06 Nisan 2020 Pazartesi

'Suriyeliler Türkiye’de kalacak'

suriyeliler-turkiyede-kalacak

Türkiye’nin göç politikasının ve vahim sonuçlar doğurduğunu belirten İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, “Göçmen diye bir kavram yoktur. Bunlar Türkiye’de geçici sığınmacı statüsündeler. Eğer bu statüdekilere yeni bir kavram üretip göçmen diyorsanız, aslında Suriyelilerin Türkiye’de kalacağını açıklıyorsunuz demektir” dedi
11 Kasım 2019 Pazartesi 17:12

 Göç idaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz’ın, Türkiye’deki sığınmacılar ile ilgili yaptığı uyarı açıklamalarından sonra konuyu meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi. 

 

Özdağ önergesinde; ‘’Geçtiğimiz günlerde Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz yaptığı açıklamalarla sığınmacılar konusunda bir an önce önlem alınması gerektiğini, Türkiye’ye gelecek yeni sığınmacı göçleri için yer kalmadığını belirtmiştir. Türkiye’nin geçici koruma kapsamındaki sığınmacılarla ilgili konumu kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşılmamaktadır. Türk milletinin içerisinde bulunduğu bu vahim durum kamuoyuyla açık bir şekilde paylaşılmalı, Türk milletinin her bir ferdi kendilerini bekleyen tehlikeler ile alakalı bilgilendirilmelidir.’’ sözlerine yer verdi. 

 

GÖÇMEN DEĞİL GEÇİÇİ SIĞINMACI  

Geçtiğimiz hafta mecliste düzenlediği basın toplantısında da, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı belgesini eleştiren; "Göçmen diye bir kavram yoktur. Bunlar Türkiye’de geçici sığınmacı statüsündeler. Eğer bu statüdekilere yeni bir kavram üretip göçmen diyorsanız, aslında Suriyelilerin Türkiye’de kalacağını açıklıyorsunuz demektir" diyen Özdağ, "Bu, Türk milletine Suriyeli sığınmacılar konusunda ne kadar büyük bir yalan söylendiğinin açık devlet belgesidir." demişti. 

 

VATANDAŞLIK VEREREK GÖNDERMEYECEKLER 

 

Özdağ, Suriyeli sığınmacılara ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün stratejik planlamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu. Amacın, Suriyeliler’in geri dönmesi değil, Suriyeliler’in Türkiye’de kalması için hangi devlet kuruluşunun hangi görevi yerine getirmesiyle ilgili görev dağılımı olduğunu iddia eden Özdağ, “Bu, Türk milletine Suriyeli sığınmacılar konusunda ne kadar büyük bir yalan söylendiğinin açık devlet belgesidir. Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık vererek Türkiye’de tutacakları anlaşılıyor. Biz İYİ Parti olarak Türk milletine söz veriyoruz, iktidara geldiğimiz andan itibaren Suriyeli sığınmacıların vatanlarına dönüş süreci başlayacak. Bu gönüllü bir dönüş olmayacak. Gönüllü dönenler döner, gönülsüzler de gönülsüz dönerler. Burada uygulayacağımız yasa ve yönetmelik AK Parti döneminde çıkmış olan yasadır. AK Parti kendi çıkardığı yasağı açıkça ihlal ederek Suriyelilere vatandaşlık verme ve göçmen statüsüne dönüştürme çalışmaları yürütülürken çıkarmış olduğu yasa ve yönetmelikte açıkça savaş bitince sığınmacıların yurtlarına geri döneceğini kaydediyor. Gönüllü değil, zorunlu. Bunu İYİ Parti hayata geçirecektir" şeklide konuştu.

 

Yurt GazetesiHaber okunma sayısı: 85

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bunlar-erdogani-rahatsiz-etti

Bunlar Erdoğan'ı rahatsız etti

04 Nisan 2020 Cumartesi 22:35
her-sey-silinir-ama-gecmis-silinmez

Her şey silinir ama geçmiş silinmez

04 Nisan 2020 Cumartesi 21:24
vicdana-sigmayanin-affi-yok

Vicdana sığmayanın AFFI YOK

04 Nisan 2020 Cumartesi 21:09
bedeli-zaferden-sonra-odenecektir

Bedeli zaferden sonra ödenecektir

04 Nisan 2020 Cumartesi 20:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Mansur Yavaş çağrı yaptı, hayırseverler harekete geçti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan bir video ile çağrı yaparak sosyal

Gökçek’in Keçiörengücü’ne açtığı bir musluk daha kesildi

ABB, Gökçek’in isim babası olduğu Keçiörengücü spor kulübü tarafından işletilen taksi durağını geri

Destici kıyas faturalara tepki gösterdi

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı'nın minik ortağı Mustafa Destici, “Tedbir amaçlı

Erdoğan 'İki ayyaş' dedi, sıkışınca 'Atatürk' dedi

Bugünkü açıklamasında Mustafa Kemal Atatürk'ün ismini tam olarak kullanmasını eleştiren CHP'li Muharrem İnce

Sağlıkçıların menüsü domates, peynir, salatalık

Koronavirüsüyle canı pahasına mücadele eden ve her akşam saat 21.00'da ülke genelinde alkışlanan sağlık

Coronavirüs mücadelesinde 3 önemli kavram

Solunum Derneği TÜSAD, koronavirüs (CoVid-19) salgınına karşı #evdekal çağrısını yinelerken önemli

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL