22 Temmuz 2019 Pazartesi

Kasımpaşa'da vurulan Komitacıların takımı...

kasimpasada-vurulan-komitacilarin-takimi

Bırakın Kasımpaşa yenilgisini. BJK'den kısa bir tarihsel kesit... Beşiktaş'ın kurucularından Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen... Makedonya dağlarında komitacılık yapıyor. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor...
23 Aralık 2018 Pazar 23:57

 HİKMET ÇİÇEK

 

Kartal, Kasımpaşa'da darmadağın oldu. Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nun 17. Hafta maçında Beşiktaş, Kasımpaşa'nın konuğuydu. Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda oynanan karşılaşmada Mustafa Denizli'nin yönettiği takım mücadeleyi 4-1 kazandı. Şenol Güneş'in ekibi ilk yarının son maçında 26 puanla 6. sırada kaldı.

 

Fanatik Gazetesi yazarı sevgili arkadaşım Cem Dizdar maçı, "Kasımpaşa'nın eğlenerek oynadığı, Beşiktaş'ın da çaresizce izlediği bir maç izledim. Beşiktaşlı oyuncular aldıkları her topu heba ettiler. İnsan bu takım nasıl idman yapmış anlayamıyor. Kasımpaşa'nın nasıl oynadığı belli. Böyle oynayan bir takımın maç analizinin bu olmaması gerekirdi" diye yorumladı. 

Neyse, maçın yorumunu uzmanlara bırakıp Beşiktaş’ın tarihinden söz edelim.

 

KOMİTACI KİME DENİR?

 

Fuat Balkan, Türkiye’nin ilk komitacılarından. TDK sözlüğü komitacıyı, “siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse” olarak tanımlıyor.

 

Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen olarak Makedonya’da komitacılık yapıyor. Sırp ve Yunan çetelerine karşı mücadele veriyor. Siyasi tarihimizin en ilginç hükümetlerinden biri “Batı Trakya Geçici Türk Hükümeti” Balkan faciasından sonra Fuat Balkan’ın çabalarıyla kuruluyor.

 

“Vatanseverliğin en aşırısına komitacılık denir! Ve komitacı vatan davası karşısında, her şeyini, hatta canını dahi feda eden, gözünü budaktan sakınmayan, tepeden tırnağa feragat kesilmiş insandır.” Fuat Balkan görevini böyle anlatıyor.

 

Milli Mücadele döneminde de komitacılığı sürdürüyor Balkan. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor. Yunanlıların Anadolu’ya gönderecekleri askeri birlikleri Rumeli’de “oyalamak” için silahlı müfrezeler kuruyor. Anadolu’ya daha fazla asker sevki bu mücadeleyle engelleniyor.

 

İTTİHATÇI SPOR KULÜBÜ

 

Fuat Balkan, Beşiktaş’ın kurulmasında önemli bir rol oynayarak Türk spor tarihine de adını yazdırmış bir kişi. Beşiktaş, bir semt takımı olarak 1903 yılında kuruluyor. Fuat Balkan ise 31 Mart gerici ayaklanmasını bastırmak için Hareket Ordusu’nun bir subayı olarak 1908 yılında İstanbul’a geliyor. Bugün hâlâ ailesinin oturduğu Akaretler’deki evinin altında (Balkan Apartmanı) İttihat ve Terakki taraftarı gençlerle bir spor kulübü kuruyor. Burada bir hatırlatma yapalım. İttihatçıların kurdukları çeşitli derneklere “kulüp” adını vermeleri, Fransız Devrimi yıllarındaki Jakoben kulüplerden esinlenmelerinden kaynaklanıyor.

 

O ZAMANDAN SİYAH-BEYAZ

 

İşte Fuat Balkan’ın kulübü ile Beşiktaşlı gençlerin semt takımının birleşmesiyle 1909 yılında “Beşiktaş Osmanlı Kulübü” kuruluyor. Kulüp, 13 Ocak 1910’da jimnastik, boks, güreş, eskrim ve halter yapmak üzere “Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü” adıyla tescil edilen ilk kulüp oluyor. Kulübün rengi o zamandan siyah-beyaz olarak kabul ediliyor.

 

Ankara’da Meclis’in kurulmasıyla kulübün adından “Osmanlı” sözcüğü çıkarılıyor, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü” oluyor.

 

1958 yılında yapılan genel kurulda BJK’nin kayıtları yeniden düzenlenirken Fuat Balkan “bir numaralı üye” olarak kayıtlara geçiyor. Balkan üç dönem kulübün başkanlığını yapıyor.

 

SPORCULARI DA KOMİTACI

 

Beşiktaş’ın “komitacıların takımı” oluşu yalnızca Fuat Balkan’dan ötürü değil. Fuat Balkan, yukarıda sözünü ettiğimiz Rumeli’deki komitacılık faaliyetlerine ittihatçı ve vatansever Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sporcu gençlerini de katar. “Onlara, memleketin bilhassa bu buhranlı zamanında asıl sporculuğun bu tarzda düşman topraklarında yapılacak mücadele ile olacağını anlattım” der. (Komitacı/Fuat Balkan’ın anıları, Gürer Yayınları, İstanbul 2008, s.98.)

 

Kısacası böyle tarihi olan bir takım, Süper Lig’de olması gerektiği yerde değil.

 

AYDINLIK GAZETESİHaber okunma sayısı: 289

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

fenerbahce-uefadan-ucuz-kurtuldu

Fenerbahçe UEFA'dan ucuz kurtuldu

19 Temmuz 2019 Cuma 20:53
baskani-10-yilda-sadece-5-defa-gordum

Başkanı 10 yılda Sadece 5 defa gördüm

22 Haziran 2019 Cumartesi 16:30
asil-rakibimiz-izlanda-

Asıl rakibimiz İzlanda.

09 Haziran 2019 Pazar 09:14
turkiye-sampiyona-acimadi

Türkiye şampiyona acımadı

08 Haziran 2019 Cumartesi 23:47
tff-federasyonu-akp-federasyonu-oldu

TFF federasyonu AKP federasyonu oldu

03 Haziran 2019 Pazartesi 09:18

ÜLKE GÜNDEMİ

Bahçeli'den vatandaşın talebine ret

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman ziyaretinde bir vatandaşın, "Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin

Yunanistan bir adamızı daha işgale hazırlanıyor

Ege Denizi'ndeki Türkiye'ye ait 18 ada ve bir kayalığı 2004'ten beri işgali altında tutan ve yerleşime açan

Bağcılar imam hatiplere bırakılıyor

Bağcılar’da bulunan tek proje okulu Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi başka bir yere taşınıp yerine imam

Saray CHP'nin sorularını yanıtlayamadı

Birinci yılı geride kalan TBMM’nin 27’nci Dönemi’nde CHP’li milletvekillerinin soru önergelerini en çok

Bugün seçim olsa AKP yüzde 36

PİAR Araştırma'nın 26 ilde yaptığı ankete göre yurttaşların yüzde 62.5’i parlamenter sisteme geri

Adaylara rehberlik hizmeti başladı

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler için “ikinci maraton” olan tercih dönemi başladı.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL