06 Aralık 2019 Cuma

Ne yapsa olmuyor

ne-yapsa-olmuyor

Suriye operasyonu ile hem AKP içinde hem de ittifak bünyesindeki ‘birlik’ görüntüsü dağılıyor. Yeneroğlu’nun istifası, Arınç’ın çıkışı, Bahçeli’nin FETÖ tahliyelerine tepkisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kurduğu hegemonyanın kırılganlığını gösteriyor
06 Kasım 2019 Çarşamba 09:39

 Türkiye’nin, Suriye’nin doğusuna başlattığı operasyonun yarattığı birlik havası sıcak temasın bitmesiyle birlikte dağılmaya başladı. Önce farklı tonlarda da olsa CHP ve İyi Parti çemberin dışına çıktı. Bu ruh hali dalgalanarak AKP içine doğru ilerledi.Operasyonla birlikte AKP içinde devam eden yeni parti gündemini savuşturmayı başaran Erdoğan, daha bu durumun keyfini süremeden Mustafa Yeneroğlu’nun istifası geldi. Yeni ayrılık haberleri de konuşulmaya devam ediyor. Davutoğlu ve Babacan, yeniden Erdoğan’ın dikkat kesilmesi gereken başlık haline geldi.

 

TAHLİYELER VE MHP

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Yaşar Aydın'ın haber analizine göre, Sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık bir aydır sadece iki kez kameralara görüntü veren MHP lideri Bahçeli, gündemi yazılı açıklamalarla belirlemeye çalışıyor. Af teklifi hala Erdoğan’ın masasında bekletilen Bahçeli, Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşlerinin tahliyesine tepki gösterdi. Bahçeli açıklamasında, tahliyelerin FETÖ ile mücadeleye ve Cumhur İttifakı’nın yürüyüşünü sekteye uğratmasından endişe duyduğunu söyledi. Muhtemelen MHP liderini tahliyeler konusunda endişeye sevk eden bir başka neden, yıldızının barışmadığı Bülent Arınç’ın KHK’lilerle ilgili talebi oldu. Üstelik bu durumu dert eden sadece Bahçeli de değil. Parti içerisinde Arınç’a çok sert tepki gösterenler çoğunlukta. Hatta buna Erdoğan da ‘esefle karşılıyorum’ diyerek katkı sundu. Ama Arınç’a destek de yabana atılır cinsten değil. 

SOYLU 'OPERASYON' DİYOR

 

AKP içerisinde yaşanan kafa karışıklığı ve dağınıklığın farkında olan bir başka isim de Süleyman Soylu. Partide ne zaman sistem ve isim tartışması başlansa Soylu, dikkatleri başka yere çekip örgütün konsolide olmasında Erdoğan’a katkı sağladı. Son iki gün İBB Başkanı İmamoğlu’nu hedef alarak örgüte ve AKP tabanına “uğraşacağımız asıl mesele bu” mesajını verdi. Soylu gerilimi artırarak en azından AKP içerisinde operasyonla başlayan havanın davam etmesini istiyor.

 

ORTADA ANKET YOK

 

Son günlerde konuşulan bir başka konu ise Suriye operasyonu ile birlikte Erdoğan ve AKP’ye seçmen desteğinin arttığı noktasında. Hatta 2 ile 4 puanlık bir artıştan söz ediliyor. Bu konuda yapılmış bir kamuoyu yoklamasının olmadığını söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalarda esas olarak operasyona onay ölçüldü. Buradan hareketle de Erdoğan’a desteğin arttığı sonucuna ulaşılıyor. Ama aynı araştırmalarda ortaya çıktı ki vatandaş için birinci sorun açık ara farkla geçim sıkıntısı. Erdoğan kabinesinin ekonomi alanında hiçbir inandırıcılığının kalmadığını söylemeye bile gerek yok.

 

SEÇİM KONUŞMASI GİBİ

 

Erdoğan’ın mecliste yaptığı AKP’nin 17 yıllık iktidarını özetleyen grup konuşması da durumun farkında olduğunu gösteriyor. Her yönüyle seçim havası hissedilen konuşması, operasyon sonrası odaklanma sorunu yaşayan örgüte ve tabana mesaj niteliğindeydi. Muhalefete karşı kullandığı dil ve oluşturduğu argümanlarla “ipler yeniden elimizde” diyerek moral yükseltmeye çalıştı. Ama bu hava bile dışarıya çıkana kadar sürdü. Şu iki soru Erdoğan’ın içinde bulunduğu zorlukları göstermeye yetti de arttı: “Arınç’ın açıklamalarına yorumunuz?” ve “ABD’ye gidecek misiniz?”

 

SERBEST DÜŞÜŞE DEVAM

 

Erdoğan, içeride ve dışarıda tüm kozlarını sahaya sürdü. Tabanda yaşanan dağınıklığı gidermek, örgüte moral vermek ve her şeyden önce müttefiki Bahçeli’yi memnun etmek için hamle üstüne hamle yaptı. En radikal hamlenin bile ömrünün iki haftadan fazla olmaması iktidarın içinde bulunduğu krizin boyutunu gösteriyor. 16 Nisan, 24 Haziran, 31 Mart ve son olarak 23 Haziran’da ortaya çıkan irtifa kaybı devam ediyor. Erdoğan, Bahçeli ve Soylu’nun tüm gayretlerine rağmen AKP’de serbest düşüş sürüyor.Haber okunma sayısı: 56

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

libyada-siyasi-istikrar-saglanamadi

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

04 Aralık 2019 Çarşamba 10:33
ulkeyi-baas-rejimiyle-yonetiyorsunuz

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

04 Aralık 2019 Çarşamba 08:33
sirketlere-super-kiyak

Şirketlere süper kıyak

04 Aralık 2019 Çarşamba 08:08
umarim-ki-bu-reklam-malzemesi-degildir

Umarım ki bu reklam malzemesi değildir

03 Aralık 2019 Salı 19:32
bunlar-akillarini-saraya-kiralamis

'Bunlar akıllarını saraya kiralamış'

03 Aralık 2019 Salı 19:25

ÜLKE GÜNDEMİ

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında

Tren faciası 'geliyorum' diyor

Menfezin altından geçen atık balçığı, betonu ve demiri eritirse 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan personel tayini sırasında AKP

MHP'li Feti Yıldız'dan MHP'leri kızdıracak sözler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "FETÖ'nün siyasi ayağının listesi bende var" sözlerini hedef alarak

İGDAŞ vanaları depremden 10 saniye önce kapanacak

İstanbul genelinde 6,5 milyon kullanıcıya doğalgaz dağıtım hizmeti veren İGDAŞ, erken uyarı sistemi sayesinde

Çalışan kadının aldığı ekmek haramdır

Anaokulunda din eğitimi birçok ilde yıllardır uygulanıyor. Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı, annelerine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL