19 Şubat 2018 Pazartesi

Saray’a soru yasak

saraya-soru-yasak

Cumhurbaşkanlığı’nın araç alımlarına yönelik soru önergesi, “Cumhurbaşkanı’na soru sorulamaz” gerekçesiyle yanıtsız kaldı
02 Şubat 2018 Cuma 09:34

 CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın, Cumhurbaşkanlığı’na alınan taşıtlarla ilgili Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği soru önergesi, “Cumhurbaşkanı’na soru sorulamaz” gerekçesiyle yanıtsız kaldı. Baydar, 2018 Bütçesinin tartışıldığı dönemde Başbakan Yıldırım’a yönelttiği önergesinde, Cumhurbaşkanlığı’na alınan araçların model yılı ve markasını sordu. Baydar, önergesinde ayrıca, “Araçların aylık yakıt tüketimi ne kadardır, son üç yılda kaç ulaşım aracı kiralanmıştır? Kiralama bedelleri ne kadardır? Son üç yılda Cumhurbaşkanlığı tarafından ulaşım için kaç uçak kiralanmıştır? Bu uçakların kiralama bedeli kaç TL’dir?” sorularını yöneltti.

 

Baydır’ın önergesini muhatabı Başbakan Yıldırım değil, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yanıtladı. Anayasanın bilgi edinme ve denetim yollarını hatırlatan Bozdağ, önergenin yalnızca Bakanlar Kurulu adına, sözlü veya yazılı olarak cevaplandırılmak üzere Başbakan veya Bakanlardan bilgi istemekten ibaret olduğunu ifade etti. Bozdağ ayrıca bu soruların “öğrenilmesi mümkün konular” arasında yer aldığını ve başka bir kaynaktan da “kolayca” öğrenileceğinden soru olarak yöneltilemeyeceğini belirtti.

 

“Halktan gizlenmeye çalışılıyor”Bozdağ’ın yanıtını BirGün’e değerlendiren CHP’li Baydar, önergesinin açık, net, somut ve kişisel görüş istenmeyen sorulardan oluştuğunu ifade etti. Baydar, “Soruların yanıtları halktan gizlenmeye çalışılmıştır” dedi.

 

Kanunlara uymamayı alışkanlık haline getiren AKP’nin önergelere yanıt verirken Kanun maddelerini hatırlatma yoluna gitmesinin “anlaşılır olmadığını” ifade eden Baydar, “Sorduğumuz sorular, TBMM İçtüzüğü’ne son derece uygun sorulardır. Halkın vergileriyle Cumhurbaşkanlığına aldıkları araçları, harcadıkları benzinleri, nereye ne harcadıklarını halktan gizlemektedirler. Buradan AKP Hükümetine soruyorum, Neyi, kimden gizliyorsunuz?” diye konuştu?

 

CUMHURİYETHaber okunma sayısı: 126

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Abdülhamid Han’ı devirmek isteyenlerin torunları ...

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, partisinin İl Kadın Kollarının 5. Olağan Genel

Hukümette herkes ayrı telden çalıyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay,TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, içinden geçilen sürecin polemik

Terör örgütleri o bölgeden temizlenecek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya İl Başkanlığında 13 ilçenin ilçe, kadın ve gençlik

MHP'den taksicilere destek

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Afrin'de

Ziraat Bankası 1,5 milyarı betona gömüyor

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, açıldıktan bir yıl sonra mali sıkıntıya giren

Afrin'de huzur sağlayacağız

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Kemalpaşa Belediyesi Kültür Merkezi'nde ilçede hizmet veren berberler

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL