30 Mart 2020 Pazartesi

Sayıştay nereye elini atsa .....

sayistay-nereye-elini-atsa-

AKP’li Karatay Belediyesi, arasında deri cüzdanlar ile omuz çantasının da olduğu birçok ürünü satın aldı. Ancak belediye ürünleri dağıtmadığı halde depolardan çıkardı. Sayıştay, usulsüzlüğü tespit etti
16 Şubat 2020 Pazar 08:43

 AKP'li belediyelerin lüks hediye alımları tartışılırken Konya Karatay Belediyesi'nin ise aldığı hediyelikleri dağıtmadığı halde depodan çıkışlarını yaptığı ortaya çıktı. Sayıştay raporunda, AKP’li belediyenin iki bin adet deri cüzdan, 300 tane duvar saati, üç binden fazla plaket ve iki bin adet askılı omuz çantasını dağıtmak için satın aldığı belirtildi.

 

Raporda, depolardaki malzemelerin dağıtılmış gibi gösterildiği belirtilerek “Taşınır hesapları ve muhasebe kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde, birtakım taşınırların tüketime verilmediği halde toplu olarak çıkışlarının yapıldığı görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

 

BEBEK SETLERİ DE KAYBOLDU 

Sayıştay denetçileri, “30 Nisan 2018 tarihinde belediyenin kayıtlarına aldığı iki bin adet bebek havlusu, iki bin adet bebek battaniyesi ile 16 Mayıs 2018 tarihinde kayıtlara alınan iki bin adet biberon, iki bin adet pudra, iki bin adet ıslak havlu, iki bin adet bebek sabunu ve iki bin adet bebek şampuanının” da 29 Haziran 2018 muhasebe işlem fişi ile doğrudan giderleştirilerek taşınır kayıtlarından çıkarıldığı belirtildi.

 

10 BİN ADET KURAN ALMIŞLAR

 

AKP'li Konya Selçuklu Belediyesi 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda yer alan bilgiye göre piyasada kitap araştırması yapılmadan doğrudan temin usulüyle 1 milyon 400 bin TL’lik kitap alımı yapıldı. AKP'li Selçuklu Belediyesi’nin aldığı kitaplar arasında 10 bin adet Kuran da yer aldı. “Özel Resmi Osmani Orta Boy Kuran"a toplam 118 bin 811 TL ödedi. Sayıştay denetçilerinin açıklamasında “Söz konusu kitap alımlarının ihale ile alınması gerektiği düşünülmektedir” denildi.

 

ALIMLAR MEVZUATA AYKIRI

 

Raporda, “Toplam 1 milyon 446 bin 219 TL’lik kitabın ihalesiz ve piyasa fiyat araştırması yapılmadan mevzuata aykırı şekilde alındığı düşünülmektedir. Kitap alımlarının doğrudan yayıncısından ihale yapmaksızın alındığı tespit edilmiştir. Yayınevleri kitabın yayımı konusunda özel bir hakka sahip olmakla birlikte söz konusu kitaplar yalnız ilgili yayınevleri tarafından satılmamakta birçok kitapçı bu kitapları yayınevinden tedarik ederek satabilmektedir” tespitinde bulunuldu.

 

BİRGÜN gazetesi/İsmail Arı

Haberin etiketleri:

AKP, hale, belediye, denetim


Haber okunma sayısı: 109

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

O mezarlığın yeri belli oldu

Gaziantep Valiliği, “kentte yeni tip koronavirüs salgını nedeniye toplu mezar hazırlandığı” iddiaları

Şeker fabrikalarını satanlar pancar küspesine muhtaç oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın pancar üreticilerine yaptığı ödeme

Test kiti rezaletinde şirket ve fatura şüphesi

‘Erdoğan’a aşığım’ diyen AKP’nin medya operasyonlarının kilit ismi işadamı Ethem Sancak’ın yeğeni

Vaka sayısı İtalya'dan fazla

Doç. Dr. Yusuf Savran paylaştığı videoda, “Vaka ve ölü sayımız İtalya’dan ilerde. Türkiye bu işin

Kılıçdaroğlu'ndan olası 3 KOVİD-19 senaryosu

Kılıçdaroğlu’nun partilere gönderdiği raporda yer alan kötümser senaryoya göre 6 milyon kişi işsiz

Hükümet 1 yıldır salgın tehdidini biliyordu

Hükümetin elinde 1 yıl önce hazırlanmış “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” bulunuyor. Buna

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL