14 Temmuz 2020 Salı

Saraya yandaş danışman ordusu

saraya-yandas-danisman-ordusu

Eski AKP milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile halen Cumhurbaşkanı danışmanı ve Halkbank Yönetim Kurulu üyesi olan Meltem Taylan Aydın, Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı. Böylece tartışma konusu olan başdanışman kadrosu genişlemeye devam etti.
06 Haziran 2020 Cumartesi 11:00

 Eski AKP milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile halen Cumhurbaşkanı danışmanı ve Halkbank Yönetim Kurulu üyesi olan Meltem Taylan Aydın, Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atandı. Böylece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sayıları 30’u aşan başdanışman kadrosuna iki yeni isim eklenmiş oldu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışma konusu olan başdanışman kadrosu genişlemeye devam ediyor. Bahçekapılı ve Aydın’ın Cumhurbaşkanı başdanışmanlığına atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

 

AKP Grup Başkanvekilliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerini yürüten Bahçekapılı, 24 Haziran 2018’de yapılan son genel seçimlerde liste dışı kalmış ve milletvekilliğine aday gösterilmemişti. 

Halkbank Yönetim Kurulu üyesi olan Meltem Taylan Aydın ise aynı zamanda Cumhurbaşkanı danışmanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliği görevlerini yürütüyordu.

 

CUMHURİYET'ten Hüseyin Hayatsever'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışman ve başdanışman sayısıyla ilgili muhalefet milletvekillerinin soru önergelerine geçmişten bu yana farklı yanıtlar verildi.

 

Başdanışman sayısıyla ilgili çoğu önergeye “Cumhurbaşkanıyla ilgili soru sorulamayacağı” gerekçesiyle yanıt verilmezken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, geçen yılın Aralık ayında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine verdiği yanıtında “Cumhurbaşkanı Danışmanı” unvanlı 21 kişinin olduğunu açıkladı ancak başdanışman sayısı hakkında bir bilgi vermedi.

 

2018’de milletvekillerine dağıtılan telefon rehberinde ise Erdoğan’ın 35 başdanışmanı bulunduğu bilgisi yer almıştı. Erdoğan’ın 2018’deki danışman listesinden bazı isimler bakan ve büyükelçi olarak atansa da son iki yılda yeni atamalarla danışman kadrosu genişledi.

 

Erdoğan’ın halen aralarında Cemil Ertem, Gülşen Orhan, Hamza Yerlikaya, Hidayet Türkoğlu, İbrahim Saraçoğlu, İlnur Çevik, Mehmet Uçum, Yiğit Bulut’un da olduğu 30’dan fazla başdanışmanının olduğu biliniyor.

 

Erdoğan’ın başdanışman kadrosundaki isimlerin birçoğu aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki politika kurulu üyeliği görevlerini de sürdürüyor.

Haberin etiketleri:

Başdanışman, Maaş, Hazine, Erdoğan


Haber okunma sayısı: 153

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Ünlü yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Sayın Adalet Ağaoğlu Liv Hospital Ulus’ta 3 gündür yoğun bakımda

Atatürk ile ilgili sözleri gündem oldu

Yaşlı bir yurttaşın sosyal medyada yer alan videoda Atatürk hakkında yaptığı konuşma gündem oldu. Mustafa

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL