18 Ocak 2021 Pazartesi

TİP Başkanı Erkan Baş'tan şok suçlamalar

tip-baskani-erkan-bastan-sok-suclamalar

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı'nın vaka sayılarını açıklamaya başladığını aktararak, "Bu rakamlara bile baktığımızda ABD ve Hindistan'dan sonra Türkiye'nin dünya sıralamasında üçüncü olduğunu görüyoruz. Türkiye, salgının en kötü yönetildiği ülkedir." diye konuştu.
01 Aralık 2020 Salı 17:43

Son bir haftada 20'nin üzerinde sağlık emekçisinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini dile getiren Baş, Kovid-19'un sağlık emekçileri için bile meslek hastalığı olarak tanımlanmadığını söyledi.

 

Sağlık emekçilerinin bu hakkını göz ardı etmenin, "Kovid-19'a karşı mücadeleye ihanet etmek" olduğunu savunan Baş, atama bekleyen sağlık çalışanlarının oyalanmasının ise "halk sağlığını hiçe sayma suçu işlemek" olduğunu iddia etti.

 Türkiye'de yoğun bakım yataklarının yüzde 40'ının özel hastanelerde bulunduğunu belirten Baş, "Özel ve vakıf hastanelerinin tüm kapasiteleri derhal salgından etkilenen yurttaşların hizmetine açılmalıdır." önerisinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Kovid-19'a karşı alınan yeni tedbirlere işaret eden Baş, "Bir adım atıldı ama onu da eksik attılar. Sadece İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye bakmak bile yeterli." yorumunu yaptı.

 

Açıklanan tedbirleri yetersiz bulduklarını bildiren Baş, "Tam kapanma sağlanmalıdır. Tam kapanmanın sağlanması için de bütün emekçiler, ücretli izinli sayılmalı. İhtiyaç duyan tüm yurttaşlarımıza devlet tarafından sosyal destek sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifini değerlendiren Baş, "Soygun var. Memleketi soyuyorlar. Çalanlar da belli. Saray ve patronlar halkın cebinden son kuruşunu almak için bir bütçe tasarısı hazırlamış durumdalar." iddiasında bulundu.

 

Erkan Baş "Büyük soygun var" diyerek şunları kaydetti:

 

Cebinizdeki parayı nasıl çalıyorlar? Cumhurbaşkanlığı bütçesini yüzde 28.1 artıracak. Bakın burası çok önemli. Enflasyonun yüzde 10'larda olduğu bilinirken. Nedenden bu kadar artırmak istiyor. Hepimizin gözünün içine baka baka ülkeyi soyuyorlar. Milyonlarca emekçinin harcadığı parayı saray 5 günde bitirmek istiyor. Bu eşitsizlik kabul edilebilir mi? Saraya aktarılan kaynak doğru biçimde kullanılsa EYT sorunu çözeriz. EYT'lilerin geleceğine saray el koyuyor. Hırsız burada. Hırsızı ensesinden yakalayalım.

 

Özel sektöre destek için ayrılan payın 50,6 milyar lira olduğunu kaydeden Baş, "Patronlar tarafından SGK'ye ödenmesi gereken 27 milyar lira tutarındaki işveren primi, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Patronlar, işçinin kumbarası dediğimiz İşsizlik Fonu'ndaki parayı alıyorlar." görüşünü savundu.

 

Herkese açlık vaat edildiğini ileri süren Baş, "Günde 87 milyon lira harcamak isteyen Saray, 'Günde 39 liraya geçinmeye çalışın' yani 'Aç kalın' diyor. Bu soygun düzeni yıkılmalıdır." ifadelerini kullandı.

Haberin etiketleri:

TİP Genel Başkanı Erkan Baş


Haber okunma sayısı: 4926

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

millet-kral-degil-kural-istiyor

Millet kral değil, kural istiyor

18 Ocak 2021 Pazartesi 17:59
2020de-405-milyar-tl-karanlikta

2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta

18 Ocak 2021 Pazartesi 17:52
akp-iktidari-cezaevi-sampiyonu

AKP iktidarı cezaevi şampiyonu

18 Ocak 2021 Pazartesi 09:57
nereye-gitti-bu-paralar

Nereye gitti bu paralar

18 Ocak 2021 Pazartesi 00:12

ÜLKE GÜNDEMİ

2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta

2021 yatırım programında 42,4 milyar TL büyüklüğünde ulaştırma yatırımının yapılacağına işaret eden

Psikolojik sağlamlık geliştirilebilir mi?

Uzun süreli ve yüksek oranda kaygı, endişe, korku ve panik hali yaşamanın birtakım fiziksel hastalıklarla

Unutulma Hakkı konusunda hukukumuz ne diyor?

Tanım olarak ‘Unutulma Hakkı’ kişinin fotoğraflarının, belgelerin ve diğer bilgilerinin internet

AKP iktidarı cezaevi şampiyonu

AKP’nin iktidara geldiği 2002’den 2019’a kadar cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısı 5 kat arttı.

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL