25 Şubat 2020 Salı

Sivilleri, teröristlerin zulmünden kurtarılmaya çalışıyoruz

sivilleri-teroristlerin-zulmunden-kurtarilmaya-calisiyoruz

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir ediyoruz." dedi.
22 Şubat 2018 Perşembe 10:00

AKP Genel Başkan Yardımcısı Eker, İngiltere temasları kapsamında Muhafazakar Partili Lord Mark McInnes'in ev sahipliğinde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından başkent Londra'daki tarihi parlamento binasında düzenlenen "Suriye Savaşı ve Suriye'nin Toprak Bütünlüğünün Önemi" başlıklı panelde konuştu.

Zeytin Dalı Harekatı'nın hedeflerine değinen Eker, Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarının hem askeri hem de sivil boyutu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin bölgede terör örgütlerine karşı operasyon yürüttüğünü, operasyonun yapıldığı topraklardaki Kürt nüfusun hedef alınmadığını vurgulayan Eker, "Operasyonun amacı, sınırlarımızın ve bölgenin istikrarı ile güvenliğin sağlanması, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ teröristlerinin yok edilmesidir. Bu operasyon Suriyelilere, Kürtlere ya da Araplara karşı yürütülmüyor. Operasyon, bölgedeki sivillerin, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılması için düzenleniyor.” ifadelerini kullandı.

Eker, Türkiye'nin askeri amacının bölgenin terörist unsurlardan temizlenmesi olduğunu belirtti.

Türkiye'nin aynı zamanda DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun da bir parçası olduğunu dile getiren Eker, "Türkiye'nin operasyonlarının sivil boyutu, Suriyeliler için güvenli alanlar oluşturulmasını amaçlıyor." değerlendirmesinde bulundu."Yalnız bırakıldık"

"Türkiye’nin Suriye ile olan sınırındaki kentlerin tehdit altında olması", "teröristlerin ülkeye sızması", "Akdeniz'e ulaşmak için bölgenin bir sıçrama tahtası olarak kullanılması" gibi nedenlerle Afrin'deki durumun Türkiye için tehdit oluşturduğunu anlatan Eker, "Terörist gruplarla savaşırken bunu müttefiklerimiz, NATO ve diğer uluslararası örgütlerdeki ortaklarımızla el ele yapmayı tercih ederiz ancak biz yalnız bırakıldık. Kendi kuvvetlerimizle harekete geçtik. Terörizmle mücadelede önemli olan şey, tüm devletlerin tüm terör örgütlerine karşı tek bir yaklaşımı desteklemesi gerektiğidir." diye konuştu.

Eker, Türkiye'nin operasyonu ile ilgili İngiltere'nin duruşuna da değinerek, "İngiliz hükümetinin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin duruşunu takdir ediyoruz. Özellikle de (Suriye'de) PYD unsurlarına katılan, ardından ülkelerine dönen ve burada gözaltına alınarak yargılanmasına başlanan İngiliz vatandaşlarının durumuyla ilgili olarak, resmi beyanlarından memnuniyet duyuyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Panele, Eker ve Lord McInnes'in yanı sıra Londra merkezli Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) Ortadoğu Çalışmaları Birimi Araştırmacısı Michael Stephens, UETD İngiltere Başkanı Erdal Yetimova, çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı.

Etkinlikte katılımcılara Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bilgi kirliliğinin önlenmesi amacıyla hazırlanan kitapçık dağıtıldı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak "Türkiye’nin kendi sınırlarının güvenliği konusundaki meşru çıkarını tanıdığını" bildiren İngiliz hükümeti, "İngiltere, Türkiye ve diğer müttefikleri ile Suriye'de istikrarı temin edecek, gerilimi tırmandırmaktan geri duracak ve Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını koruyacak çözümler bulmak için yakın iş birliği yapmaya kararlı olduğunu" duyurmuştu.Haber okunma sayısı: 225

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yakinda-iktidar-olacagiz

Yakında iktidar olacağız

25 Şubat 2020 Salı 09:20
chp-deprem-bolgesinde

CHP deprem bölgesinde

24 Şubat 2020 Pazartesi 23:16
kongremize-katilan-halkimiza-minnettariz

Kongremize katılan halkımıza minnettarız

24 Şubat 2020 Pazartesi 19:28
1-milyon-suriyeli-silah-tutacak-durumda

1 Milyon Suriyeli silah tutacak durumda

24 Şubat 2020 Pazartesi 19:16
chpden-bir-kac-sehit-sozune-sert-tepki

CHP'den 'Bir kaç şehit' sözüne sert tepki

24 Şubat 2020 Pazartesi 18:53

ÜLKE GÜNDEMİ

475 hastane parasını 10 şehir hastanesine gömdüler

10 şehir hastanesinin 1 yıllık kira ve hizmet bedeli 10 milyar 415 milyon lira; 25 yılda ödenecek parayla 475

Açık liseleri Cemaat ve tarikatlar kuşatmış

ÇYDD’nin Küçükçekmece’de açık lise öğrencilerine yönelik yapacağı proje için öğrenci bulunamadı.

O atama Bahçeli'ye soruldu mu?

Ülkücü Mustafa Erol'un şehit edilmesinden sonra yurtdışına kaçan ve kendi isteğiyle Türkiye Cumhuriyeti

Lüks sever diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı, ocak ayından bu yana kurum içi çalışmalara yönelik toplantılar düzenlemeye

Atatürk'ün izinin silinmesine izin vermeyeceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kurtuluş ve

Borç yapılandırma fonunun kurulması artık zorunlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu bireysel kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin değerlendirmede

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL