08 Temmuz 2020 Çarşamba

Üçüncü blok arayışı

ucuncu-blok-arayisi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, kurduğu Gelecek Partisi ile eski bakan Ali Babacan’ın kuracağı yeni partinin “siyaseti bundan sonra nasıl şekillendireceği” konuşulurken İYİ Parti’den art arda gelen istifalar kulislerde “üçüncü blok oluşturma mühendisliği” yorumlarını da beraberinde getirdi.
20 Şubat 2020 Perşembe 09:31

 31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’nın, MHP ve AKP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın elinden başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok büyükşehir belediye başkanlığını alması, “AKP’nin oy kaybettiği” yorumlarına da neden olmuştu. Yerel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın aldığı sonuçlar sonrasında da daha önce AKP’de siyaset yapan Davutoğlu ve Babacan’ın parti kurma çalışmalarını hızlandırmıştı. 

 

EŞZAMANLI İSTİFALAR

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Sevda Güneysu'nun haberine göre, İYİ Parti’den istifa eden milletvekillerinin “kurulacak yeni partilere” katılıp katılmayacakları tartışılırken, siyasette “üçüncü blok formülü” tartışılmaya başlandı. İYİ Parti’nin “CHP ile mi yoksa SP, DP ve yeni kurulacak partiler ittifakında mı” yer alacağı yeni blokta belirleyici olacak. İYİ Parti içinde yerel seçimlerden bu yana “CHP’nin HDP ile bazı noktalarda yakınlaşmasının rahatsızlık yarattığı” ifade ediliyor. Bu nedenle parti içinde İmamoğlu’nun “kayyım atanan HDP’li belediyelere ziyareti”, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu’nun eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile birlikte Demirtaş’ın Devran isimli kitabından uyarlanan oyunu izlemeye gitmesi” gibi durumların sık sık dillendirilmeye başlandığı belirtiliyor. Bunun “İYİ Parti’nin CHP ile olan ittifakı sonlandırabileceğine” işaret edilirken, İYİ Parti’nin “SP, DP ve yeni partilerin dahil olduğu bir ittifak modelinde yer alabileceği” değerlendiriliyor. Bu hamleyi gören MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de “istifa etmeyi düşünen İYİ Partililere “Tahriklere kapılmayın” mesajını verdiği kaydediliyor. Haber okunma sayısı: 573

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

81 ile koronavirüs genelgesi gönderildi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Covid- 19 Tedbirleri Kapsamında Denetimler” konulu genelge gönderdi.

Dervişoğlu'ndan AKP'li Tosun'a sert kapak

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AKP eski milletvekili Resul Tosun ile canlı yayında tartışma

'Meclis dizi izleme değil çalışma yeri' demişti

TBMM'deki Netflix erişim engelini "Meclis dizi izleme yeri değil,çalışma yeri" sözleriyle savunan AKP'li Rümeysa

HKP Hamza Yerlikaya'nın peşini bırakmıyor

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın

Tek adam rejimiyle birlikte totalitarizme gidiyoruz

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, barolara ilişkin düzenlemeye hiçbir demokratik hukuk devletinde

Barajın adı var, kendisi yok

2017’de törenle temeli atılan ve 450 milyon liraya mal olacağı açıklanan Çankırı’daki Devrez Kızlaryolu

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL