28 Mart 2020 Cumartesi

Şehir hastaneleri sağlığa zarar

sehir-hastaneleri-sagliga-zarar

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, şehir hastanelerine iki yıl için ödenecek hizmet bedeli ile 10 tane şehir hastanesi yapacağının 2020 yatırım programı ile ortaya çıktığını ifade ederek, “10 yeni hastanenin toplam bütçesi 10 milyar 95 milyon lira olacak. Özel sektör tarafından işletilen mevcut şehir hastanelerine 2019 ve 2020 için ödenecek para da 10 milyar’ın üzerinde. 2 yıllık kullanım bedeli fiyatına 10 şehir hastanesi yapılacak. Şehir hastanelerinin halk sağlığı için değil, rant sağlığı olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır” dedi.
19 Şubat 2020 Çarşamba 09:33

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yazılı bir açıklama yaparak, Şehir Hastanelerinin cumhuriyet tarihinin en büyük kara deliği olduğunun en iyi kanıtının yatırım programı ile ortaya çıktığını vurgulayarak, “ Özel şirketlerce işletilen mevcut şehir hastanelerine ödenecek toplam hizmet bedelinin 31 milyar 45 milyon olduğu yatırım programında yazıyor. Yeni 10 şehir hastanesini ise devlet 10 milyar 95 milyon liraya yapacak. 10 hastane için özel işletmeye verilecek para ile 30 hastane yapılabilecekti. Şehir hastaneleri kamuya zarar oldu” diye konuştu.

Yatak başına maliyet 2.3 kat ucuz olacak

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi özel sektör tarafından işletilen şehir hastanelerinin kamu zararını gözler önüne sererek, “Devlet yatırım programına göre özel sektör tarafından işletilen 13 bin 423 yataklı 10 şehir hastanesinde bir yatağa 2 milyon 312 bin 842 lira ödenecekken, kendi yapacağı 10 bin 300 yataklı 10 şehir hastanesinde bir yatağı 980 bin 125 liraya mal edecek. Başka bir ifade ile kendi yapacağı hastanede yatak başına maliyeti 2.3 kat ucuza mal etmiş olacak” dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 15 Kasım 2019’da Şehir hastaneleri ile ilgili olarak “Artık bu hastaneleri kendi bütçemizle yapabilecek tecrübeye sahip olduk. Bunları kendi imkânlarımızla yapmayı planlıyoruz” dediğini hatırlatan Gamze Akkuş İlgezdi, “Yatırım programında Antalya, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, İstanbul Sancaktepe 1. Etap ve Trabzon şehir hastaneleri yer aldı. 10 şehir hastanesi yap işlet devret sistemi yerine devlet tarafından yapılacak ve 2023’te hizmete açılacak” dedi. 

Şehir hastaneleri sağlığa zarar

Halk sağlığı temelli politikaların terk edildiğini hatırlatan CHP’li İlgezdi,”Şehir hastaneleri ile bir avuç azınlığı mutlu eden yeni bir düzen inşa edildi. Sağlık şirketleşti. Şehir hastanelerini özel şirketlere vermemeleri doğru ama eksik bir karardır. En doğrusu bu sistemden tamamen vazgeçmektir. Şehir hastaneleri sağlığa, yurttaşa ve kamuya zarardır” dedi.Haber okunma sayısı: 79

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kılıçdaroğlu'ndan olası 3 KOVİD-19 senaryosu

Kılıçdaroğlu’nun partilere gönderdiği raporda yer alan kötümser senaryoya göre 6 milyon kişi işsiz

Hükümet 1 yıldır salgın tehdidini biliyordu

Hükümetin elinde 1 yıl önce hazırlanmış “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” bulunuyor. Buna

İki günde ABD'den İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New

Milyonların hayatını tehlikeye attılar

Açık Radyo'da Önce Sağlık programına bağlanan bir sağlık çalışanı umreden dönenlerle ilgili bir skandalı

Koronavirüs definlerinde önlemler üst düzeyde

İBB, koronavirüs ölümlerinin personel ve halk sağlığını riske atmaması için titiz gerekli önlemleri aldı.

Koltuğu boş bırak sosyal mesafeni koru

İBB; raylı sistem, metrobüs ve otobüslerde güvenli mesafenin korunması için hazırladığı çıkartma ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL