14 Kasım 2019 Perşembe

MHP’nin oyları Babacan’a ve Davutoğlu’na gidiyor

mhpnin-oylari-babacana-ve-davutogluna-gidiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk'te Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtladı. Akşener, AKP'den ayrılan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurma çalışmalarına ilişkin, Her iki arkadaşımızın da bir an evvel parti kurmalarını temenni ediyorum. Bize geliyor anketler. O araştırmalardan, bizim partimizin oyu en son 10.6-11.1 gibi geldi. Sayın Babacan’a, kuracağı partiye gitmiyor bizim seçmenden. AKP’den MHP’ye kayan seçmenin bir kısmı Babacan’a bir kısmı da Davutoğlu’na gidiyor'' açıklamasında bulundu. Akşener, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti milletvekili Durmuş Yılmaz'ın, IMF heyeti ile gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili de, ''Görüşme Hazine'nin bilgisi dahilinde yapıldı. Yıllık, rutin bir ziyaret bu, gizli saklı bir şey değil. Durmuş Yılmaz'a para mı veriyorlar? Eğer arkadaşlarımız, yarın IMF'yle el sıkışmak için bunu örtmek için böyle şeyler çıkarılıyorsa çok yazık'' dedi.
25 Eylül 2019 Çarşamba 01:20

 Akşener'in AKP ve Babacan hakkındaki açıklamaları şöyle oldu:

 

ALTAYLI: AK Parti'nin içinde bir gerilim var. Bazı kavgalar var. Bu kavgayı neye yoruyorsunuz? AK Parti'de böyle şeylere alışık değiliz. Baş hala gücünü koruyor ama aşağıda bir kaynama varmış gibi duruyor.

 

AKŞENER: Ben AK Parti'nin kuruluşunda varım biliyorsunuz. Kuruluştaki ruh hali ve iradeyle bugün gelinen noktada ortaya çıkan gazetede, yazar, üniversite hocası kılıklı insanların elbette partinin kurucu iradesini oluşturan geniş kitlelerin asabını, sinirini, vicdanını rencide eden çirkin bir alan oluştu. O kötü alan artık o kada genişledi ki bu sefer içe döndü. Bir ilginç şey daha var. Bu gazeteci kılıklı, gazetecimsi insanlar tarafından öyle bir hale getirildi ki. Gazetecilik fikri takiptir, kavramsal arka plandır, entelektüel birikimdir. Bu insanların hiçbirinde bu yok. Öyle yazılar yazılar yazılıyor ki, tırnak içinde reisin hoşuna gittiği zannedilerek, baştan aşağı mantık hatası, zeka özürlülüğü. Televizyonlardaki konuşmacıları bir izleyin. Diyorum ki, 'Allahım ne olur devam etsin'. Tayyip Erdoğan'ın sahici karizmasını ortadan kaldıran, ayıp olur ama diyeyim hadi, bir yalaka, iğrenç alan oluşturdu, orada kendi iç bünyelerinde öyle bir öfke oluşuyor ki. Önce oraya gider ama sonra sahibine gider. Sahibi sayın Erdoğan görünüyor. 

"TAYYİP BEY BÜLENT ARINÇ'ı HİÇ SİSTEM DIŞINA ATMAMIŞTIR"

 

ALTAYLI: AK Parti'nin kurucu değerlerinden bahsediyoruz. O günlerden gelen isimler var. Bu isimlerin bazıları parti içerisinde bazıları parti dışında. Mesala sayın Bülent Arınç'ın çıkışları oluyor. Karşılık da buluyor. Bazıları vicdani olarak algılanıyor. Tavrını nasıl buluyorsunuz?

 

AKŞENER: Bülent Arınç, rahmetli Erbakan'ın küçük oğlu gibi tanımlanırdı. Milli Görüş'ün vicdanı gibiydi. Kendine münhasır bir insandı. O yanı hem  Refah Partisi'nde hem AK Parti'de muhafaza edilmiştir. Zaman zaman Tayyip Bey'in moralini bozsa bile asla çerçevenin içine çıkarmamıştır. Etkili bir insandır. Bülent Arınç'ı hiç yok farzetmemiştir, sistemin dışına atmamıştır.

 

ALTAYLI: Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan parti kurma aşamasında. Davutoğlu hızlı gidiyordu durdu, Babacan hızlı gidiyordu durdu. Abdullah Gül'ün, Hüseyin Çelik'i adı geçiyor. Siz bu hareketleri nasıl görüyorsunuz? Asıl olarak CHP'den ve sizden oy alacağı söylendi.

 

AKŞENER: Her iki arkadaşımızın da bir an evvel parti kurmalarını temenni ediyorum. Türk siyasetinde aşırı kutaplaşma var. Yeni seçeneklerin, renklerin, çeşitliliğin olmasında büyük fayda var. Ama orada ilginç durum var. Parti kurulması aşamasından itibaren sayın Babacan'ın İYİ Parti'nin tüm oylarını aldığına  dair tevatür var. Buna seçmen karar verir, göreceğiz. Sonuçta biz partiyi kurduğumuz zaman da bütün oyları bizden aldığını iddia eden araştırma şirketi 1,5-2 puan göstermişti bizi. Ben daha parti adına hiç araştırma yaptırmadım. Grup üyesi olduğunuzda size de aynısı geliyor bana da aynısı. Araştırmalardan ben izin almadığım için ismini söylemiyorum.

 

Partimizin oyu en son 11.1'di. 10.6-11.1 gibi geldi. Çok ilginç MHP'nin oyları sayın Babacan'a gidiyor bu araştırmada. MHP'nin oyu yüzde 4'ler gibi görünüyor. Üstüne olan oylar AK Parti yönetim anlayışına itiraz eden seçmen kitlesi. Bizden bir miktar oy sayın Davutoğlu'na gidiyor. Güneydoğu'da bize gelen oy sayın Davutoğlu'na gidiyor. Milliyetçi, demokrat ve kalkınmacıyız biz. Bugün 11.1'le bir  diğer yerden gelen 10.6 oyumuz var.

 

Kaynak: KRT TV

Haberin etiketleri:

İYİ parti, meral akşener


Haber okunma sayısı: 50

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minik-ortaktan-kanun-teklifi

Minik ortaktan kanun teklifi

13 Kasım 2019 Çarşamba 22:19
turkiye-abd-iliskisi-kimligini-kaybetti

Türkiye-ABD ilişkisi kimliğini kaybetti

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:46
suleyman-soylu-ruh-sagligimizi-bozuyor

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:36
desticiden-erdogana-tam-destek

Destici'den Erdoğan'a tam destek

13 Kasım 2019 Çarşamba 21:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Minik ortaktan kanun teklifi

BBP Ankara Milletvekili Mustafa Destici, imza sahibi olduğu 'Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı

Diyanet'ten kamu spotu savunması

Adıyaman’da "Peygamberimiz ve Aile" konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, aile içi iletişimde

Milli Eğitim Müdürünü çıldırtan resim

Bartın’da TOKİ Orta Okulu’nu ziyarete giden İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandarlıoğlu,

Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır!

BirGün’ü ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saray’ın yetki gaspı girişimine tepki göstererek,

Milletin vergisi işte böyle harcanıyor

CHP'li Tahsin Tarhan, Türkiyenin en borçlu belediyesi Kocaeli Belediyesi'nin harcamalarını belgeleriyle

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL