20 Ekim 2019 Pazar

Yerli ve milli olmayan helikopter

yerli-ve-milli-olmayan-helikopter

‘Yerli ve milli’ olarak propagandası yapılan ATAK helikopterinin motor aksamı ABD’den ithal edildiği için satışında son söz ABD’nin. Pakistan’a yapılacak ihracat için ABD’nin onayı gerekiyor
05 Ağustos 2018 Pazar 10:42

 AKP’nin ‘yerli ve milli’ olduğu iddiasıyla propagandasını yaptığı ATAK helikopterinin Pakistan’a ihracatı için ABD’den izin gerekiyor.

 

Yandaş medyanın geçen mayıs ayında, “rekor ihracat”, “satış başarısı” olarak duyurduğu 1.5 milyar dolarlık 30 adet ATAK helikopterinin Pakistan’a ihracatının önünde, şu günlerde rahip Brunson davası üzerinden gerilimin sürdüğü ABD engeli var. Çünkü helikopterde ABD menşeli Rolls-Royce ve Honeywell’ın ortak üretimi iki adet LHTEC CTS800-4A motor kullanılmış. Bu nedenle helikopterin satışı sırasında motor üreticisi olarak ABD’den izin alma şartı mevcut.

 

Son söz ABD’ninYani Türkiye’nin olası bir ATAK ihracaatında önce, alıcı ülkeyle sözleşmeyi imzalaması daha sonra motor üreticisi ABD’li şirketlere başvuru yapması gerekiyor. Başvurunun akabinde üretici şirketler ABD yönetimiyle temasa geçip satış izin verilip verilmeyeceğini görüşüyor. Görüşmeden olumsuz bir sonuç çıkması halinde motor transferi reddediliyor.

 

Hürriyet’ten Eray Görgülü’nün konuştuğu Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD ile gerilen ilişkilerin ATAK helikopteri satışını olumsuz şekilde etkileyebileceği endişesini dile getirdiler. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’ye ihracat izni vermezse sözleşme uzatma teklifini değerlendirecek olan Pakistan makamları, ihracat anlaşmasının geleceğine karar verecek.

 

Her şeyi yurtdışından

ATAK’a dair ayrıntılar da ‘yerli ve milli’ olarak pazarlanan helikoptere dair dikkat çeken bilgileri içeriyor. Helikopterin tasarımının 2000 yılında Leonardo S.p.A. ve GKN plc helikopter üretimlerini birleştirme kararı almasıyla kurulmuş olan AgustaWestland şirketine ait olduğu biliniyor.

 

Türkiye’de üretilen T-129 ATAK, ATAK programı çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri için Türkiye’nin coğrafi ve iklim koşullarına göre tasarlanan, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimi taarruz ve taktik keşif helikopteri. T-129, AgustaWestland üretimi Agusta A129 Mangusta helikopterinin gövdesinin çeşitli aksamlarının değiştirilmesi ve ‘özgün’ silah ve yazılım sistemlerinin entegre edilmesiyle meydana geldi.

 

AgustaWestland ve TAI’nin üretici konumunda olduğu helikopterin deneme uçuşu da İtalya’da yapılmıştı.

 

ABD’den ticari hamle

 

Türkiye ile ABD arasında Amerikalı Papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması nedeniyle yaşanan gerginlikte ABD’den bir adım daha geldi. ABD Başkanı’nın Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın sözcüsü, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere tanınan gümrük kolaylıklarının gözden geçirildiğini açıkladı.

 

Türk ürünlerinin Amerikan pazarına kısmen gümrüksüz girişinin yeniden değerlendirmeye alındığını belirten sözcü, bu durumun Amerikalı rahip Brunson’ın tutukluluğu ile ilgisinin bulunmadığını belirtti. ABD Başkanı’nın Ticaret Temsilciliğinden yapılan açıklamada “Türk hükümetinin Amerikan ürünlerine uyguladığı ‘haksız ve kanuni dayanağı bulunmayan’ vergilere yanıt olarak Türk hükümetinin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GSP) programı kriterlerine uyumunun gözden geçirildiği” kaydedildi.

 

1,66 milyar dolar!

Öte yandan GSP’nin Ağustos ayında çıkardığı Türkiye raporunda söz konusu durumun 1.66 milyar dolarlık ürünün etkilenebileceği belirtildi. 

 

Raporun detaylarının paylaşıldığı internet sitesinde Türkiye’nin GSP sistemi içerisinde ticaret hacmi olarak ilk beşte olduğu belirtilirken, Trump yönetiminin Türkiye’nin GSP kurallarına uygunluğundan şüphe duyduğu ve sorunların giderilmesi için Türkiye ile yakın temasta olunacağı belirtildi. Aksi takdirde Türkiye, 7 milyar dolara yakın ihracat yaptığı GSP üyeliğinden çıkartılabilir. Türkiye mayıs ayında, ABD’nin tartışma yaratan demir çelik ve alüminyum vergilendirmelerine karşılık, ABD kaynaklı viski, otomobil, kozmetik ürününe ek vergilendirmeler uygulamıştı. Raporda GSP kararının Türkiye’nin bu hamlesine karşı alınmış olduğunun altı çiziliyor. Raporun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD temaslarından hemen sonra yayınlanması dikkat çekti.

 

Pompeo: İşbirliğine devam etme niyetindeyiz

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile önceki gün görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gazetecilere yaptığı açıklamada önümüzdeki günlerde Türkiye’deki tutuklu Amerikalıların meselesinin çözüleceğini ümit ettiğini söyledi: “Umuyorum ki önümüzdeki günlerde rahip Brunson’I serbest bırakacak. Dolayısıyla bu durum iki ülke arasındaki daha geniş ittifakı tehlikeye atmayacak. Türkiye ile pek çok zorlukla karşılaşmakla birlikte yakından çalıştığımız birçok alan var. Suriye sınırındaki Menbiç kasabası üzerindeki kontrolün nasıl ele alınacağına dair iş bilirliği çalışmaları var.”

 

Çavuşoğlu ‘çözüme’ kapı araladı

Alanya’da konuşan Çavuşoğlu ise “Dayatmayla tehdit diliyle değil, uzlaşıyla diplomasiyle ve iyi niyetle bunları çözeceğimizi düşünüyorum” dedi.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 180

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ulkemize-verilen-sozler-tutulmazsa-

Ülkemize verilen sözler tutulmazsa .....

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:41
chpden-garlarin-ihalesine-sert-tepki

CHP'den garların ihalesine sert tepki!

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:37
o-mektuba-hak-ettigi-gibi-cevap-verin

O Mektuba hak ettiği gibi cevap verin

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:21
burhan-kuzu-provokasyona-doymuyor

Burhan Kuzu provokasyona doymuyor

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:52
katilleri-silaha-bogdular

Katilleri silaha boğdular...

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:29

ÜLKE GÜNDEMİ

HDP’li milletvekili terör estirdi

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde, PKK’nın el koyduğu çocuklarını geri isteyen aileler, dün sabah

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL