13 Temmuz 2020 Pazartesi

Özlem Zengin'in miladı 2002'de başlıyor

ozlem-zenginin-miladi-2002de-basliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık yaptığı basın açıklaması ile, AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’in sözlerini eleştirdi.
27 Haziran 2020 Cumartesi 23:11

 Lale Karabıyık’ın açıklamaları şöyle:


“Sayın Özlem Zengin’in açıklamalarını şaşkınlıkla izledim. TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı talihsiz açıklamayı toparlamaya çalışırken daha kötü ve üzücü bir noktaya getiriyor. Anladığımız kadarıyla Özlem Zengin’in miladi ve ülkeyi tanımaya başladığı yıl 2002; çünkü o tarihe kadar bu ülkede yaşamıyor olsaydı bile Türk kadınının dünyaya örnek olan çalışmalarını ve başarılarını duyardı.


1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığı ülkemizde kadınlar,  Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir.  


“Türkiye’de kadınların yüzde 70’i de yoktu, hiçbir mesleği olamıyordu, üniversiteye gidemiyordu, milletvekili bile olamıyordu. Önemli bazı isimlerin eşi bile olamıyordunuz” sözüyle Özlem Zengin, bu ülkenin kadın milletvekillerini, kadın kaymakamlarını, kadın valilerini ve kadın başbakanını, 70’li yıllarda Türkiye’nin ilk deprem haritasını çizen, Marmara deprem çukurunu belirleyen Türk bilim kadınını, tıp alanında yaptığı çalışmaları tüm dünyada uygulanan ve ömrünü Türk kızlarının okumasına adayan Türkan Saylan’ı, NATO tarihinin ilk kadın jet pilotu olan Albay Leman Altınçekiç’i, madalyaları ile gururumuz olan kadın sporcularımızı, kadın büyükelçileri, hakimleri, savcıları, bilim kadınlarını, ülkemizin geleceğini yetiştiren kadın öğretmenleri ve saymakla bitmeyecek daha nice örnek Türk kadınını yok sayıyor.


Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda 50 Türk lise öğrencisi kızı, ülkenin ihtiyaçlarına göre bilimsel alanlarını belirleyerek doktora sonrasına kadar yükseköğretim almak üzere yurt dışına eğitime yolladı. Onlar Türkiye’nin ilkleri oldular. İçlerinde çok sayıda parlamenter de var.
Özlem Zengin’in “önemli kişilerin eşi bile olamıyordunuz” sözü ise kabul edilebilir bir açıklama ve savunma değil. Kadınları eşlerinin kimliği ile tanımlayan bu zihniyet toplumsal cinsiyet eşitsizliğine neden olurken, bir kadın milletvekilinin kadınları birilerinin eşi olarak kimlik kazanan, erkeğin gölgesinde bir meta olarak gören bakış açısı sözlerine yansımaktadır. Ayrıca Sayın Zengin’in ev kadınlarını küçümseyen bir dille kullandığı “hiçbir şey olamıyordu” sözleri kabul edilemez çünkü bu ülke, Kurtuluş Savaşı’nda mermiler ıslanmasın diye çocuğunun yorganını mermilerin üzerine örten Türk kadınlarının emeği ile kuruldu. Ve kadınlar evinde sadece çocuğunu değil, bu ülkenin geleceğini oluşturan nesilleri yetiştirdi.


Gerçek olan şudur; AKP iktidarında "kadın" birey olarak yok sayılmakta, sadece "ailenin bir ferdi" olarak her alandan koparılıp sadece eve hapsedilen bir anlayışı yerleştirmeye çalışmaktadır. Üzücü olan ise bunu AKP'de kadın politikası olarak savunanın bir "kadın" olmasıdır.  Erkek akla sahip kadınların kadın mücadelesine en büyük zararı verdiği Özlem Zengin'in açıklaması ile bir kez daha kanıtlanmıştır.Haber okunma sayısı: 157

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-15-temmuz-aciklamasi

Minik ortaktan 15 Temmuz açıklaması

12 Temmuz 2020 Pazar 19:19
turkiyenin-en-yuksek-koprusu-acildi

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açıldı

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:35
hukuk-sistemine-agir-darbe-vuruldu

Hukuk sistemine ağır darbe vuruldu

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:19
bahcelinin-yeni-hedefi-orhan-pamuk

Bahçeli'nin yeni hedefi Orhan Pamuk

11 Temmuz 2020 Cumartesi 23:04
srebrenitsa-soykirimini-unutturmayacagiz

Srebrenitsa soykırımını unutturmayacağız

11 Temmuz 2020 Cumartesi 22:34

ÜLKE GÜNDEMİ

'Katmerli piyango' diye buna denir

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed el-Sani’nin annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul’un çevresinden satın

Ecevit'in açıklaması paylaşım rekorları kırıyor

Eski merhum Başbakan Bülent Ecevit'in, Kıbrıs Harekâtı'ndan bir kaç ay sonra BBC'de Yunanistan'a bakışını

Koronavirüsten sonra eğitimin geleceği

Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan dijital devrim ve uzaktan eğitim süreci, okul ve meslek tercihlerini de

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

Erkek şiddetini önleme mekanizmaları çalışmıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan Haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları,

Göçebe oyunları 2021 yılına ertelendi

Tüm dünyada geleneksel sporların ve oyunların tanıtılması, yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL