01 Nisan 2020 Çarşamba

Ortada cahillik yoksa ihtiras vardır

ortada-cahillik-yoksa-ihtiras-vardir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a tepki göstererek, “Devletimizin geleneklerinde bu tip bir güvenlik toplantısına kurumsal iletişimle görevli bir bürokratın katılması yoktur. Yaptığı görevin tanımı ve sınırlarını sık sık aşan, görevinin verdiği özlük haklarıyla yetinmeyip, farklı kurumlardan aldığı maaşlarla da sürekli tartışmalı olan birisinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acılı günlerinden birinde güvenlik toplantısına girmesi ve ardından açıklamayı yapması kabul edilemez” dedi.
02 Mart 2020 Pazartesi 19:08

 CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yaptığı bir açıklamaya yanıt vererek, “Ortada bir cahillik yoksa ihtiras vardır. Bu açıklama Saray’da bir yetki, görev ve hiyerarşi karmaşası yaşandığını göstermektedir. Yaptığı görevin tanımı ve sınırlarını sık sık aşan, görevinin verdiği özlük haklarıyla yetinmeyip, farklı kurumlardan aldığı maaşlarla da sürekli tartışmalı olan birisinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acılı günlerinden birinde güvenlik toplantısına girmesi ve ardından açıklamayı yapması kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi, devletin bir tek adamın takdirine göre değil, yasalar ve anayasada belirtilen hükümlere göre yönetilmesini savunmaktadır” ifadesini kullandı.


CHP’li Özel, 29 Şubat Cumartesi günü yaptığı basın toplantısında, “Yapılan güvenlik toplantısına tahmin ediyoruz açık kalan kapı aralığından iletişim başkanlarının girmiş olmasını da ayıplı ve şaşılacak bir durum olarak görüyoruz. Milletimiz oy verdiklerinden, hiç değilse oy verdiğinin görev verdiği bakanlarından birkaç kelime duymadan açıklamaların sarayın tartışmalı iletişim başkanınca yapılıyor olmasını ve üst düzey gizlilik taşıması gereken güvenlik toplantısına İletişim Başkanı’nın girmesinin ve daha sonra bu konuda açıklama yapmasının devlet geleneği ve ciddiyetiyle, Türkiye Cumhuriyeti’nin hassas menfaatleriyle bağdaşır hiçbir tarafı yoktur” ifadesini kullanmış, bu ifadelerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bir açıklamayla yanıt vermişti. Özel, bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:


ORTADA CAHİLLİK YOKSA İHTİRAS VARDIR

“Yapılan açıklama, bir bütün halinde bakıldığında, sarayın çok konuşulan iç çekişmelerini yansıtmakta olup, bu açıklamanın yapılmasından İletişim Başkanı’nın umduğu fayda, bizim eleştirilerimize cevap vermekten çok, saray içindeki dengeleri göz önüne alarak, açmaya çalıştığı bir iktidar alanına meşruiyet kazandırmaktır. Bir İletişim Başkanı’nın, ‘Bakanlardan benim ne farkım var’ vurgusuna ihtiyaç duyması bizatihi Saray içindeki yetki karmaşasını kanıtlamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak 16 Nisan’da rejime kasteden anayasa değişikliğiyle ortaya çıkan tek adam rejimini ve bu rejimde bakanların atanmış kişiler olmasını, güçlerini milletten değil, bir kişinin tercihlerinden almasını ve güvenoyu-gensoru mekanizmalarının kaldırılmış olmasını kıyasıya eleştiriyoruz. Açıklamadaki hadsiz cümleleri kurmak için ortada bir cahillik yoksa ihtiras vardır. Kendisini eşdeğer gördüğü cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakanlar, yine kendisi gibi atanmışlardır ancak TBMM önünde gelip yemin ettiklerinden, yasama dokunulmazlığına denk bir dokunulmazlığa sahip oldukları gibi, yargılanmaları soruşturma komisyonu kurulmasına ve raporun TBMM Genel Kurulu’nda kabulüne bağlıdır. Ayrıca bakanlar görev gereği gizli bilgilere ve devlet sırlarına ulaşabilirler, bu konudaki sorumluluğu taşımadıkları takdirde, yukarıda bahsedilen usulle Yüce Divan’da yargılanabilmektedirler.


SARAYDA YETKİ, GÖREV VE HİYERARŞİ KARMAŞASI VARBu açıklamalar, ucube, hiçbir tarafı dikiş tutmayan, bir kişiye göre hazırlanmış sistemin vahametini daha da ortaya koyan, olsa olsa istemeden yapılmış bir özeleştiri ya da itiraf niteliğindedir. Bu açıklama mevcut durumun teknik, anayasal ve hukuki sorunlarının yanı sıra, “Tek seçilmiş cumhurbaşkanıdır, gerisi atanmıştır” sözleriyle, Saray’da bir yetki, görev ve hiyerarşi karmaşası yaşandığını göstermektedir. Devletimizin geleneklerinde bu tip bir güvenlik toplantısına kurumsal iletişimle görevli bir bürokratın katılması yoktur. Bu tür toplantılardaki bilgiler de kurumsal iletişimle görevli bir bürokratın taşıyacağı yük değildir. Yaptığı görevin tanımı ve sınırlarını sık sık aşan, görevinin verdiği özlük haklarıyla yetinmeyip, farklı kurumlardan aldığı maaşlarla da sürekli tartışmalı olan birisinin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acılı günlerinden birinde güvenlik toplantısına girmesi ve ardından açıklamayı yapması kabul edilemez.


DEVLET, BİR ADAMIN TAKDİRİNE GÖRE YÖNETİLEMEZ

Şehit haberleri kamuoyuna duyurulmadan önce, askeri başarı videoları servis ederek, vatandaşları haberlere hazırlamaya çalıştığı izlenimi vermesi de milletimizin değerlerinden ne kadar kopuk olduğu, vatandaşlarımızı ne kadar hafife aldığı ve milletimizin onuru ve vakarına itibar etmediğinin kanıtıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu tür durumlarda devleti yönetenlerden algı operasyonları değil, samimiyet ve şeffaflık bekler. Cumhuriyet Halk Partisi olarak tanımadığımızı ifade ettiği devleti de, kıyasıya eleştirdiğimiz rejimin son halini de gayet iyi biliyoruz. Bakanların diğer atanmışlardan farkını bilmemek bir yana anayasa değişikliğinden sonra savundukları rejimde “anamuhalefet partisi” tanımının yer almadığını bilmeyen bir kişiden, devlet geleneklerine ilişkin öğrenebilecek bir şeyimiz olmadığı açıktır. Hadsiz ve seviyesiz üsluplarla birkaç seferdir Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sayın Genel Başkanı’na, kurumsal kimliğine ve grup başkanvekillerine yanıt yetiştirme telaşına düşen İletişim Başkanı’na, kendi ifadesiyle “kamuoyunu doğru ve zamanında bilgilerle aydınlatmak görevi”ni 27 Şubat gecesi ve sonrasında yapamadığını da hatırlatmak isteriz. Cumhuriyet Halk Partisi, devletin bir tek adamın takdirine göre değil, yasalar ve anayasada belirtilen hükümlere göre yönetilmesini savunmaktadır ve rejime kasteden anayasa değişikliği geri alınarak demokratik bir parlamenter sistem inşa edilene kadar, mücadelesini sürdürecektir.”Haber okunma sayısı: 363

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Bez torba ve fileler salgın riskini artırıyor

Tüketicileri koronavirüs salgını tehlikesine karşı uyaran uzmanlar; “Virüs taşıma riski taşıyan çok

Paranın yerine gideceğine nasıl inanacağız?

İlahiyatçı yazar, KRV Tv program yapımcısı İhsan Eliaçık, Erdoğan'ın başlatığı 'Milli Dayanışma

İnce'den, Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ile yarışan CHP'li Muharrem İnce, Erdoğan'ın korona salgını ile

Erdoğan'ın yardım kampanyasına CHP'den videolu yanıt

CHP Milletvekili Tuncay Özkan’dan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını nedeniyle

Saadet Partisi’nden çok çarpıcı video

Saadet Partisi sosyal medya üzerinden koronavirüse ilişkin sosyal devlet anlayışının gerekliliğinin

Müge Anlı'dan doktorlar için skandal sözler

ATV’de yayınlanan "Müge Anlı İle Tatlı Sert"te konuşan sunucu Müge Anlı’nın doktorlar hakkında sarf

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL