18 Şubat 2020 Salı

Vergi cenneti ülkelerin listesini yayınlayın

vergi-cenneti-ulkelerin-listesini-yayinlayin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 2006 yılında yürürlüğe giren Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre, vergi cenneti ülkeleri listesinin ilan edilmesi gerektiğini belirterek, “Hükümet krizden çıkmak için yurt dışından yüksek faizle kredi arayacağına vergi cenneti ülkelerin listesini yayınlasın” dedi.
11 Kasım 2018 Pazar 20:50

 Erdoğdu yaptığı açıklamada, söz konusu düzenlemeye göre, Bakanlar Kurulu’nca belirlenen vergi cenneti ülkelerde yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlara yapılan her türlü ödemeler üzerinden yüzde 30 oranında vergi kesintisi yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

 

“Yasanın amir hükmü olmasına rağmen, Bakanlar Kurulu 12 yıldır vergi cenneti ülkeleri ilan etmediği için devletin milyarlarca liralık vergi geliri kaybımız var. Ekonomik krizin tüm ağırlığıyla bütün sektörlere ve halkın üzerine çöktüğü bu günlerde her yerden kaynak arayışına giren hükümetin aklına nedense bu ülkelerin listesini yayınlamak gelmiyor. Oysa bu ülkeler ilan edilirse, buralarda yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlardan milyonlarca lira vergi geliri elde edilecek. Ama hükümet ısrarla bu düzenlemeyi yapmaktan kaçınıyor ve ülkenin, dolayısıyla bu milletin milyarlarca liralık gelir kaybına neden oluyor.”

 

DEVLETLERİ VERGİ GELİRİNDEN MAHRUM BIRAKIYORFinansal Gizlilik Endeksi’nin 2015 yılında açıklanan verilerine göre, tüm dünyada yaklaşık 21 ila 32 trilyon dolar arasındaki finansal varlığın düşük vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen bu ülkelerde tutulduğunu bildiren Erdoğdu, her yıl 1 ila 1,6 trilyon doların bu vergi cennetleri üzerinden aklandığının tahmin edildiğini söyledi. Devletleri önemli büyüklükte vergi gelirinden de mahrum bırakan bu uygulama nedeniyle ülkelerin 1998 yılından itibaren OECD öncülüğünde vergi cennetlerine karşı uluslararası bir mücadele yürüttüğüne işaret eden Erdoğdu, ülkelerin vergi kayıpları ile vergi adaletsizliğinin önüne geçmek amacıyla bazı düzenlemeler yaptığını kaydetti. Türkiye’nin de bu kapsamda 2006 yılında söz konusu düzenlemeyi yaptığını hatırlatan Erdoğdu şöyle devam etti:

 

“Vergi cenneti ülkeler, vergi sisteminin bütünlüğünü ve vergi adaletini zaafa uğrattığı gibi vergi yükünün haksız biçimde dar gelirli vatandaşların üzerine yüklenmesine neden oluyor. Büyük bir ekonomik krizin içinde bulunduğumuz şu günlerde, vergileri artırarak dar gelirli kesimi daha da ezmek yerine, bu ülkelerde iş yapan şirketlerden yasanın getirdiği vergiyi kesmek çok daha adil.”

Vergi cennetlerinde genellikle, kendi ülkelerinde vergi ödemek istemeyen, yasadışı kaynaklardan sağladıkları kazançları gizleyen, kara para aklayan,  şeffaflıktan korkan ve verilemeyecek bir hesabı bulunan kimselerin yatırım ve işlem yaptığını anlatan Erdoğdu, “Asıl sorgulanması gereken, ülkenin içinde bulunduğu büyük ekonomik krize rağmen hükümetin bu listeyi yayınlamayı hiç gündeme getirmemesi. Panama Papers’ta ya da Man adalarında devleti yönetenlerin yakınlarının bulunması mı bu listenin yayınlamasına engel oluyor” diye sordu.

 

EKONOMİK KRİZE DE NEDEN OLUYORLAR

Vergi cenneti ülkelerinin kamu harcamalarının daha çok borçlanma yoluyla finanse edilmesine ve ekonomik yapının sağlıklı işleyişini engelleyerek sık sık ekonomik krizler yaşanmasına yol açtığını da bildiren Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

 

“Vergi sisteminin bütünlüğünü ve adaletini zaafa uğratan bu sistem, vergi yükünü haksız biçimde dar gelirli vatandaşların üzerine yüklüyor. Stagflasyon fırtınasına doğru hızla ilerleyen ülkede, kriz gelirleri eritiyor, halk krizin altında inim inim inliyor. Ki, bu etkiler yılbaşından özellikle de Mart seçimlerinden sonra daha da katlanarak ağırlaşacak. Dar gelirlileri korumak yerine kendi yandaşı yüzde 1’lik kesimi krizden korumayı hedefledikleri 2019 bütçesi ile de ortaya çıkmış olan bu hükümet, zaten geç bıraktığı vergi cenneti ülkeleri listesini şimdi ilan etmeyecek de ne zaman edecek?”

 

VERGİ CENNETİ NE DEMEK

Küreselleşme sonucunda ülkeler arasında ilişkinin hız kazanmasıyla vergi mükelleflerinin vergiden kaçınmasını kolaylaştıran ve işlemleri gizlilik içinde yapan bazı ülkeler ortaya çıktı. Çok düşük ya da sıfır vergi oranı uygulayan ve yasadışı fonların aklanmasına olanak sağlayan bu ülkeler “vergi cenneti” ya da “off-shore merkezleri” olarak adlandırılıyor.  Haber okunma sayısı: 117

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ahmet-celikten-istifalara-tepki-

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

18 Şubat 2020 Salı 09:42
tarihin-en-buyuk-fislemesi

Tarihin en büyük fişlemesi

18 Şubat 2020 Salı 09:31
minik-ortak-adanada-konustu

Minik ortak Adana'da konuştu

17 Şubat 2020 Pazartesi 23:28
davutoglu-bazi-davalardan-feragat-etti

Davutoğlu bazı davalardan feragat etti

17 Şubat 2020 Pazartesi 19:48
ataturkun-vasiyetinin-takipcisi-olacagiz

Atatürk'ün vasiyetinin takipçisi olacağız

17 Şubat 2020 Pazartesi 19:33
hasan-mezarcidan-beyin-yakan-aciklama

Hasan Mezarcı'dan beyin yakan açıklama

17 Şubat 2020 Pazartesi 18:35

ÜLKE GÜNDEMİ

Hanedan torununa sarılıp koklamış

Hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, 'Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı' dedi. Oyuncu

Vatandaş ölüme mi terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, istifa eden milletvekilleriyle ilgili çok sert bir mesaj yayınladı.

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaokul 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan kavram kitapçığında

Minik ortak Adana'da konuştu

Adana'da gerçekleştirilen proğramda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

İETT, şikayet raporları üzerinde yürüttüğü çalışmayla en çok şikayet alan hatlarda iyileştirmeler

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL