21 Mayıs 2018 Pazartesi

MİT raporuyla ihaleden men dönemi

mit-raporuyla-ihaleden-men-donemi

Yeni kanunla MİT'in 'terör örgütleriyle bağlantısı var' dediği firmalar ihaleye giremeyecek. Düzenlenen raporlar hakkında MİT görevlilerinin cezai bir sorumluluğu olmayacak.
01 Şubat 2018 Perşembe 08:37

 Türkiye’yi sarsan ve Mesut Yılmaz hükümetinin istifasına yol açan 600 milyon dolarlık TÜRKBANK ihalesinden 20 yıl sonra, Kamu İhale Yasası’nda kritik bir değişiklik yapıldı. TBMM’de dün gece, 678 sayılı OHAL kararnamesi değiştirildi. MİT, Emniyet ve kamu görevlilerine, ‘ihalede dokunulmazlık’ getirildi. KHK TBMM’de ele alınırken, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve arkadaşlarının bir önergesi kabul edildi.

 

Buna göre, haklarında terör ve örgütlü suçlarla irtibatı olduğu yönünde istihbari rapor verilen kişi ve firmalar, devlet ihalelerine giremeyecek. ‘Gizli tutulacak’ bu rapordan dolayı, kişi veya firmaların ihaleye girmelerini engellediği gerekçesiyle, MİT, Emniyet ve diğer kamu görevlilerinin, hukuki ve mali sorumluluğu da olmayacak.

 

Yapılan değişiklik ile 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na şu hüküm eklendi: 

CEZAİ SORUMLULUK YOK

“Terör örgütlerine iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen gerçek ve tüzel kişiler ile bu kapsamda olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından bildirilen yurtdışı bağlantılı gerçek ve tüzel kişiler, ihale dışı bırakılır. Bu kapsamdaki işlemlerin yürütülmesinde görev alan kamu görevlilerinin, yaptıkları iş ve işlemler nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluğu doğmaz. Bu faaliyetler çerçevesinde elde edilen bilgi ve kayıtları, hukuka aykırı olarak kullanan, bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre cezalandırılır.” Bu değişikliğin hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunuyor.

 

İhaleye katılan bir kişi ya da firma, “Düzmece” bir raporla saf dışı bırakılabilecek ve hakkını yargı dahil hiçbir yerde arayamayacak. Olumlu yönü ise aynı 1998’deki TÜRKBANK ihalesinde olduğu gibi “Başımıza bir iş gelir” denilerek, ihale skandalları sümen altı edilmeyecek.

 

KAYITLAR SÜMEN ALTI

Türkbank ihalesi öncesi Korkmaz Yiğit-Alaattin Çakıcı ilişkisini belirleyen İstanbul Emniyet İstihbarat Şubesi’nin rapor ve ses bantları, Ankara’daki üst düzey Emniyet mensuplarınca sümen altı edilmişti. Çakıcı’nın, Korkmaz Yiğit lehine ihaleye katılanları tehditle saf dışı bıraktığı belirlenmesine rağmen, TÜRKBANK ihalesini Korkmaz Yiğit almıştı. Çakıcı-Yiğit arasındaki telefon görüşme kayıtlarının CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar tarafından açıklanması üzerine TMSF ihaleyi iptal etmiş, hükümet de istifa etmişti. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile Devlet Bakanı Güneş Taner de, Yüce Divan’da yargılanmıştı.

 

ÖZEL: HUKUK DEVLETİNDE OLMAZ

KAMU İhale Yasası’nda yapılan değişikliği eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şunları söyledi: “Terör örgütüyle irtibatlı bir kişi kamu ihalesine girmesin. Zaten, terör örgütüyle irtibatlı, iltisaklı bir kişinin ihalede, ortalıkta ne işi var o da ayrı mesele… Ancak bu konudaki iş ve işlemleri yapanlar da, cezai sorumluluktan muaf tutuluyor. Bir kamu görevlisi aslında terör örgütüyle hiçbir irtibatı ve iltisakı olmayan birisini, gizli raporu ile kamu ihalelerinden menettiği takdirde ne olacak?

 

Böyle bir şey yoksa ve haksızlığa uğradıysa, bu iftiradan dolayı uğradığı zarar ve hakkını arama da ortadan kaldırılıyor. Ya iftira attıysa, ticari meseleyi karıştırmak için bunu yaptıysa… Rapor da gizli. Yani böyle bir durumda ve hukuk devletinde cezai sorumluluktan muaf tutulması olmaz.”

 

Sözcü

Haberin etiketleri:

mit, ihale, yandaş, terör


Haber okunma sayısı: 157

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partinin-aday-listesi

İYİ Parti'nin aday listesi

21 Mayıs 2018 Pazartesi 19:34
bahceliden-muhaliflere-cok-agir-hakaretler

Bahçeli'den muhaliflere çok ağır hakaretler

21 Mayıs 2018 Pazartesi 18:37
chpde-abdullatif-sener-krizi

CHP'de Abdüllatif Şener krizi

21 Mayıs 2018 Pazartesi 18:21
mhpyi-isyan-ettiren-atama

MHP'yi isyan ettiren atama

21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:51
ulkemiz-bu-dokuntu-anlayisi-hak-etmiyor

Ülkemiz bu döküntü anlayışı hak etmiyor

21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:35

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP'yi isyan ettiren atama

KPSS’de ter döken milyonlarca genç iş beklerken Ankara AKP il başkanının danışmanı Asri Elbay, şöyle

Ülkemiz bu döküntü anlayışı hak etmiyor

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener Ankara'da yaşanan sel olaylarını sosyal

'İlker Başbuğ aday oldu' iddiası

Partilerin aday listesini açıklamasına saatler kala kulis haberleri art arda geliyor. Bugün bazı haber sitelerinde

Mitingleri iptal etti

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, bugünkü iki mitingini “ses kısıklığı” nedeniyle iptal

Bunların Türklükle falan alakası yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi tarafından kendisine tevdi edilen fahri

Abdüllatif Şener Konya'dan CHP adayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Başkanlığı’nda toplanan MYK ve PM toplantısının vekil adayları

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL