14 Kasım 2019 Perşembe

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

partimizin-belediyeleri-daha-kayyim-eliyle-gasp-edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari belediye başkanlarının yerine kayyum görevlendirildiği duyuruldu. 
18 Ekim 2019 Cuma 21:48

 Mardin’in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan HDP’li Nusaybin Belediye eş Başkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut, tutuklandı. İçişleri Bakanlığı, belediye başkanlığına Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar'ı kayyum olarak atadı.

 

Kayyumlar konusunda yazılı bir açıklama yapan HDP şunları söyledi:

 

15 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen ev baskınları ile Nusaybin (Mardin) İlçe Belediyesi Eş Başkanları Semire Nergiz ve Ferhat Kut; Yüksekova (Hakkari) Belediyesi Eş Başkanları Remziye Yaşar ve İrfan Sarı; Erciş (Van) Belediye Eş Başkanları Yıldız Çetin ve Bayram Çiçek; Hakkari Belediye Başkanı Cihan Karaman, Nusaybin Belediye Meclis üyesi Mehmet Emin Alkan, Erciş Belediye Meclis üyesi Erhan Akbaş, Erciş HDP İlçe Eş Başkanları Hicran Kandemir, Şakir Asıl gözaltına alınmışlardır. 

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Cihan Kahraman, Yüksekova Belediye Eş Başkanlarımız İrfan Sarı ve Remziye Yaşar; Nusaybin Belediye Eş Başkanlarımız Semire Nergiz ve Ferhat Kut’un hukuksuzca tutuklanmaları yetmezmişçesine, İçişleri Bakanlığı partimizin demokratik yollarla kazandığı Nusaybin ve Yüksekova belediyelerine de kayyım atamıştır. Halkın iradesini gasp etmiştir.

 

Böylece partimizin yerel seçimlerde kazandığı üç büyükşehir belediyesi ve dört ilçe belediyesi gasp edilmiştir. 31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana, çeşitli tarihlerde olmak üzere sonuncularla birlikte toplam 8 Belediye Eş Başkanımız, 2 İl Genel Meclis Üyemiz ve 1 Belediye Meclis Üyemiz tutuklanmıştır. Tutuklanan belediye eş başkanlarımızın neredeyse tümünün dosyalarının ana damarını oluşturan “gizli tanık” beyanlarının siyasi amaçlarca kurgulandığını görmekteyiz.

 

Her ağzını açtığında iktidarını “sandıktan çıkmış olmaya”, “millet iradesine” dayandıran AKP Genel Başkanı ve tüm yöneticiler, sandıktan çıkan halk iradesini ayaklar altına alarak, seçme ve seçilme hakkını sistematik olarak ihlal etmektedir. Sandık bu iktidar için yalnızca kendi kazandığı sürece makbuldür. 2015’ten bu yana sürdürülen bu hukuksuz ve haksız intikam siyasetinin faturasını ise yoksullaşan ve baskıları yaşayan Türkiye halkları ödemektedir.

 

Sınırın ötesinde savaş suçları, sınırın bu yanında ise anayasal suçlar işleyen; Kürt halkının kazanımlarını kayyım siyaseti ve baskılar ile alaşağı etmeye çalışan AKP-MHP ittifakı, düştüğü bataklığa tüm toplumu çekmeye çalışmaktadır.

 

Yalnızca AKP’yi mağlup ettikleri, Türkiye halklarına zulüm siyasetine mahkum olmadıklarını gösterdikleri için hedef alınan, gözaltına alınan, tutuklanan tüm geçmiş dönem milletvekillerimizin, Eş Genel Başkanlarımızın, belediye eş başkanlarımızın, belediye meclis üyelerimizin, parti yöneticilerimizin ve partimizle birlikte faaliyet yürüten üyelerimizin, bileşenlerimize mensup dostlarımızın serbest bırakılması; görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanlarımızın göreve iade edilmesi için tüm yetkililere bir kez daha çağrı yapıyoruz.

 

Bu hukuksuz, keyfi adımlar iktidarın zulmünü ve niyetini apaçık ortaya sermektedir. Niyet, demokratik siyaseti işlevsiz kılmak ve tasfiye etmektir. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu tam olarak hakim kılmaktır.

 

Tüm Türkiye ve uluslararası demokratik kamuoyunu demokratik siyasete destek vermeye, intikam siyaseti yürüten AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz.

Haberin etiketleri:

HDP


Haber okunma sayısı: 51

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-kanun-teklifi

Minik ortaktan kanun teklifi

13 Kasım 2019 Çarşamba 22:19
turkiye-abd-iliskisi-kimligini-kaybetti

Türkiye-ABD ilişkisi kimliğini kaybetti

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:46
suleyman-soylu-ruh-sagligimizi-bozuyor

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:36
desticiden-erdogana-tam-destek

Destici'den Erdoğan'a tam destek

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Minik ortaktan kanun teklifi

BBP Ankara Milletvekili Mustafa Destici, imza sahibi olduğu 'Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı

Diyanet'ten kamu spotu savunması

Adıyaman’da "Peygamberimiz ve Aile" konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, aile içi iletişimde

Milli Eğitim Müdürünü çıldırtan resim

Bartın’da TOKİ Orta Okulu’nu ziyarete giden İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandarlıoğlu,

Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır!

BirGün’ü ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saray’ın yetki gaspı girişimine tepki göstererek,

Milletin vergisi işte böyle harcanıyor

CHP'li Tahsin Tarhan, Türkiyenin en borçlu belediyesi Kocaeli Belediyesi'nin harcamalarını belgeleriyle

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL