21 Eylül 2019 Cumartesi

Kriz bütün işletmeleri vurdu

kriz-butun-isletmeleri-vurdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 100’den az işçi çalıştıran küçük ve orta boy işletmelerin sayısının azaldığını belirterek, “10-19 işçinin çalıştığı işyerlerinin sayısı bir önceki yıla göre 10 binden fazla azaldı. Kriz küçük ve orta boy işletmeleri vurdu” dedi.
10 Mart 2019 Pazar 18:25

 Erdoğdu, SGK’nın, Aralık ayı istatistiklerine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, resmi rakamlara göre, aktif sigortalı sayısının hem bir önceki aya, hem de bir önceki yıla göre düştüğünü bildirerekk şunları söyledi:

 

“Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Aralık, kasımdan, ocak aralıktan, şubat ocaktan daha iyi olacak’ demişti. Ancak SGK’nın sigortalı istatistikleri tersini ortaya koyuyor. Aktif sigortalı sayısı Kasım’da 254 bin kişi azalmıştı, Aralık’ta ise 262 bin kişi daha azaldı. Kasım Ekim’den kötüydü, Aralık Kasım’dan da kötü oldu. Aralık ayında çırak, kursiyer ve stajyer dahil aktif sigortalı sayısı, bir önceki aya göre 262 bin azaldı. Son 3 ayda aktif sigortalı sayısındaki azalma 440 bine ulaştı. Ancak stajyer-kursiyer gibi çalışma biçimlerinin İŞKUR desteğiyle artması, sigortalı işçi sayısındaki gerçek azalmayı perdeliyor. Bunların dışında kalan zorunlu sigortalılar dikkate alındığında son üç ayda işini kaybeden sigortalı işçi sayısı 580 bini geçti. Bu 3 ayda yaklaşan seçim nedeniyle İŞKUR bünyesinde başlatılan toplum yararına çalışma (TYP) ve işbaşı eğitim programlarında 180 bin kişinin işe alındığı da göz önünde bulundurulursa sigortalı işçi sayısındaki azalmanın, seçime dönük geçici istihdam artışı ile bir miktar frenlendiği ancak durdurulamadığı görülüyor. TYP ve işbaşı eğitim programlarıyla yaratılan geçici istihdam olmasaydı son 3 ayda sigortalı işçi sayısındaki azalma 760 bin kişi olacaktı.”

 

İSTİHDAM KAYBINDA LİDER İNŞAAT SEKTÖRÜİşini kaybeden sigortalıların içinde inşaat sektörünün başı çektiğini kaydeden Erdoğdu, bu sektörde bir önceki yıla göre sigortalı işçi sayısındaki azalmanın 520 bine ulaştığını söyledi. 81 ilin 62’sinde sigortalı sayısı azalırken, sigortalı işçi sayısının en fazla azaldığı illerin İstanbul, İzmir ve Mersin olduğuna işaret eden Erdoğdu, şöyle devam etti:

 

“2018 yılında toplam sigortalı işçi sayısı azalmasına rağmen işyeri sayısı artmış. Bu durum esas olarak 1-3 kişinin çalıştığı işyeri sayısının artmasından kaynaklanıyor. En fazla 3 işçinin çalıştığı işyerlerinin sayısı bir önceki yıla göre 24 bin, bu işyerlerindeki istihdam ise yaklaşık 29 bin kişi artmış. Toplam istihdamın azaldığı kriz koşullarında bu durum, krizde işini kaybeden çalışanların mikro işletmeler kurarak geçimini sağlama çabası içine olduğunu gösteriyor. 

 

Mikro işletmelerin tersine 100’den az işçi çalıştıran küçük ve orta boy işletmelerin sayısında azalma var. 10-19 işçinin çalıştığı işyerlerinin sayısı bir önceki yıla göre 10 binden fazla azaldı. Bu işyerlerinde 135 bin kişi işini kaybederken, 10-99 işçinin çalıştığı işyerlerindeki istihdam kaybı ise 330 bini geçiyor.” 

 

İşyeri ve sigortalı çalışan sayısı itibariyle bakıldığında krizin henüz büyük işletmeleri etkilememiş göründüğünü ifade eden Erdoğdu, 

 

“Ancak istihdamı arttırmak için yeni bir ekonomik programı olmayan iktidarın kötü yönetiminin onları da etkilemesi kaçınılmaz. Seçimlere kadar bazı ürünlerde KDV ve ÖTV indirimleriyle ekonomideki durgunluğu aşmaya çalışan iktidarın, ekonominin sorunlarını çözmek gibi bir niyeti olmadığı, tüm bu indirimleri 31 Mart ile sınırlandırmasından belli. Mevcut hükümetin iş yaratmak ve işsizin derdine çare olmak gibi bir derdi yok. Halkımız 31 Mart’ta bu iktidara gereken uyarıyı yapmazsa ne yazık ki ekonomide dolayısıyla istihdamda daha kötü günler bizi bekliyor” diye konuştu.  Haber okunma sayısı: 97

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sarayda-oturan-zat-

'Sarayda oturan zat...'

21 Eylül 2019 Cumartesi 23:05
talimatli-yargi-talimatla-calisiyor

Talimatlı yargı talimatla çalışıyor

21 Eylül 2019 Cumartesi 16:59
demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:25
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL