25 Şubat 2020 Salı

Kasımpaşa'da vurulan Komitacıların takımı...

kasimpasada-vurulan-komitacilarin-takimi

Bırakın Kasımpaşa yenilgisini. BJK'den kısa bir tarihsel kesit... Beşiktaş'ın kurucularından Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen... Makedonya dağlarında komitacılık yapıyor. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor...
23 Aralık 2018 Pazar 23:57

 HİKMET ÇİÇEK

 

Kartal, Kasımpaşa'da darmadağın oldu. Süper Lig, Lefter Küçükandonyadis Sezonu’nun 17. Hafta maçında Beşiktaş, Kasımpaşa'nın konuğuydu. Recep Tayyip Erdoğan Stadı'nda oynanan karşılaşmada Mustafa Denizli'nin yönettiği takım mücadeleyi 4-1 kazandı. Şenol Güneş'in ekibi ilk yarının son maçında 26 puanla 6. sırada kaldı.

 

Fanatik Gazetesi yazarı sevgili arkadaşım Cem Dizdar maçı, "Kasımpaşa'nın eğlenerek oynadığı, Beşiktaş'ın da çaresizce izlediği bir maç izledim. Beşiktaşlı oyuncular aldıkları her topu heba ettiler. İnsan bu takım nasıl idman yapmış anlayamıyor. Kasımpaşa'nın nasıl oynadığı belli. Böyle oynayan bir takımın maç analizinin bu olmaması gerekirdi" diye yorumladı. 

Neyse, maçın yorumunu uzmanlara bırakıp Beşiktaş’ın tarihinden söz edelim.

 

KOMİTACI KİME DENİR?

 

Fuat Balkan, Türkiye’nin ilk komitacılarından. TDK sözlüğü komitacıyı, “siyasi bir amaca ulaşmak için silahlı mücadele yapan gizli topluluk veya örgüte bağlı kimse” olarak tanımlıyor.

 

Fuat Balkan, Teşkilatı Mahsusa’nın ilk reisi Süleyman Askeri Bey’in emrinde genç bir teğmen olarak Makedonya’da komitacılık yapıyor. Sırp ve Yunan çetelerine karşı mücadele veriyor. Siyasi tarihimizin en ilginç hükümetlerinden biri “Batı Trakya Geçici Türk Hükümeti” Balkan faciasından sonra Fuat Balkan’ın çabalarıyla kuruluyor.

 

“Vatanseverliğin en aşırısına komitacılık denir! Ve komitacı vatan davası karşısında, her şeyini, hatta canını dahi feda eden, gözünü budaktan sakınmayan, tepeden tırnağa feragat kesilmiş insandır.” Fuat Balkan görevini böyle anlatıyor.

 

Milli Mücadele döneminde de komitacılığı sürdürüyor Balkan. Ankara hükümetinin emriyle Yunanistan topraklarına sızıyor. Yunanlıların Anadolu’ya gönderecekleri askeri birlikleri Rumeli’de “oyalamak” için silahlı müfrezeler kuruyor. Anadolu’ya daha fazla asker sevki bu mücadeleyle engelleniyor.

 

İTTİHATÇI SPOR KULÜBÜ

 

Fuat Balkan, Beşiktaş’ın kurulmasında önemli bir rol oynayarak Türk spor tarihine de adını yazdırmış bir kişi. Beşiktaş, bir semt takımı olarak 1903 yılında kuruluyor. Fuat Balkan ise 31 Mart gerici ayaklanmasını bastırmak için Hareket Ordusu’nun bir subayı olarak 1908 yılında İstanbul’a geliyor. Bugün hâlâ ailesinin oturduğu Akaretler’deki evinin altında (Balkan Apartmanı) İttihat ve Terakki taraftarı gençlerle bir spor kulübü kuruyor. Burada bir hatırlatma yapalım. İttihatçıların kurdukları çeşitli derneklere “kulüp” adını vermeleri, Fransız Devrimi yıllarındaki Jakoben kulüplerden esinlenmelerinden kaynaklanıyor.

 

O ZAMANDAN SİYAH-BEYAZ

 

İşte Fuat Balkan’ın kulübü ile Beşiktaşlı gençlerin semt takımının birleşmesiyle 1909 yılında “Beşiktaş Osmanlı Kulübü” kuruluyor. Kulüp, 13 Ocak 1910’da jimnastik, boks, güreş, eskrim ve halter yapmak üzere “Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü” adıyla tescil edilen ilk kulüp oluyor. Kulübün rengi o zamandan siyah-beyaz olarak kabul ediliyor.

 

Ankara’da Meclis’in kurulmasıyla kulübün adından “Osmanlı” sözcüğü çıkarılıyor, “Beşiktaş Jimnastik Kulübü” oluyor.

 

1958 yılında yapılan genel kurulda BJK’nin kayıtları yeniden düzenlenirken Fuat Balkan “bir numaralı üye” olarak kayıtlara geçiyor. Balkan üç dönem kulübün başkanlığını yapıyor.

 

SPORCULARI DA KOMİTACI

 

Beşiktaş’ın “komitacıların takımı” oluşu yalnızca Fuat Balkan’dan ötürü değil. Fuat Balkan, yukarıda sözünü ettiğimiz Rumeli’deki komitacılık faaliyetlerine ittihatçı ve vatansever Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün sporcu gençlerini de katar. “Onlara, memleketin bilhassa bu buhranlı zamanında asıl sporculuğun bu tarzda düşman topraklarında yapılacak mücadele ile olacağını anlattım” der. (Komitacı/Fuat Balkan’ın anıları, Gürer Yayınları, İstanbul 2008, s.98.)

 

Kısacası böyle tarihi olan bir takım, Süper Lig’de olması gerektiği yerde değil.

 

AYDINLIK GAZETESİHaber okunma sayısı: 352

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sarayin-hedefinde-ali-koc-var

Sarayın hedefinde Ali Koç var

24 Şubat 2020 Pazartesi 08:41
21-yil-sonra-efsane-bitti

21 Yıl sonra efsane bitti

23 Şubat 2020 Pazar 20:22
trabzon-son-dakikada-kurtardi

Trabzon son dakikada kurtardı

22 Şubat 2020 Cumartesi 21:36
galatasaray-zorda-olsa-kazandi

Galatasaray zorda olsa kazandı

16 Şubat 2020 Pazar 20:15
yigido-liderligi-trabzona-verdi

Yiğido liderliği Trabzon'a verdi

16 Şubat 2020 Pazar 17:28

ÜLKE GÜNDEMİ

İktidar emeklilere darbe vurmaya hazırlanıyor

Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın talimatıyla SGK tarafından hazırlanan tasarruf tedbirleri kapsamında, emekli

475 hastane parasını 10 şehir hastanesine gömdüler

10 şehir hastanesinin 1 yıllık kira ve hizmet bedeli 10 milyar 415 milyon lira; 25 yılda ödenecek parayla 475

Açık liseleri Cemaat ve tarikatlar kuşatmış

ÇYDD’nin Küçükçekmece’de açık lise öğrencilerine yönelik yapacağı proje için öğrenci bulunamadı.

O atama Bahçeli'ye soruldu mu?

Ülkücü Mustafa Erol'un şehit edilmesinden sonra yurtdışına kaçan ve kendi isteğiyle Türkiye Cumhuriyeti

Lüks sever diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı, ocak ayından bu yana kurum içi çalışmalara yönelik toplantılar düzenlemeye

Atatürk'ün izinin silinmesine izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kurtuluş ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL