21 Şubat 2020 Cuma

Federasyonları ehil olmayanlar yönetiyor

federasyonlari-ehil-olmayanlar-yonetiyor

2020 bütçe görüşmelerinde MHP gurubu adına konuşan MHP milletvekili Saffet Sancaklı, spor federasyonunun ehil kişilerin elinde olmadığını bu nedenle de başarının gelmediğini söyledi.
16 Aralık 2019 Pazartesi 17:53

 Bütçe görümeleri sırasında  spor üzerine konuşan ve "İşi ehline vermediğimiz için de maalesef, Türk sporu şu anda çok başarısız ve gittikçe de daha eksiye gidiyor." diyen Saffet Sancaklı, ehil kişileri göreve getirmeyen AKP iktidarını ise eleştirmeye gerek görmemişti.

 

Sancaklı konuşmasında şunları söylesi: 

 

A Millî Takımı'nda futbol oynamış arkadaşlar var, bunlar futbol bittikten sonra normal hayatına dönüyorlar, bir sıkıntı yok fakat statlara giremiyorlar. Yıllarca o statlarda oynamış, A Millî olmuş futbolcularımıza da -toplasanız sayısı da çok fazla değil, bunlar birkaç yüz kişidir- eğer serbest giriş kartı verebilirsek… Bu konuda da sizden yardım istiyorum Sayın Bakanım. Bu millî oyuncalara müdahale etmeye başladınız, çok memnunuz bu işten, lütfen, bunları da yaparsanız size minnettar kalırız. 

Tabii, yıllardır burada Türk sporunun durumunu anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz çünkü burası Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bunlar kayda geçiyor; yarın öbür gün bizler de sorumlu olacağız bu işten. Şimdi, Türk sporu iyi durumda mı? Maalesef iyi durumda değil. Daha önce de anlattım, eğer bir ülkenin sporuna bakmak istiyorsanız iyi mi, kötü mü diye, hiç ülkeyi tanımanıza gerek yok, dört yılda bir yapılan olimpiyatlara bakarsınız, olimpiyatta aldığı dereceye bakarsınız, oradan ortaya çıkıyor zaten bir ülkenin sporu. Niye? Aşağı yukarı her branşta katılıyorsunuz zaten. Maalesef Türkiye, yapılan son 3 olimpiyattır yani aşağı yukarı on iki yıldır tarihinin en kötü neticelerini alıyor. Hem de ne zaman alıyor biliyor musunuz? Türkiye tarihinin en yüksek tesisleşmesinin yapıldığı ve büyük bir atılımın yapıldığı, dünya çapında tesislerimizin olduğu bir zamanda. Peki, tesis var, dünyayla iletişim var, para var, imkân var ama başarı yok. Neden? Bunun nedeni basit: Peygamber Efendimiz'in lafını dinlemiyoruz. Peygamber Efendimiz demiş ki: "İşi ehline verin." İşi ehline vermediğimiz için de maalesef, Türk sporu şu anda çok başarısız ve gittikçe de daha eksiye gidiyor. Bir söz var -çok sevmem o sözü- diyorlar ki: "Kurumlar kalıcı, kişiler geçici." Peki, kurumları kim kurum yapıyor? Tabii ki kişiler yapıyor, insanlar yapıyor. Kuruma ehil insanı koyarsanız o kurum yukarı çıkar, ehil olmayan, ehliyetsiz insanı koyarsanız da kurum aşağı gömülür. Onun için, biz mutlaka işi ehline vermek zorundayız.

 

Gelin şöyle yapalım, 65 tane federasyonun başkanı şöyle olsun, kanunda şunu istiyoruz: O branşta millî olmayan kimse başkan olamasın. Gelin, o branşta millî olanları federasyon başkanı yapalım ve o branştaki millî sporcular için en az yüzde 25 de kota koyalım. Şöyle ki: 20 kişilik yönetim kurulunda en az 5 kişi de millî sporcu olsun. Bak göreceksiniz, dünyadaki prestijimiz de çok çabuk artacak ve yeni bir atmosfer olacak, yeni bir şey olacak.

Haberin etiketleri:

MHP, Saffet Sancaklı


Haber okunma sayısı: 219

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

galatasaray-zorda-olsa-kazandi

Galatasaray zorda olsa kazandı

16 Şubat 2020 Pazar 20:15
yigido-liderligi-trabzona-verdi

Yiğido liderliği Trabzon'a verdi

16 Şubat 2020 Pazar 17:28
fenerbahcenin-tukenisi

Fenerbahçe'nin tükenişi

15 Şubat 2020 Cumartesi 21:20
sergen-cetin-cevize-catti

Sergen çetin cevize çattı

14 Şubat 2020 Cuma 21:49
fenerbahce-davayi-aihme-tasiyor

Fenerbahçe davayı AİHM’e taşıyor!

13 Şubat 2020 Perşembe 21:56

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

Kabataş'ı karıştıran afiş!

Beşiktaş Kabataş'ta reklam panolarında yer alan görüntü polis ekiplerini harekete geçirdi. Kaynak: Kabataş'ı

Ali Babacan sinirlendi…

AKP’den istifa ederek yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın

40 kumpas şehidinin adı yaşatılacak

CHP, kamuoyunda kumpas davaları olarak bilinen Ergenekon, Balyoz ve Askeri Casusluk gibi FETÖ’nün kontrolündeki

Üye ol, sınavı kazan

Türk Büro-Sen yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 5 Nisan’da yapılacak “görevde yükselme ve unvan

MHP'den Doğu Perinçek'e sert tepki

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli hakkındaki açıklamaları nedeniyle Vatan Partisi Genel Başkanı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL