21 Eylül 2019 Cumartesi

Sivilleri, teröristlerin zulmünden kurtarılmaya çalışıyoruz

sivilleri-teroristlerin-zulmunden-kurtarilmaya-calisiyoruz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir ediyoruz." dedi.
22 Şubat 2018 Perşembe 10:00

AKP Genel Başkan Yardımcısı Eker, İngiltere temasları kapsamında Muhafazakar Partili Lord Mark McInnes'in ev sahipliğinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından başkent Londra'daki tarihi parlamento binasında düzenlenen "Suriye Savaşı ve Suriye'nin Toprak Bütünlüğünün Önemi" başlıklı panelde konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı'nın hedeflerine değinen Eker, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarının hem askeri hem de sivil boyutu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bölgede terör örgütlerine karşı operasyon yürüttüğünü, operasyonun yapıldığı topraklardaki Kürt nüfusun hedef alınmadığını vurgulayan Eker, "Operasyonun amacı, sınırlarımızın ve bölgenin istikrarı ile güvenliğin sağlanması, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ teröristlerinin yok edilmesidir. Bu operasyon Suriyelilere, Kürtlere ya da Araplara karşı yürütülmüyor. Operasyon, bölgedeki sivillerin, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması için düzenleniyor.” ifadelerini kullandı.

Eker, Türkiye'nin askeri amacının bölgenin terörist unsurlardan temizlenmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin aynı zamanda DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun da bir parçası olduğunu dile getiren Eker, "Türkiye'nin operasyonlarının sivil boyutu, Suriyeliler için güvenli alanlar oluşturulmasını amaçlıyor." değerlendirmesinde bulundu."Yalnız bırakıldık"

"Türkiye’nin Suriye ile olan sınırındaki kentlerin tehdit altında olması", "teröristlerin ülkeye sızması", "Akdeniz'e ulaşmak için bölgenin bir sıçrama tahtası olarak kullanılması" gibi nedenlerle Afrin'deki durumun Türkiye için tehdit oluşturduğunu anlatan Eker, "Terörist gruplarla savaşırken bunu müttefiklerimiz, NATO ve diğer uluslararası örgütlerdeki ortaklarımızla el ele yapmayı tercih ederiz ancak biz yalnız bırakıldık. Kendi kuvvetlerimizle harekete geçtik. Terörizmle mücadelede önemli olan şey, tüm devletlerin tüm terör örgütlerine karşı tek bir yaklaşımı desteklemesi gerektiğidir." diye konuştu.

Eker, Türkiye'nin operasyonu ile ilgili İngiltere'nin duruşuna da değinerek, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir ediyoruz. Özellikle de (Suriye'de) PYD unsurlarına katılan, ardından ülkelerine dönen ve burada gözaltına alınarak yargılanmasına başlanan İngiliz vatandaşlarının durumuyla ilgili olarak, resmi beyanlarından memnuniyet duyuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Panele, Eker ve Lord McInnes'in yanı sıra Londra merkezli Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) Ortadoğu Çalışmaları Birimi Araştırmacısı Michael Stephens, UETD İngiltere Başkanı Erdal Yetimova, çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

Etkinlikte katılımcılara Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi kirliliğinin önlenmesi amacıyla hazırlanan kitapçık dağıtıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak "Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği konusundaki meşru çıkarını tanıdığını" bildiren İngiliz hükümeti, "İngiltere, Türkiye ve diğer müttefikleri ile Suriye'de istikrarı temin edecek, gerilimi tırmandırmaktan geri duracak ve Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını koruyacak çözümler bulmak için yakın iş birliği yapmaya kararlı olduğunu" duyurmuştu.Haber okunma sayısı: 187

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:25
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59
turkiyeyi-bu-kafa-yonetiyor-

'Türkiye’yi bu kafa yönetiyor'

20 Eylül 2019 Cuma 19:54
maklube-kavgasi-buyuyor

'Maklube' kavgası büyüyor...

20 Eylül 2019 Cuma 19:31

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

'Erdoğan'ın diplomasının olmadığının belgeleri'

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hayatıyla ilgili yazdığı kitaplarla adından söz ettiren yazar Ergün

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL