

Galatasaray'da durum iyi değil

25 Ağustos 2019 Pazar 23:55
trabzon-malatyayi-2-golle-devirdi

Trabzon Malatya'yı 2 golle devirdi

25 Ağustos 2019 Pazar 21:56

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

'Erdoğan'ın diplomasının olmadığının belgeleri'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren yazar Ergün

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL