20 Eylül 2020 Pazar

Raporlar Meclis’ten kaçırılıyor

raporlar-meclisten-kaciriliyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ziraat Bankası, Halkbank, PTT, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları ve Türk Telekom gibi kurumların devredildiği Varlık Fonu’na ilişkin denetim raporlarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulmasının üç ay geciktiğini açıkladı
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:59

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nerede o ağaç deyip ortalığı karıştıranlar? Hiçbiri ortada yok, dikili ağaçları yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil, Türkiye'yi çıra gibi yakmaktı” ifadeleriyle Gezi Direnişi’nin hedef alarak konuştuğu 11 Kasım'daki 'Geleceğe Nefes' başlıklı fidan dikme etkinliğinde dikilen fidanların yüzde 90'ının kuruduğu belirlendi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasaya göre Ekim ayında TBMM'ye sunulması gereken Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin denetim raporlarının geciktiğini bildirerek, "Varlı Fonu TBMM'nin denetiminden kaçırılıyor" dedi.

 

CHP’li Özel, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Varlık Fonu’nun başında kendisi, yönetiminde damadı olduğu için şirketi bir aile şirketi olarak görebilir ancak bu şirket bir aile şirketi değil. Bu raporun TBMM’ye sunulması gerekiyor. Varlık Fonu’nu Parlamento’nun denetiminden kaçıran, kendi yaptığı kanuna, Anayasa'ya uymayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. 

Özel, raporun bir an önce TBMM’ye sunulmasını istedi.

 

EKİM AYINA KADAR GELMELİYDİ

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması Kanunu’nun 6’ncı maddesi gereğince bağımsız denetim raporlarının her yıl ekim ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmesi gerektiğini anımsattı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, Türkiye'nin çok önemli değerleri ve şirketleri ile kamu bankalarının Varlık Fonu bünyesine devredildiğini belirterek, şunları söyledi:

 

"O süreçte biz bunun Sayıştay denetimine tabi olması gerektiğini söyledik. Denildi ki ‘6741 sayılı Kanun'un 6'ncı maddesine göre denetlenecek.’ Kim denetleyecek? Bu rapor Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelecek. Kanunun 6'ncı maddesi ne diyor? Ekim ayına kadar gelmesi lazımdı. Yani 2018'in raporu 2019'un Ekim ayında sunulacak. Gelmedi, Plan ve Bütçe Komisyonu da bu Varlık Fonu denetim raporunu görüşemedi.”

 

YANDAŞI KURTARDI

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu’nun portföyünde Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, Kayseri Şeker Fabrikası, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve mülkiyeti Hazine’ye ait bazı taşınmazların bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

 

“Varlık Fonu ekonomiyi uçuracaktı ama yandaş kurtarma fonuna dönüştü. Bulduğu bir milyar Avro'luk krediden 1,7 milyar TL’ye İstanbul Finans Merkezi müteahhitlerini kurtardılar. Kamu şirketlerinin zararları katlanıyor. Bu konu Meclisin önemli denetim görevlerinden bir tanesidir. Bunun ortadan kaldırılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Tüm siyasi partileri ve özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'ni uyarıyoruz, Varlık Fonu raporu bir an önce Meclise gelmeli ve Plan Bütçe Komisyonu'nda incelenmeli. Parlamento çıkardığı kanuna sahip çıkmalı ve bu gecikmenin hesabını sormalıdır.”

Haberin etiketleri:

Türkiye, TBMM, denetim, CHP, çaykur, aile, özgür özel


Haber okunma sayısı: 139

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

anket-degil-sanki-komedi

Anket değil sanki komedi

20 Eylül 2020 Pazar 18:10
mhpden-inceye-devlet-bahceli-yaniti

MHP'den İnce'ye Devlet Bahçeli yanıtı

20 Eylül 2020 Pazar 17:38
boyle-kampanya-gorulmedi

Böyle kampanya görülmedi

20 Eylül 2020 Pazar 10:57
dertleri-saldayi-koruma-degil-kullanma

Dertleri Salda'yı koruma değil, kullanma

19 Eylül 2020 Cumartesi 20:16

ÜLKE GÜNDEMİ

Şeffaf panel uygulaması genişliyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı şeffaf panel uygulaması taksi, dolmuş ve

İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da eğitime tam destek'

İBB, eğitime verdiği desteği yaygınlaştırıyor. Üniversitelilerin yanı sıra gereksinimi olan ilk, orta ve

Selman Öğüt'e kapak gibi söz

Saadet Partili Ali Aktaş, kendisini FETÖ'cü olmakla suçlayan Selman Öğüt'e, "Ana rahmine düşüren meniyi

Askıda fatura Avrupa'da iyi uygulama örneği​

İBB’nin COVID-19 salgını döneminde yaşama geçirdiği ve büyük ilgi gören ‘Askıda Fatura’ uygulaması

Dertleri Salda'yı koruma değil, kullanma

Salda Özel Çevre Koruma Bölgesiyle ilgili hazırlanan imar planlarıyla ilgili açıklamada bulunan CHP Doğa

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL