19 Aralık 2018 Çarşamba

Konbin görünümlü siyasi pazarlık

konbin-gorunumlu-siyasi-pazarlik

Saray’ın tavrından sonra ittifakın önündeki engeli aşmak isteyen Bahçeli’nin son hamlesi ‘siyasi kombin’ oldu. Başkan ve yardımcılığın paylaşıldığı formülle MHP, büyükşehirlerden vazgeçti
12 Ekim 2018 Cuma 10:42

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yerel seçimlerde “AKP ile siyasi kombin olabilir” diyerek literatüre yeni bir kavram daha eklemiş oldu. Kombin, ‘kombinasyon’ kelimesinden türetilen bir moda terimi. Birbirinden farklı kıyafetlerle aksesuarlardan uyumlu bir bütün elde edilmesi anlamına geliyor. Bahçeli, bu hamlesiyle masada çalışma yürüten AKP-MHP heyetine de kolaylaştırıcı bir formül sunmuş oldu.

 

Uysa da uymasa da o elbise giyilecek

Sözcük içinde uyumu ifade etmesine rağmen, ittifak iki parti için de zorunlu. İşin doğrusu uysa da uymasa da ittifak elbisesini giymek zorundalar.

 MHP Lideri Bahçeli, özellikle AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrından sonra işin zorluğunu daha net gördü. Yine kendi ifadesiyle ‘Cumhur İttifakı bir-iki belediyeye feda edilemeyecek kadar’ önemli. Bu nedenle ittifakın önündeki engelleri aşma sorumluluğunu üstlenmek zorunda. Bahçeli’nin ‘siyasi kombin’ hamlesi de bu formülün adı oldu.

 

Birçok ilden vazgeçti

Devlet Bahçeli’nin kombin formülüne göre iki partinin temsilcilerinden biri başkan olurken diğer partinin adayı başkan yardımcısı olacak. Bu formülü Erdoğan’ın “aday çıkarmamayı tabanıma anlatamam” sözü ile birlikte değerlendirdiğimizde MHP’nin birçok ilde fiilen aday çıkarmayacağı anlamına geliyor. Bahçeli’nin böyle bir gelişmeye partilileri ikna etmesi tıpkı 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi bir koyup iki alacağı bir formülle olur.

 

Belediye meclislerinde kilit rol

24 Haziran seçimlerinden sonra AKP, TBMM içindeki çoğunluğunu kaybetti. MHP kilit parti oldu. Devlet Bahçeli aynı modeli büyükşehirleri içinde düşünüyor. Masada sadece başkan ve başkan yardımcılığı değil meclis üyesi pazarlığı da yapılacak. Bahçeli bu yöntemle bir-iki ilde başkanlığı verse bile zayıf olduğu İstanbul gibi illerde sözü ciddiye alınmak zorunda olan bir parti haline gelecek. Kulislerden aldığımız bilgiye göre üstelik sadece büyükşehir için değil ilçeleri de kapsayacak şekilde genişleyecek. Yüzde 5’lik bir oy oranı varken bile belirleyici olacak.

 

Gerekirse yasal değişiklik isteyecek

Bahçeli’nin önerdiği formüle dair diğer bir bilgi de başkan yardımcılıklarının yetkilerinin artırılması. Bu konuda bazı düzenlemeler belediye meclisi kararlarıyla yapılabiliyor. Gerekirse Meclis’ten yasal değişiklik bile talep edebileceği söyleniyor. Belediyelerde tanımlanmış bazı bölümlerin MHP’li isimlere bağlanması parti tabanını da rahatlatacak bir düzenleme olarak görülüyor.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 52

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Albayrak enflasyonla mücadeleyi açıkladı

2019 yılı bütçesi konusunda meclis genel kurulunda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat

'Kılıçdaroğlu yapamaz' deyince ....

İstanbul TV adlı Youtube kanalının bir sokak röportajı gündeme bomba gibi düştü.

Muhalefetin söz söyleme hakkının olmasıdır

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "Bir ülkede eğer ücretli sömürü

ABD, Suriye'de geçici değildir.

Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye'nin, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon

Depreme değil yalana hazırlıklı

AFAD Başkanı, İstanbul’da 2 bin 850 afet toplanma alanı olduğunu iddia etti. TMMOB’den Gökçe ile Akçelik,

Talep artınca süreyi uzattık

İYİ Partili Seymen, "Güç birliği görüşmelerinden sonra belediye meclis üyeliği ve belediye başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL