09 Aralık 2019 Pazartesi

Sınır dışı etme yasası

sinir-disi-etme-yasasi

AKP, yabancıları ülkelerine geri göndermek için gerekli yasal düzenlemenin ilk adımını attı. 95 maddelik Torba Yasa Teklifi’nde yer alan düzenlemenin gerekçesi ise ‘kamu güvenliği’ olarak açıklandı
20 Kasım 2019 Çarşamba 09:18

 AKP milletvekillerinin imzasını taşıyan ve İçişleri Bakanlığı ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra çeşitli kanunlarda değişiklik öngören 95 maddelik yasa teklifi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklifle Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın, İçişleri Bakanlığı'na bağlanmasından sonra ortaya çıkan bazı yasal boşlukların giderilmesinden sığınmacıların ülkeye “kabul edilmemesi” ve ülke içerisindekilerin “sınır dışı” koşullarına kadar çok sayıda düzenleme öngörülüyor.

 

Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, sığınmacıların Türkiye’den daha kolay sınır dışı edilmesine olanak sağlayan düzenlemeler yer aldı.

 

Yabancılar Ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılması öngörülen düzenlemenin yasalaşması durumunda Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, kamu düzeni, kamu güvenliği ya da “kamu sağlığı” açısından Türkiye’de yaşaması sakıncalı görülen yabancılara “yasaklama” kararı getirebilecek. Bu kişiler sınır dışı edilebilecek ve ülkeye girişleri yasaklanacak. 

VALİLİKLERE GENİŞ YETKİ

 

Torba Teklifle yabancıların ülkeye girişlerine yönelik “ön kabul” işlemi de çeşitli şartlara bağlandı, valiliklerin “ülkeye girişi reddetme” yetkileri artırıldı. Kamu düzeni, kamu güvenliği veya kamu sağlığı nedenleriyle Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra bundan böyle valilik de “ön kabul izni” uygulaması yapabilecek. Düzenleme ile valilikler, idari para cezalarını ve kamu alacaklarını gerekçe göstererek yabancıları ülkeye kabul etmeyebilecekler.

 

GİRİŞ YASAĞI KARARI GEREKİYOR

 

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliğe, güvenlik ve istihbarat birimlerinin elde ettiği veriler gerekçe gösterildi. Teklifin gerekçe kısmında, “Ülkemize yasa dışı şekilde giriş yapmış veya sınır dışı edildikten sonra isim veya pasaport değişikliği yaparak giriş yapmış yabancılar söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple zaman zaman ülkemizde bulunan yabancılara tedbirlerin uygulanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra vize muafiyeti kapsamında ülkemize giriş yapan yabancılardan kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturanlar için de giriş yasağı kararı alınması gerekmektedir. Kanun, mevcut haliyle bu istekleri karşılamamaktadır” denildi.

 

SIĞINMACI ÇOCUKLAR

 

Torba teklifte, kabul ve barınma merkezlerinde ailelerinden ayrı bir şekilde kalan çocukların, "merkeze uyum sağlaması, takibinin yapılması, psikososyal destek, sosyalleşme ve yaşam becerilerinin kazandırılması" gibi ihtiyaçlarını karşılanmasına destek verebilecek uzman personel bulunmaması gerekçesiyle refakatçisiz çocukların bu merkezlerde barındırılmasının uygun olmadığı ifade edildi. Teklifte, aileleri olmayan ve 18 yaşından küçük olan sığınmacıların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı birimlere teslim edilmesi öngörülüyor.

 

BİRGÜN gazetesiHaber okunma sayısı: 213

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ahmet Davutoğlu cephesinden Erdoğan'a sert sözler!

Şehir Üniversitesi tartışması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Başkanlığı

Erdoğan'dan Aydın Doğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğan Grubu’nun 60. Kuruluş Yıl Dönümü Gala Gecesi’nde yaptığı konuşmada,

Yazlık saraydan yüzen saraya

Cumhurbaşkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Yakamoz isimli yatı restore

Yolcu yok, ödeme çok

Kütahya’da yapılan Zafer Havalimanı için Kütahya dahil 3 şehrin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Canlı yayınında Atatürk'ü hedef aldı

Habertürk canlı yayınında Atatürk'ün katliam yaptığını öne süren Nagehan Alçı, Türkiye'nin o dönemde

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL