15 Ağustos 2020 Cumartesi

Yeni bir fitnenin ayak sesleri

yeni-bir-fitnenin-ayak-sesleri-

AKP’li Mehmet Metiner, son günlerde Atatürk’e yapılan saldırılar ve yapılan ‘hilafet’ çağrılarına tepki göstererek, ilgili “Yeni bir fitnenin ve iç kışkırtmanın ayak sesleridir bunlar” dedi.
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:28

 Son günlerde Ayasofya’nın ibadete açılması sonrası Atatürk’e yönelik ve hakaretler de hilafet çağrılarına AKP’li Mehmet Metiner’den sert tepki geldi. AKP’li eski vekil ve Star gazetesi yazarı Mehmet Metiner, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Atatürk’e yönelik saldırılarla ilgili “Farklı fanatizmler birbirini besleyerek büyütülmek isteniyor... Fanatizmin sağduyumuzu esir almasına izin vermemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Metiner, sonrasında ise söz konusu saldırılarla ilgili “Yeni bir fitnenin ve iç kışkırtmanın ayak sesleridir bunlar” dedi.

AKP’li Mehmet Metiner’in Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

Atatürk üzerinden saldıranlara dikkat... Laiklik üzerinden milletin değerlerine saldıranlara dikkat... Yeni adına eskiye düşmanlık edenlere dikkat... Farklı fanatizmler birbirini besleyerek büyütülmek isteniyor... Fanatizmin sağduyumuzu esir almasına izin vermemeliyiz.

 

Önümüze bakalım biz... Ne tarihteki hilafete ihtiyacımız var. Ne de tekrar eski alfabeye. Olan oldu. Eski alfabemizi de öğreteceğiz yeni alfabemizi de sürdüreceğiz. Tarihten husumetler çıkartmaya gerek yok. Yeni üzerinden eskiye, eski adına yeniye düşmanlık kaybettirir.

Bir yandan Atatürk’e saldırılar... Bir yandan alfabe tartışmaları... Bir yandan hilafet çağrıları... Uyanık olalım. Bunların hiç birisi tesadüf değil. Yeni bir fitnenin ve iç kışkırtmanın ayak sesleridir bunlar. 28 Şubat öncesini hatırlayın. Bu oyuna asla gelmemeliyiz.

Meraklıları için işte açık açık söylüyorum: Ben ne hilafetçiyim ne de saltanatçı. Ben milletin değerlerine bağlı hür ve eşit vatandaşları olan demokratik bir cumhuriyetten yanayım. Her türlü fanatizme karşıyım. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Farklılığımız zenginliğimizdir. 
NE OLMUŞTU
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, Ayasofya’da yıllar sonra kılınan ilk Cuma namazı hutbesinde, hutbe dışına çıkarak Atatürk’ün ismini vermeden “lanet” okuması kamuoyundan büyük tepki çekmişti. 

Bunun ardından gelen hilafet çağrıları ve son olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Harf Devrimi ile ilgili söylediği "Yunanistan, Çin niye alfabesini değiştirmemiş? Demek ki gelişmenin alfabeyle alakası yokmuş" ifadeleri tartışmaları alevlendirmişti.

Son olarak ise iktidara yakın bir derginin kapağında ‘hilafet’ çağrısı yapılmıştı. 

YENİÇAĞ gazetesi

 

Haberin etiketleri:

Mehmet Metiner


Haber okunma sayısı: 302

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Aile hekiminin sağlık raporuna güvenmediler

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, cezaevinde aile hekimliği yapan Dr. Çağlar Özen, şiddetli karın ağrısı

Wushuda ‘Yeğenini 1’inci yaptı’

2018 Türkiye Wushu Şampiyonası’nda hakem olan ve aynı zamanda Wushu Federasyonu başkanının eşi olan Fatma

İBB'den Hacıbektaş'a büyük destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 31. Hacı Bektaş-ı Veli Anma

Kötü kiracı evi sattırır

Kiralık olarak oturduğu taşınmazı mal sahibi gibi kiraya veren ya da taşınmadan önce komisyon talep ederek

Bitcoin çalan truva atına dikkat

ESET araştırmacıları Brezilya, Şili, Meksika, İspanya, Peru ve Portekiz başta olmak üzere İspanyolca ve

Nepotizm üniversiteleri teslim aldı

Liyakatin ‘kırmızı çizgi’ olması gerektiği üniversitelerde akraba kayırmacılığının ve kadrolaşmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL