16 Kasım 2018 Cuma

Sayıştay raporları ne işe yarıyor

sayistay-raporlari-ne-ise-yariyor

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Meclis'te yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
05 Kasım 2018 Pazartesi 15:35

 Bilgen şunları söyledi:
 

Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz tam 2 yıldır tutuklular. 2 yıldır tutukluluk Türkiye iç hukukunda da uluslararası kararlarda da uzun tutukluluk olarak kabul ediliyor. Konunun hukuki boyutu kabul edilemez nitelikte, ancak sorunun siyasi olduğu çok açık. DEP’li milletvekilleri 10 yıl cezaevinde tutuldular, Türkiye sonunda “biz üzerimize düşeni yaptık sıra Avrupa’da” diye açıklama yaptı, Türkiye’nin adaylık süreci ile ilgili.

 

DEP’li milletvekillerini 10 yıl cezaevinde tuttular da ne oldu? 

Biz kimsenin siyasetçileri rehine gibi görmesini kabul etmiyoruz. DEP’liler 10 yıl cezaevinde tutuldular, ne oldu? Onların davaları, siyasi iddiaları mı bitti? Yoksa Türkiye’deki demokrasi mi darbe yedi? 24 Haziran seçim sonuçları, son tutuklamaların da siyaseten hedefine ulaşmadığını göstermeye tek başına yetiyor. Türkiye artık krizleri çözmek, sorunları bitirmek yerine krizleri yönetmek ve krizlerden faydalanmak gibi bir arayışa girmiş durumda. Gerek bizim milletvekillerimiz, siyasetçilerimiz, gerekse tutuklu gazeteciler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri ile ilgili önümüzdeki günler AİHM’den çıkacak kararlar Birleşmiş Milletler Keyfi Gözaltı ve Tutuklama Çalışma Grubu’ndan çıkacak kararları bekliyorlarsa bu bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür. Bu tutukluluklar kabul edilemez düzeydedir. Bundan sonrasında da bu yaklaşımın bir an önce terk edilmesi, bir an önce serbest kalmaları gerektiğini ifade ediyoruz.

 

Krizlerden faydalanma bakışı ile hareket edilirse krizler çatışmalara dönüşür

 

Nasıl hukuki krizler daha sonra toplumsal kırılmalara, psikolojik kopuşlara neden oluyorsa, dış politikadaki krizler de eğer sadece yönetme ve faydalanma bakış açısı ile hareket edilirse bölgesel çatışmalara dönüşür. Bugün Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün önümüze gelişi Doğu Akdeniz’de tatbikat, petrol arama çalışmaları ve bunun bir bölgesel çatışmaya dönüşme potansiyelidir. Suriye’deki krizin yönetilme biçimi bölgesel savaşlara dönüşme potansiyelini taşıyor. Sorunlardan azami fayda elde edilmesi anlayışı ile değil sorunların çözülmesi anlayışı ile hareket edilmesi gerekiyor.

 

Yozgat’a 4 bin kişilik cezaevi yaparak mı işsizlik ve enflasyon sorununu çözeceksiniz

 

Önümüzdeki günlerde krizin kaosa dönüşebileceği alanlardan birisi de ekonomi. Bir sorunun çözümü için önce nedenlerini doğru okumak gerekiyor. Enflasyonla ilgili güya topyekün mücadele yürütülüyor. Ancak TÜİK rakamları gösteriyor ki TÜFE’de yıllık yüzde 25 ÜFE’de 45’i bulmuş durumdayız. Ortada bir öngörü var mı hayır? Sonunu öngöremiyorsunuz, beklentileri tutturamıyorsunuz ama sorunu çözebileceğinizi düşünüyorsunuz. Nasıl çözeceksiniz? İşsizlik ve enflasyon birlikte seyir ettiğinde Yozgat’a 4 bin kişilik cezaevi yaparak mı işsizlik ve enflasyon sorununu çözeceksiniz. Bu anlayış sorunu çözmek bir yana daha toplumsal bir kaosa dönüştürme potansiyeli taşıyor. İç piyasalardaki kriz önümüzdeki günlerde bir büyük küresel krizle buluştuğunda bunun Türkiye’ye maliyeti çok daha büyük olacak. Telafisi imkansız toplumsal gerilimler, bireysel intihar vakaları yaşanacaktır.Toplumsal barış tehdit altına girecektir.

 

Çok net biçimde soruyoruz. Üretici Fiyat Endeksi’nin resmi rakamlara göre yüzde 45’le açıklandığı bir yerde üretici nasıl ayakta duracak? Üreticinin girdi maliyetleri dolayısıyla bu kadar zorlandığı bir durumda toptancı nasıl fiyat artırımı yapmadan piyasada mal dağıtabilecekler? Esnaf, özellikle küçük esnaf bu tabloda tüketiciye fiyat artışını yansıtmadan nasıl ayakta durabilecek, nasıl dükkanını kapatmadan işini sürdürebilecek? Bu kadar sorunun son muhatabı da dar gelirli tüketici hayatını nasıl devam ettirecek? Elbette ki biz dış politikadaki krizin de, ekonomik krizin de, hukuk krizinin de bir yönetim anlayışından kaynaklandığını düşünüyoruz.

 

Sayıştay Raporları hiçbir idari soruşturma gerektirmiyorsa Sayıştay’a ne gerek var?

 

Bütçe komisyonda görüşülüyor. Bugün Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili bölüm görüşülecek. Önümüzdeki günlerde de Genel Kurul’a gelecek. Ne yazık ki basında zayıf da olsa Sayıştay Raporları’nı okuyoruz. Türkiye’nin kendisine sorması gerekiyor. Sayıştay Raporları hiçbir idari soruşturma gerektirmiyorsa, Meclis’in Sayıştay Raporları’ndan hareketle etkin bir araştırma yapması ihtiyacı duyulmayacaksa Sayıştay’a ne gerek var? Sayıştay bir Anayasal kurumsa ortaya koyduğu çalışmaları yok saymak nasıl bir hukuksuzluğu ifade eder? Çok açık iddialar var. Usulsüz satın almalar, ihale dışı hizmet alımları ve utanılacak düzeyde kişisel harcamalar, belediye hizmeti olarak sunulmuş, bunlar kayyumlarla yönetilen belediyelerde de var. Kayyumlarla ilgili hiç olmazsa Sayıştay Raporları üzerinden bir açıklama yapmak yerine yine kayyumlarla yönetmeye devam etmek bu ülkeyi yolsuzluk içerisinde yönetmekle tercih etmek değil midir?

 

Eğer 15 Temmuz, 17-25 Aralık’ın bir devamı ise bu kadar şeffaflıktan uzak olan anlayış yeni 17-25 Aralık’ları beraberinde getirmez mi? Biz bu konuyu sadece bir ekonomik denetim konusu olarak görmüyoruz. Türkiye’deki yönetim anlayışıyla doğrudan ilgili konular olarak görüyoruz.

 

Oldu olacak KHK ile ihraç edilen insanları diri diri gömün

 

Kamuoyuna Sağlıkta Şiddet Yasası diye sunulan ve hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının talep ettiği, bizim de değerli bulduğumuz, eksik de olsa önemsediğimiz sağlıkta şiddeti engelleyen çalışmanın yanına, KHK’lerle işinden olan sağlık emekçilerinin özel sektörde dahi çalışmasını engelleyen düzenlemenin konulmasını siyasi ahlak açısından nereye koyacağımızı bilmiyoruz.  Bari oldu olacak KHK ile ihraç edilen insanları diri diri gömün! OHAL Komisyonu 40 bin başvurunun 37 binini reddetmiş durumda. Bu sorunu uluslararası çözüme itmekten başka bir işe yaramaz. Bu ülke insanına reva görülen muamele, 6 yıl eğitim almış insanların güvenlik soruşturmasından geçmeyerek son derece subjektif gerekçelerle işsiz kalması aynı zamanda bu ülkedeki doktor ihtiyacını görmezden gelmektir, hasta haklarını önemsememektir. 

 

Biz Parlamento’da yapıcı muhalefet yapmaya devam edeceğiz, ancak KHK’lilerle ilgili bu düzenleme Sağlıkta Şiddet Yasası ile birlikte geçirilmeye çalışırsa, bütün toplumun talebi doğrultusunda en etkili şekilde muhalefetimizi yükselteceğiz.

 

Soru: Saadet Partisi Milletvekili Cihangir İslam’a AKP kanadına FETÖ’den dolayı yüklendiği için kıskaç uygulanıyor. Bu konuda ne diyorsunuz?

 

Siyasette sözün alternatifi başka bir sözdür. Sözünüze güvenebiliyorsanız, söyleyecek yüzünüz varsa çıkıp söylersiniz. Bunun sırf sosyal medyada paylaşılmış olması dolayısıyla bir soruşturma konusu yapılması tahammülsüzlüğün göstergesidir. Bu çatı altındaki en farklı gelen düşünceyi bile dinlemeye, anlamaya, elbette ki kaygı duyuyorsak, anlamıyorsak eleştirmeye niyet etmeliyiz. Bunun dışındaki her tavır, sokaktaki linçten daha kötü bir fotoğraf ortaya çıkaracaktır. Haber okunma sayısı: 62

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

596-vekilin-tamamina-esit-davranin

596 vekilin tamamına eşit davranın

16 Kasım 2018 Cuma 17:27
suleyman-soylu-haddini-asiyor

Süleyman soylu haddini aşıyor

16 Kasım 2018 Cuma 16:05
erdogan-baskanlari-bicecek

Erdoğan başkanları biçecek

16 Kasım 2018 Cuma 08:50
cozum-sureci-itirafi

Çözüm süreci itirafı

16 Kasım 2018 Cuma 08:44
baslarim-bakaniniza

Başlarım bakanınıza!

16 Kasım 2018 Cuma 08:17
gercek-issizlik-orani-yuzde-17

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

15 Kasım 2018 Perşembe 19:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL