23 Ağustos 2019 Cuma

Türkiye'de kadın Üniversitesi olmalı

turkiyede-kadin-universitesi-olmali

Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Japonya'da 800 üniversite var, bunların 80 tanesi kadın üniversitesi, sadece kızlardan oluşuyor. Türkiye'de de benzer bir adım atılmalı" dedi.
03 Temmuz 2019 Çarşamba 20:23

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Bursları ve 8. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni’ne katıldı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından ATO Congresium’da düzenlenen törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, uluslararası öğrenciler ve mezunların her birini Büyük Türkiye Ailesinin birer mensubu ve aynı zamanda kendi ülkelerindeki doğal temsilcileri olarak gördüğünü söyledi.

 

“KÜRESEL DÜZEYDE FIRSAT EŞİTLİĞİ HÂLİNE DÖNÜŞEN BURS PROGRAMIMIZI GELİŞTİREREK SÜRDÜRECEĞİZ”

 

Programın başlangıcından bugüne kadar Türkiye Bursları vasıtasıyla Türkiye’de eğitim gören mezunların sayısının 150 bin civarında olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yükseköğrenimde küresel düzeyde bir fırsat eşitliği hâline dönüşen burs programımızı geliştirerek sürdürmekte kararlıyız. Ülkemizde hâlen, kendi imkânlarıyla veya burslu olarak eğitim gören 182 ayrı ülkeden 150 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz” dedi. 

2023 yılında uluslararası öğrenci sayısını 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünyanın en kadim eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan bu toprakları, inşallah yeniden en ön sıralara çıkaracağız” şeklinde konuştu.

 

"G20 zirvesinde Japonya'daydık." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Japonya'daki 800 üniversitenin 80 tanesi kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite. Bu üniversite şahsıma fahri doktora verdi. Kreşten alıp ilk-orta-lise-üniversite olmak üzere farklı bir yapıyı oluşturmuş durumdalar. Bütün bunlarla beraber bu alanda atılan adımın bizler için önem arz ettiğini şu anda YÖK başkanına hatırlatıyorum. Çalışmanı buna göre yap. Çok önemli bir şey. Türkiye'de benzer bir adımı atmalı. Lise yıllarında ülkemizde kız ve erkek liseleri vardı. Sonra karıştırdılar. Şimdi yeniden bunları toparlama dönemine girmiş bulunuyoruz. Şunanda YÖK Başkanı'nı uyarıyorum çalışmalarını ona görev yap" dedi

 

“EVLATLARIMIZA MİRAS KALACAK BİR GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURDUĞUMUZA İNANIYORUM”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültürümüzde kardeşliğin, mekân ve zamanla sınırlı olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Kardeşlik, son nefese kadar devam edecek bir muhabbettir, bir bağdır, bir hukuktur. Siz uluslararası öğrencilerimizle aramızda, ailelerimize ve evlatlarımıza miras kalacak bir gönül köprüsü kurduğumuza inanıyorum.”

 

Dünyanın en acımasız yöntemlerle sürdürülen siyasi, ticari, askerî mücadelelere sahne olduğu bir dönemde, birlik, beraberlik ve dayanışmanın üstesinden gelemeyeceği zorluk olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vicdanın, ahlakın, merhametin, adaletin hâkim olduğu bir küresel düzeni inşa edene kadar, hep birlikte durmadan, dinlenmeden çalışmalıyız. Ancak bu şekilde gelecek nesillere hayırla yâd edileceğimiz bir miras bırakabiliriz” dedi.

 

“TÜM DOST VE KARDEŞLERİMİZİN SESİ OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

 

“Bugün Filistin davasını sahiplenen, Afrika’ya el uzatan, Orta Asya ve Balkanlar’daki kardeşlerine sahip çıkan bir Türkiye varsa, bu ekonomiyle beraber diplomaside imza attığımız zaferlerin meyvesidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Birleşmiş Milletlerden G-20’ye, NATO’dan daha pek çok uluslararası iş birliği platformuna kadar her zeminde, kendimizle birlikte tüm dostlarımızın ve kardeşlerimizin de sesi olmak için çalışıyoruz. İnşallah bu onurlu duruşumuzu, hem kendimiz, hem dostlarımız için sonuna kadar da muhafaza edeceğiz.”

 Haber okunma sayısı: 34

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bakan-pakdemirlinin-vukuatlari

Bakan Pakdemirli’nin vukuatları

23 Ağustos 2019 Cuma 00:41
cumhurbaskani-erdogandan-net-mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj

23 Ağustos 2019 Cuma 00:12
isimiz-var-isimize-odaklandik

İşimiz var işimize odaklandık

22 Ağustos 2019 Perşembe 20:22
ibb-calisani-ak-troller-aglamaya-basladi

İBB çalışanı Ak Troller ağlamaya başladı

22 Ağustos 2019 Perşembe 19:24
darbe-mirasina-sahip-cikanlar-darbecidir

Darbe mirasına sahip çıkanlar darbecidir

22 Ağustos 2019 Perşembe 19:08
insan-sevgisi-cicek-acmistir

İnsan sevgisi çiçek açmıştır

22 Ağustos 2019 Perşembe 18:46

ÜLKE GÜNDEMİ

MEB’in ‘batık kurtarma’ planı

Doğa Koleji için kayyım atama yerine bölgesel veya tekil olarak, potansiyellere göre satış işlemlerinin

Torpilin varsa sorun yok

AKP Eyüp Gençlik Kolları Başkanı Cihat Biradlı’nın, İçişleri Bakanlığı’na sınava girmeden müşavir

Ülkeyi çiftlik gibi yönetiyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Bor Şeker Fabrikasının satılmayan arazilerinin üzerine havuzlu villa

Depremin ne zaman olacağına odaklanmayın

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 1999

Zorbalıkla karşı karşıyayız

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, kayyım atanan Mardin’de halkla buluştu.

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL