25 Mart 2019 Pazartesi

Sorumluluktan kaçmak için yasak uydurdular!

sorumluluktan-kacmak-icin-yasak-uydurdular

AKP’li Şentop, 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu’daki tren kazası hakkındaki araştırma önergesinin reddedilmesini “Adli soruşturma varken önerge verilemez” diye savundu. CHP’li Özel ve Kaboğlu yanıt verdi: Böyle bir yasak yok
01 Ağustos 2018 Çarşamba 10:42

 Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop, Çorlu’da meydana gelen tren kazasıyla ilgili araştırma önergesinin reddedilmesini, Anayasa’ya göre soruşturma aşamasındaki konularla ilgili Meclis’te önerge verilmeyeceği iddiasıyla açıkladı. Şentop’un konuyu geçiştirmek için iddiasına kanuni kılıf uydurmaya çalışmasını Anayasa Hukukçusu CHP Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ve önergede imzası bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile konuştuk.

 

Şentop’un “Anayasa’mızda çok açık bir hüküm var, ‘yürütülmekte olan soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki konularla ilgili Meclis’te araştırma önergesini bir kenara bırakalım, söz talep edilip konuşma bile yapılamaz” sözlerini yorumlayan CHP’li Özel, AKP’li Meclis Başkanvekili’nin gerçeği söylemediğini ve kamu adına denetim yetkisi verilen Meclis’te böyle bir yasak olamayacağını vurguladı.

 

Susurluk örneği“Geçtiğimiz dönemlerde de pek çok kaza sonrasında, soruşturma sürerken yüzlerce araştırma komisyonu teklifi verilmiştir” diyen Özel, “Bunların en somut ve ses getireni de Susurluk Komisyonu’dur. AKP döneminde çok sayıda milletvekili soruşturma önergesi vermiş, pek çoğu reddedilmiştir. Bahsettiği Anayasa’daki yasak, Meclis’in kararlara ilişkin mahkeme heyetine talimat sayılabilecek şeyleri söyleyemeyeceğine ilişkindir” ifadelerini kullandı.

Bu tip durumlarda, asıl tarafsızlığını koruyamayan bir Meclis Başkanvekili’nin olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu söyleyen Özel, “Meclis’in böyle bir durumda araştırma yapamayacağını, üzerine konuşamayacağını savunmak konuya dair mensubu olduğu partinin payını örtmekten, onun konuşulmasından rahatsız olmaktan başka bir şey değildir. Meclis Başkanvekilliği tarafsız olunması gereken bir makamdır. Bu konuda görüş bildirirken Şentop’un kendi partisine aidiyetiyle, facianın konuşulmasından partimiz siyasi zarar görür refleksi ile davranmasını son derece manidar buluyoruz. Şentop’un yaklaşımının bizzat kendisi Anayasa’ya aykırıdır” dedi.

 

Geçmişte engellenmeseydi…

Meclis araştırmalarının engellenmesinin ülkeye çok zararlar verdiğini ifade eden Özel, “Ergenekon, Balyoz, askeri casusluk gibi o dönemlerde de biz ‘Meclis bunları konuşsun’ dediğimizde Şentop gibi ‘yürümekte olan davalarda Anayasa’ya göre işlem yapamayız’ diyenlerin daha sonra yanıldığını görüyoruz. Bizim ‘kumpas’, onların da ‘ülke darbecilerle uğraşıyor’ dediği davaların ne noktalara geldiğini ortadadır. Eğer araştırılsaydı Meclis bu kumpası çok daha önce çıkarır, bu mağduriyetlerin yaşanmaz ve darbecilerin önü açılmazdı” diye konuştu.

 

‘Madde, amacı dışında yorumlanıyor’

 

Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu: 

Anayasa’da yasamamanın denetim yetkisini anlatan maddeye göre; “Meclis araştırması, belli bir konuda bilgi edinmek için yapılan incelemeden ibarettir.”

 

Yine Anayasa’da “görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisi’nde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz” maddesi söz konusu. Fakat bu maddede yasaklanan, “görülmekte olan belli/somut bir dava.” Tren kazasının neden olduğu onlarca ölüm ve yüzlerce yaralı nedeniyle, yüzlerce dava görülecek. Yani güncel durum için, “görülmekte olan dava” nitelemesini bile yapmak mümkün değil. Eğer görülmekte olan dava kavramı bu denli geniş alınırsa, TBMM’nin denetim yolları hiçbir biçimde işletilemez.

 

Kaldı ki, “yapılacak inceleme” adil yargılama hakkına katkı da sunabilir. İnceleme sonucunda elde edilen bilgi ve belgeler, Adalet Bakanlığı yoluyla ilgili yargı mercilerine iletilebilir. Bu yolla, yargıcın “gerçeği ortaya koyması”na katkı sunulmuş olur. Meclis’in konuyu ele alması, kaza vahametinin kamuoyunda sıcak tutulmasını sağlar ve yargının daha duyarlı ve hızlı davranması için uyarıcı olur.

 

İnsan yaşamının söz konusu olduğu durumlarda, Anayasal düzenlemelerin amacı dışında yorumlanması, ‘İnsan yaşamı mı yoksa iktidarın nimetleri mi daha değerli?’ sorunsalında düğümleniyor.

 

BİRGÜN GAZETESİ

 Haber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

eski-bbp-yoneticisinden-sok-iddia

Eski BBP yöneticisinden ŞOK iddia

25 Mart 2019 Pazartesi 10:54
baltayi-tasa-vurdu

Baltayı taşa vurdu

25 Mart 2019 Pazartesi 10:35
bu-gazetecilik-degil-tetikciliktir

Bu gazetecilik değil tetikçiliktir

25 Mart 2019 Pazartesi 10:06
bina-yapmakla-insanlar-mutlu-olmuyor

Bina yapmakla insanlar mutlu olmuyor

25 Mart 2019 Pazartesi 09:57
ayasofya-muzesi-adini-degistirebiliriz

Ayasofya Müzesi adını değiştirebiliriz

25 Mart 2019 Pazartesi 09:09

ÜLKE GÜNDEMİ

Bu gazetecilik değil tetikçiliktir

CHP ve İYİ Parti adaylarını HDP ile bağlatılı olmakla suçlayan Hürriyet'e tepki gecikmedi...

Bina yapmakla insanlar mutlu olmuyor

İstanbul Büyükada'da STK temsilcileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Eğer,

Yurttaşın geçim derdini 'tane tane' anlattılar

Ekonomideki kötü gidişat sonucu alım gücü düşen ve büyük sıkıntılar çeken yurttaş için tanzim satış

CHP’li aday adli sicil kaydını afişe bastırıp, meydanlara astı

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde belediye başkan adayları arasında başlayan adli sicil kaydı tartışmaları,

Neden bize bu çileyi çektiriyorlar

Biberin kilosu 18 TL’ye çıktı. Tanzimdeki 6 TL’lik biberleri almak isteyen yurttaş 3-4 gündür biber

Ayasofya Müzesi adını değiştirebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber ve Beyaz TV ortak canlı yayınında “Cumhurbaşkanı ile Seçim

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL