23 Mayıs 2019 Perşembe

Kumpasa üç bavul yetmedi

kumpasa-uc-bavul-yetmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün seçimlerden sonra ilk kez AKP İstanbul İl Başkanlığı’na gelerek, İstanbul seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda Erdoğan’ın bir sunum yaptıktan sonra tek tek soru ve cevap aldığı öğrenildi. Yeni döneme ilişkin ‘yol haritasının’ belirlendiği toplantının ardından AKP, YSK’ye ek dilekçe vererek İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi için haklarında hiçbir yargı kararı olmayan 14 bin 712 KHK’li seçmen listesini sundu.
21 Nisan 2019 Pazar 11:58

 Erdoğan İstanbul seçimlerini değerlendirmek üzere dün öğle saatlerinde Sütlüce’deki AKP İstanbul İl Başkanlığı’na geldi. 31 Mart sonrası iki kez bir araya geldiği kurmaylarından bilgi alan Erdoğan, üçüncü görüşmeyi il başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mehmet Özhaseki ve İstanbul’un ilçe belediye başkanları, il başkanlarının yanı sıra bazı meclis üyelerinin de katıldığı belirtildi. 

 

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Burhan Kuzu da katıldı.

 

Toplantının ardından AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali istemi için YSK’ye yaptığı başvuruya ilişkin ek dilekçe verdi. Kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) kamu hizmetinden çıkarılanların seçmen olamayacağı belirtilen dilekçede, İstanbul’da KHK’li 14 bin 712 kişinin oy kullanması “yeni delil” olarak sunuldu, bu nedenle de seçimin iptali talep edildi. Dilekçede, 298 sayılı yasanın 8. maddesince “kamu hizmetinden yasaklı olanların” seçmen olamayacakları öne sürüldü. AA’ya konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da KHK’li 14 bin 712 kişinin oy kullandığını tespit ettiklerini söyledi. Mahkeme kararı ile kısıtlı olduğu tespit edilen 424 kişiyi daha belirlediklerini ifade eden Yavuz, söz konusu seçmenlerin bulunduğu listeyi YSK’ye ilettiklerini kaydetti. AKP, YSK’ye olağanüstü itiraz dilekçesini 16 Nisan’da üç bavulla sunmuştu. 

Kazan: İlkel, çağ dışı

 

AKP’nin başvurusunu değerlendiren duayen hukukçu Turgut Kazan, “Bu tam anlamıyla ilkel, çağdışı, insan hakları ve demokrasiyle bağdaşmayan akıl almaz bir istektir. Hukuk içinde değerlendirilemez. Bu da AKP’nin nasıl bir parti olduğunu gösterir” dedi. AKP’nin KHK’lerle tüm muhaliflerini OHAL’de listelere koyduğunu anımsatan Kazan, “Böyle demokrasi mi olur? Bu durumda AKP kendi kendini seçmiş olur” diye konuştu. Bunun ilk adımının, YSK’nin KHK’lilerin belediye başkanı olamayacağı kararıyla atıldığını ifade eden Kazan, “YSK’nin kararı hukukla ve yasayla bağdaşmayan bir yaklaşımdı. O da kabul edilemez. Ama AKP’nin bu başvurusu hepten ilkelliktir” dedi. Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulu’nun 1989’da verdiği kararla ihraç edilenlerin görevlerine dönmesinin yolunu açtığına dikkat çeken Kazan, “YSK’nin Danıştay kökenli üyelerinin hiç değilse bu kararı bilmelerini beklerdim. Türkiye’de iyi kötü 30 yıl önce yargı buydu. Bugün yargı margı kalmamıştır” değerlendirmesini yaptı. 

 

Kaftancıoğlu: Hukuksuz

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Çok vahim bir durum. Kimlerin oy kullanamayacağı madde 8’de açıkça belirtiliyor. KHK ile atılanların oy kullanamaması gibi bir durum yok. Akıllarına estiği gibi farazi şeylerle başvurular yapıyorlar, bu mümkün olmaz. KHK ile attığınız kişilere seçimi kaybettikten sonra oy kullanamaz denmesi hukuki değil” dedi.

 

CUMHURİYET GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

Yerel seçim, AKP, CHP


Haber okunma sayısı: 57

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

fahis-zammi-erdoganin-sozleriyle-savundu

Fahiş zammı Erdoğan'ın sözleriyle savundu

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:00
melih-gokcekten-yeni-skandal

Melih Gökçek'ten yeni skandal

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:28
sandik-yolsuzlugu-ortaya-cikarildi

Sandık yolsuzluğu ortaya çıkarıldı

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:26
yoklama-kacaklarina-bedelli-imkani-geliyor

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:07

ÜLKE GÜNDEMİ

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

Minareyi çalan kılıfını uyduramamış

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin açıklama yaptı

Atatürk’süz 19 Mayıs parası bastılar

Hazine Bakanlığı’na bağlı Darphane Müdürlüğü, Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a

Melih Gökçek'ten boş araziye dudak uçuklatan kira...

Melih Gökçek döneminde boş araziyi "depo yapacağım" diyerek kiralayan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 3

Henüz yüzünü görmediğimiz işçilerimiz var

İzmir'in Torbalı ilçesi Belediye Başkanı İsmail Uygur, belediyede çalışan ancak henüz göremedikleri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL