22 Şubat 2020 Cumartesi

RTÜK muhalefete karşı iktidarın sopası

rtuk-muhalefete-karsi-iktidarin-sopasi

2018 yılında Fox TV ve Halk TV’ye toplam 37 ceza kesen RTÜK, AKP’ye yakınlığıyla bilinen altı kanala bir yılda toplam 19 ceza kesti. RTÜK’ün “iktidarın sopası” gibi göründüğünü söyleyen Çakırözer, “RTÜK, Anayasa’dan aldığı denetleme görevini eşitlik ilkesine uygun kullanmalı” dedi
12 Mayıs 2019 Pazar 11:14

 Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Anayasal düzenleme ve denetleme gücünü kullanırken eşitlik ilkesine uygun hareket etmediği verilerle ortaya konuldu.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan MustafaMert Bildircin'in haberine göre, resmi verilere göre RTÜK, 2018 yılında aynı yasa üzerinden Fox TV’ye 19, Halk TV’ye ise 18 ceza keserken iktidara yakınlığıyla bilinen A Haber’e bir, Akit TV’ye beş, Beyaz TV’ye altı, 24 TV’ye dört, TGRT Haber’e iki, Ülke TV’ye bir ceza kesti. Fox TV ve Halk TV’ye bir yıl içinde toplam 37 ceza kesen RTÜK’ün, AKP’ye yakın yayınlar yapan altı kanala bir yıl içinde kestiği cezaların toplamı 19 oldu.

 

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a RTÜK’ün 2018 yılının tamında ve 2019 yılının ilk ayında kanallara kestiği cezaların sayısını sordu. Çakırözer’in sorusuna verilen yanıtta, RTÜK’ün 2018 yılında toplam 89 kez program durdurma cezası kestiği, 71 kez yayın durdurma cezası kestiği bildirildi. Üst kurulun 13 ayda bin 541 tane de para cezası kestiği belirtildi. RTÜK’ün kanallara kestiği cezanın toplam miktarı ise 45 milyon 484 bin 487 TL ile ifade edildi. 

RTÜK EŞİTLİK İLKESİNE UYMUYOR

CHP’li Çakırözer, RTÜK’ün 10 Ocak 2018 ile 9 Ocak 2019 tarihleri arasında Fox TV’ye 19 kez ceza kestiğini açıkladı. Aralarında Ana Haber bülteninin, dizilerin de olduğu yayınlara kesilen para cezalarının 8 milyon 865 bin 143 TL olduğunu belirten Çakırözer, “Cezalar arasındaki bu uçurum gösteriyor ki RTÜK, anayasal düzenleme ve denetleme gücünü eşitlik ilkesine uygun olarak kullanmıyor” dedi.

 

RTÜK’ün iktidarın sopası gibi göründüğünü savunan Çakırözer, bunun kaygı verici olduğunu vurguladı. RTÜK’ün Anayasa’dan aldığı düzenleme ve denetleme görevini adalet ve eşitlik çerçevesinde kullanması gerektiğinin altını çizen Çakırözer, şunları söyledi:

 

“Üst Kurul, Şubat 2018 ile Nisan 2019 tarihleri arasında Halk TV’ye 18 ceza kesmiş. Bunlardan altı tanesi, ‘Uğur Dündar ile Halk Arenası’ programı için alınan kararlar. Halk TV’ye verilen 18 cezanın beşi program durdurma, 13’ü para cezası. Halk TV’ye bu zaman dilimi içinde 204 bin 780 TL para cezası kesilmiş.”

Haberin etiketleri:

AKİT, CEZA, FOX, RTÜK


Haber okunma sayısı: 100

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi

139 bin lira maaşlı genel müdür!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklık getirmesi istemiyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

En sevilen diziler ve oyuncular

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

Cemil Çiçek'ten FETÖ için güldüren yeni milat

Yıllardır 'FETÖ'nün terör örgütü sayılmasında hangi tarih milat kabul edilecek' tartışması sürerken, bu

Ülkücü katili Büyükelçi olarak atandı

İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombalayarak Ülkücü Murat Erol'u şehit eden ve hakkında idam

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL