13 Temmuz 2020 Pazartesi

Trabzonspor formasıyla CHP'yi eleştirdi

trabzonspor-formasiyla-chpyi-elestirdi

Trabzonsporluluğun Trabzon'da siyaset üstü bir değer olduğunu söyleyen Salih Cora, "Trabzonsporluluk, her çocuğun mahalle arasında çıplak ayakla bile oynadığı maçlarda bir Hami Mandıralı, bir Şenol Güneş, bir Dozer Cemil ve niceleri olduğu, attığı her golde kendini değil Trabzon'u büyüttüğü ortak efsanemizdir." dedi.
29 Haziran 2020 Pazartesi 22:01

 Trabzonspor formasıyla Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Kaya'yı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik haksız ve mesnetsiz sözler söylediği için kınadığını belirtti.

Trabzonspor'un bölmediğini, ayrıştırmadığını aksine yürekleri tamamladığını ve birleştirdiğini dile getiren Cora, "Trabzonspor, bir değerini diğer bir değeriyle kıyaslatmaz, çarpıştırmaz. Bütün siyasi ömrünü yalnızca kaos ve mesnetsiz eleştiri kültürü üstüne bina etmiş bir geleneğe de kendini hiçbir şekilde kullandırtmaz." dedi.

Cora, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sporcu kimliğiyle de Türk sporunun altyapısının gelişmesini, lisanslı sporcu sayısının artırılmasını, yatırımlarla tesisleşmesini, kazandırdığı uluslararası organizasyonlarla markalaşmasını sağladığını belirtti. Erdoğan'ın, spor alanında bir çığır açtığını söyleyen Cora, siyasi ayrım yapmadan her şehre eşit mesafede yaklaşıldığını, büyük eserler ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Salih Cora, "CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın, bir kulüp başkanı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, protokol gereği çekilen bir fotoğrafı üzerinden nezaket kurallarından uzaklaşarak komplo teorileri oluşturması akıllara ziyan bir durumdur, deli saçmasıdır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, tüm kulüp başkanlarıyla ayrı ayrı bazen de kurumsal ziyaretler nedeniyle birlikte çekilen yüzlerce fotoğrafı olduğuna işaret eden Cora, Erdoğan'ın, bazı kulüp başkanı ve yöneticileriyle fotoğrafının yer aldığı pankartı gösterdi.

"Cumhurbaşkanı'mız bahsi geçen bir kulübün başkanının değil tüm kulüp başkanlarının arkasındadır." diyen Cora, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, sporda tribün terörünün ortadan kalkması, kulüpler arasındaki sorunların giderilmesi, vergi yükünün hafifletilmesi, yapısal sorunlarının çözülmesi, ekonomik meselelerin hallolması için büyük bir mücadele ortaya koyduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bütün kulüp başkanlarına kapılarını ardına kadar açtığını, dar boğazdaki birçok kulübe can simidi olduğunu ifade eden Cora, şöyle konuştu:

"Keza geçtiğimiz yıl Trabzonspor kulübünün UEFA ile yaşadığı soruna bizzat müdahil olarak BDDK ile yapılan anlaşmaya zemin hazırlamış; kulübümüzün Avrupa kupalarına gitmesine, sayesinde olanak sağlanmıştır. Bu minvalde Trabzonspor Kulübü Başkanımız Sayın Ahmet Ağaoğlu yaptığı açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarını ifade etmiştir. Tüm kulüp başkanlarının da farklı konularda benzer demeçleri vardır. Sayın Cumhurbaşkanı'mız gerek İstanbul Belediye Başkanlığı gerek Başbakanlığı gerekse Cumhurbaşkanlığı döneminde kulübümüzün kendisinden hangi talebi olmuşsa hep yardımcı olan durumunda olmuştur."


Futbol şehri olan Trabzon'un, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir spor şehri olduğunu söyleyen Cora, şöyle devam etti:

"Uluslararası organizasyonlar olan Karadeniz oyunları ve Avrupa Gençlik Olimpiyatları onun sayesinde Trabzon'umuzda yapılmıştır. Ülkemizde uluslararası olimpiyatların düzenlendiği ilk şehir Trabzon'dur. Bu organizasyonlar neticesinde şehrimize birçok yatırım kazandırılmıştır. Türkiye'nin en modern statlarından birisi olan Akyazı Şenol Güneş Stadı kulübün kasasından bir kuruş çıkmadan, 350 milyonluk bir yatırımla şehrimize kazandırılmış, kulübümüze armağan edilmiştir. Akyazı Stadı şehrimize ayrı bir silüet kazandırmıştır. Bu stat şehrimizin bir tacı, kazandırdığı yatırımlar ile Sayın Cumhurbaşkanı'mız ise tüm hemşehrilerimizin baş tacı olmuştur."

Cora, bölgenin en büyük kapalı spor salonu olan Hayri Gür Kapalı Spor Salonu ile Beşirli'de uluslararası ölçekte en modern tenis kortlarının, AK Parti döneminde yapıldığını söyledi.

Olimpik yüzme havuzları, atletizm pistleri ile jimnastik salonlarının yakın zamanda yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde tamamlandığını anlatan Cora, şunları kaydetti:

"CHP'nin şehrimize kazandırdığı bir tane modern spor tesisi dahi yoktur. Trabzonspor kulübümüze sağladığı küçücük bir kaynağı yoktur. Bir toplu iğne ucu kadar faydası yoktur. Maddi manevi hiçbir destekleri olmamıştır. CHP'li vekil, bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'mıza büyük bir haksızlık yapmıştır, ayıp etmiştir. Bu kadar yatırımı görmezden gelerek hadsizlik yapmıştır. Daha da üzücü olan sporu, kendi siyasetinin kirli emellerine payanda etmiştir. Spor müsabakalarındaki galibiyetler, beraberlikler ve mağlubiyetler, skorlar, pozisyonlar üzerinden siyaset üretme sefilliğine düşmüştür. Bir takımı, seri galibiyetler kazandığında, 'bu takımı devlet koruyor', puan kayıplarında ise 'devlet doğruyor' şeklinde bir yaklaşım büyük bir aymazlıktır. Kabul edilemez bir hezeyandır, kışkırtıcı ve provokatif bir durumdur."

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Salih Cora, bir gazetecinin, "Kirli ilişkilerle hakemlerin ayarlandığın, bazı takımlara operasyon yapıldığı yönünde iddialar var. Trabzonspor bu konuda suç duyurusunda da bulundu, nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna, "Bunlar futbolun içinde tartışılması gereken konulardır. Siyaset zeminine çekilmesini doğru bulmuyorum. Böyle iddialar varsa her bir kulübün başvuruda bulunarak sürecin değerlendirilmesi gerekir. Trabzonspor kulübünün bu konuda bir başvurusu yoktur. Başvurusu olduğunda titizlikle takip edilmesini, Federasyonun ilgili kurullarından talep ederiz." karşılığını verdi.

Haberin etiketleri:

Salih Cora, Trabzon, trabzonspor


Haber okunma sayısı: 409

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-15-temmuz-aciklamasi

Minik ortaktan 15 Temmuz açıklaması

12 Temmuz 2020 Pazar 19:19
turkiyenin-en-yuksek-koprusu-acildi

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açıldı

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:35
hukuk-sistemine-agir-darbe-vuruldu

Hukuk sistemine ağır darbe vuruldu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:19
bahcelinin-yeni-hedefi-orhan-pamuk

Bahçeli'nin yeni hedefi Orhan Pamuk

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:04
srebrenitsa-soykirimini-unutturmayacagiz

Srebrenitsa soykırımını unutturmayacağız

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:34

ÜLKE GÜNDEMİ

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

Erkek şiddetini önleme mekanizmaları çalışmıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan Haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları,

Göçebe oyunları 2021 yılına ertelendi

Tüm dünyada geleneksel sporların ve oyunların tanıtılması, yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL