24 Eylül 2020 Perşembe

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

tek-adam-rejimi-ulke-ekonomisini-cokertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada, “İktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş’ tercihleri yüzünden kriz zirve yapmıştır” dedi.
07 Ağustos 2020 Cuma 20:53

 HDP Diyarbakır Milletvekili ve Ekonomiden Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, döviz kurundaki yükselişle ilgili, “İktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş’ tercihleri yüzünden, uzun süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan ‘ani duruş’la zirve yapmıştır” dedi.

 

HDP Milletvekili Garo Paylan, döviz kurundaki yükselişle ilgili açıklamalarda şunları söyledi:

 

İktidarın “ekonomide işleri kontrol altına aldığını” söylediği günün ertesinde, Amerikan Doları 7,30 TL’yi, Euro ise 8,60 TL’yi aştı. Bu çelişkiyi açıklamak üzere iktidarın yine “dış güçler operasyon yapıyor” türünden bahanelere başvurup, topu taca atacağını tahmin etmek güç değil. Ama artık Türkiye halkları ekonomik krizin asıl nedeninin Tek Adam Rejimi ve bu rejimin ekonomik tercihleri olduğunu görüyor. 

Kimsenin itiraz etme cesareti gösteremediği “Tek Adam”ların yönettiği ülkelerde, toplumsal huzurun ve refahın yaratılması hiçbir zaman mümkün olmamıştır. Nitekim bugün bizim de yaşadığımız sosyal ve ekonomik sorunların nedeni; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, yani Tek Adam rejimidir. Otoriterlik ile neoliberal zihniyetin birleştiği bu baskıcı rejim; bir yandan çıkar ağlarıyla yandaş sermayeyi zenginleştirip halkı yoksullaştırmıştır, diğer yandan ekonomide de liyakati rafa kaldırıp akrabalık ilişkileriyle ülke ekonomisini beceriksiz bir damada teslim edebilmiştir.

 

18 yıldır ekonomiyi üretim ekonomisine dönüştüremeyen bir siyasi kadronun, üstelik de koşulların aleyhimize döndüğü bir konjonktürde, bütün kararların “tek adam” ve onun etrafındaki “çıkar odaklarının” aldığı bir modelde ısrar etmesi, ülke ekonomisini hızla tüketmekte, vatandaşlarımızın işsizlik, yoksulluk, hayat pahalılığı içinde çok zor günler geçirmesine neden olmaktadır.

 

İktidar iş yapıyorum diye, kaça mal olduğu belli olmayan köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri, hava alanları yaparak ülkeyi tam bir borç sarmalına sokmuştur. İktidarın ekonomide “saray, savaş, yandaş” tercihleri yüzünden, zaten uzun bir süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan “ani duruş”la birlikte ülke riski zirve yapmıştır. Zafiyete ek olarak iktidarın demokratik olmayan ve hukuk devleti kurallarını hiçe sayan uygulamaları bu riskin daha da artmasına neden olarak ülke ekonomisini çökertmiştir.

 

Ekonomiden sorumlu olan ‘Damat’Bakanın sorumsuz politikaları, krizi derinleştirmiştir. Damat Bey; para bastırdı, kredi pompaladı, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini sattı, İşsizlik Fonu’nu yağmaladı. Elde ettiği kaynakları ise vatandaşlarımıza değil, bir avuç yandaşına aktardı. Güven vermeyen ekonomi yönetiminin bastığı paralar, döviz kurlarını ve enflasyonu patlattı. Beceriksiz damadın yönetimindeki ekonomide her gün işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı artmaktadır.

 

Ekonomimiz “kur, enflasyon, faiz” sarmalına yeniden girmiştir. Tek Adam Rejimi, ekonomik krizin bedelini yine yoksullara ödetmek isteyecektir. Yapılması gereken açıktır. Bu iktidar, bırakın yabancıları, kendi yurttaşlarının bile güvenini çoktandır kaybetmiştir. Bu anlayış ülkenin gelişmesinin önünde bir taş gibi oturmuştur. Bu taşın kaldırılması ise ülkede yeni bir seçimle ve yeni bir anayasa yapmakla mümkündür. Toplumsal muhalefete düşen görev ve sorumluluk, ülke ekonomisini çökerten bu iktidarı değiştirmektir.Haber okunma sayısı: 184

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bos-laflari-birakin

Boş lafları bırakın

24 Eylül 2020 Perşembe 01:41
akp-gidici-mhp-barajin-altinda

AKP gidici, MHP barajın altında

24 Eylül 2020 Perşembe 01:24
kimse-halki-cahil-yerine-koymasin

Kimse halkı cahil yerine koymasın

23 Eylül 2020 Çarşamba 19:38
zarrab-rusveti-meclis-gundeminde

Zarrab rüşveti meclis gündeminde

23 Eylül 2020 Çarşamba 18:25
2500-avukat-teror-suclamasiyla-yargilaniyor

2500 avukat terör suçlamasıyla yargılanıyor

23 Eylül 2020 Çarşamba 18:19

ÜLKE GÜNDEMİ

Böyle Müslümanlık olur mu diyoruz, küplere biniyorlar

Hakkari Üniversitesi Rektörü'nün oğlu için 28 adayı elemesine tepki gösteren CHP'li vekil Bekaroğlu, "Böyle

Kadın itfaiyeci olmaz diye bir şey yok

306. kuruluş yıldönümünü kutlayan İBB İtfaiyesi, Başkan İmamoğlu’nu ziyaret etti. Yeni kadro

Pandemi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı

Ülkemizde Mart ayından beri etkili olan Koronavirüs salgını sürecinde ruhsal rahatsızlıkların çeşitlerinde

Kamu kurumlarında siber güvenliği artıracak 6 adım

Her alanda olduğu gibi kamu hizmetlerinde de dijitalleşme son sürat devam ediyor. Ancak devlet kurumlarının web

2500 avukat terör suçlamasıyla yargılanıyor

DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2016'dan bu

İBB'ye 5 milyon dolarlık hibe

İBB, İstanbul trafiğini rahatlatmak adına toplu taşıma güzergah ağını verimli hale getirmek, ortalama seyahat

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL