28 Mart 2020 Cumartesi

Sansürlü yargı zirvesi

sansurlu-yargi-zirvesi

Erdoğan’la görüşen Yargıda Birlik Derneği yönetiminin Kavala ve İyidil kararlarına imza atan mahkeme heyetleri hakkında soruşturma başlatmasından duydukları rahatsızlığı Erdoğan’a bildirmek istediği, ancak AKP’ye yakın kanat ve bakanlığın uyarısı üzerine vazgeçildiği bildirildi.
28 Şubat 2020 Cuma 10:17

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen Yargıda Birlik Derneği (YBD) yönetimi toplantı öncesinde bir araya gelerek hangi konuların Saray’a iletileceğini görüştü.  Edinilen bilgiye göre; toplantıda bazı YBD yöneticileri, Osman Kavala ve Metin İyidil hakkında tahliye kararı veren mahkeme heyetleri hakkında HSK’nin soruşturma başlatmasının yargı bağımsızlığı ve adalete güven üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin dile getirilmesini önerdi. Ancak dernek yönetiminin AKP’ye yakın kanadı, bu konuların Erdoğan’a yansıtılmamasında ısrar etti. Görüş birliğine varılamaması nedeniyle bu konu Erdoğan ile yapılan görüşmede gündeme getirilemedi. Ayrıca Adalet Bakanlığı yöneticileri de “sıkıntı yaratacak” konulara girilmemesini telkin etti. 

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Alican Uludağ'ın haberine göre, Erdoğan, 24 Şubat 2020 Pazartesi günü, YBD Yönetim Kurulu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Yaklaşık 1.5  saat süren toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Karayiğit katıldı. 

 

NELER KONUŞULDU?Dernek yöneticileri, hâkim ve cumhuriyet savcılarına yıpranma hakkının tanınmasını, havalimanlarında meslek mensuplarının güvenliklerini esas alan ve meslek onurunu zedeleyen uygulamalardan kaçınılmasını talep etti. Adalet Bakanlığı’nın öncülük yaptığı HSK’nin coğrafi teminatın sağlanması ile atamalarda kıdem ve liyakat ölçülerini esas alan bölge sisteminin yenilenmesine ilişkin çalışmasının desteklenmesi istendi. Bir YBD yöneticisi, “17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimleri karşısında duruş gösterip, özveriyle çalışan hâkim ve savcılarımız arzu etmedikleri tayinlerle karşı karşıya kaldı. Bunların mağduriyetlerinin öncelikle giderilmesini istiyoruz” dedi. Görüşmede, hâkim ve cumhuriyet savcılarının kamuda çalışan eşlerine doğrudan tayin imkânı tanınması da önerildi. Derneğin hazırladığı bir sunum dosyası Erdoğan’a teslim edildi.

 

ERDOĞAN’DAN TALİMAT 

Kanun çıkarmanın tek başına yeterli olmadığını ifade eden Erdoğan “Kanunlar ancak tarafsız ve bağımsız iyi uygulayıcılar elinde hukuka ve adalete dönüşür” dedi. Erdoğan, Adalet Bakanı Gül’e 17 Aralık ve 15 Temmuz’a karşı çalışan hâkim ve savcıların istenmedikleri yerlere atanmasına ilişkin mağduriyetlerin giderilmesi talimatını da verdi.

Haberin etiketleri:

yargı, osman kavala, erdoğan, saray


Haber okunma sayısı: 503

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kılıçdaroğlu'ndan olası 3 KOVİD-19 senaryosu

Kılıçdaroğlu’nun partilere gönderdiği raporda yer alan kötümser senaryoya göre 6 milyon kişi işsiz

Hükümet 1 yıldır salgın tehdidini biliyordu

Hükümetin elinde 1 yıl önce hazırlanmış “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” bulunuyor. Buna

İki günde ABD'den İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New

Milyonların hayatını tehlikeye attılar

Açık Radyo'da Önce Sağlık programına bağlanan bir sağlık çalışanı umreden dönenlerle ilgili bir skandalı

Koronavirüs definlerinde önlemler üst düzeyde

İBB, koronavirüs ölümlerinin personel ve halk sağlığını riske atmaması için titiz gerekli önlemleri aldı.

Koltuğu boş bırak sosyal mesafeni koru

İBB; raylı sistem, metrobüs ve otobüslerde güvenli mesafenin korunması için hazırladığı çıkartma ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL