17 Şubat 2020 Pazartesi

Raporlar Meclis’ten kaçırılıyor

raporlar-meclisten-kaciriliyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ziraat Bankası, Halkbank, PTT, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları ve Türk Telekom gibi kurumların devredildiği Varlık Fonu’na ilişkin denetim raporlarının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulmasının üç ay geciktiğini açıkladı
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:59

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Nerede o ağaç deyip ortalığı karıştıranlar? Hiçbiri ortada yok, dikili ağaçları yok. Bunların derdi ağaç dikmek değil, Türkiye'yi çıra gibi yakmaktı” ifadeleriyle Gezi Direnişi’nin hedef alarak konuştuğu 11 Kasım'daki 'Geleceğe Nefes' başlıklı fidan dikme etkinliğinde dikilen fidanların yüzde 90'ının kuruduğu belirlendi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yasaya göre Ekim ayında TBMM'ye sunulması gereken Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin denetim raporlarının geciktiğini bildirerek, "Varlı Fonu TBMM'nin denetiminden kaçırılıyor" dedi.

 

CHP’li Özel, “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Varlık Fonu’nun başında kendisi, yönetiminde damadı olduğu için şirketi bir aile şirketi olarak görebilir ancak bu şirket bir aile şirketi değil. Bu raporun TBMM’ye sunulması gerekiyor. Varlık Fonu’nu Parlamento’nun denetiminden kaçıran, kendi yaptığı kanuna, Anayasa'ya uymayan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. 

Özel, raporun bir an önce TBMM’ye sunulmasını istedi.

 

EKİM AYINA KADAR GELMELİYDİ

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması Kanunu’nun 6’ncı maddesi gereğince bağımsız denetim raporlarının her yıl ekim ayında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderilmesi gerektiğini anımsattı.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, Türkiye'nin çok önemli değerleri ve şirketleri ile kamu bankalarının Varlık Fonu bünyesine devredildiğini belirterek, şunları söyledi:

 

"O süreçte biz bunun Sayıştay denetimine tabi olması gerektiğini söyledik. Denildi ki ‘6741 sayılı Kanun'un 6'ncı maddesine göre denetlenecek.’ Kim denetleyecek? Bu rapor Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelecek. Kanunun 6'ncı maddesi ne diyor? Ekim ayına kadar gelmesi lazımdı. Yani 2018'in raporu 2019'un Ekim ayında sunulacak. Gelmedi, Plan ve Bütçe Komisyonu da bu Varlık Fonu denetim raporunu görüşemedi.”

 

YANDAŞI KURTARDI

 

CHP’li Özel, Türkiye Varlık Fonu’nun portföyünde Ziraat Bankası, Halkbank, Türkiye Petrolleri, BOTAŞ, PTT, TÜRKSAT, Borsa İstanbul, Milli Piyango, TCDD, Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Eti Maden, Kayseri Şeker Fabrikası, ÇAYKUR, Türk Hava Yolları, Türk Telekom ve mülkiyeti Hazine’ye ait bazı taşınmazların bulunduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

 

“Varlık Fonu ekonomiyi uçuracaktı ama yandaş kurtarma fonuna dönüştü. Bulduğu bir milyar Avro'luk krediden 1,7 milyar TL’ye İstanbul Finans Merkezi müteahhitlerini kurtardılar. Kamu şirketlerinin zararları katlanıyor. Bu konu Meclisin önemli denetim görevlerinden bir tanesidir. Bunun ortadan kaldırılmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Tüm siyasi partileri ve özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi'ni uyarıyoruz, Varlık Fonu raporu bir an önce Meclise gelmeli ve Plan Bütçe Komisyonu'nda incelenmeli. Parlamento çıkardığı kanuna sahip çıkmalı ve bu gecikmenin hesabını sormalıdır.”

Haberin etiketleri:

Türkiye, TBMM, denetim, CHP, çaykur, aile, özgür özel


Haber okunma sayısı: 60

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mahalle-kadinsiz

Mahalle kadınsız

16 Şubat 2020 Pazar 20:40
artik-yatirim-zamanidir

Artık yatırım zamanıdır

16 Şubat 2020 Pazar 17:19
turkiyenin-bes-temel-sorunu-var

Türkiye'nin beş temel sorunu var

16 Şubat 2020 Pazar 14:36
sayistay-nereye-elini-atsa-

Sayıştay nereye elini atsa .....

16 Şubat 2020 Pazar 08:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Kızılay’dan ‘kurban’ savunması

Kızılay, kurum içi Denetim Raporu’nda yer alan “2018 kurban kampanyasıyla ilgili belgeler istenmesine rağmen

Siyaseti hayatında kutsallaştıran hata yapar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geceye katıldı.

Sayıştay nereye elini atsa .....

AKP’li Karatay Belediyesi, arasında deri cüzdanlar ile omuz çantasının da olduğu birçok ürünü satın aldı.

Milletin malı yandaşa bedava veriliyor

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, en son Kızılay’a bağış tartışmalarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na,

‘Yargıyı rahat bırakın’ diyene bak!

Suç örgütü lideri Naci Şerifi Zindaşti ve adamlarının tahliye edilmesine ilişkin soruşturmada ‘yargıyı

İETT otobüslerine bağımsız denetim

İETT, otobüslerinin bakım ve onarımlarının denetlenmesi kapsamında Makine Mühendisleri Odası ile sözleşme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL