26 Mart 2019 Salı

İYİ Parti'den 'Kahramanmaraş' itirazı

iyi-partiden-kahramanmaras-itirazi

İYİ Parti ile CHP arasındaki yerel seçim ittifakında, Kahramanmaraş ve Antakya’da, başlangıçta her ne kadar CHP’li isimlerin aday gösterilmesi noktasında mutabakata varılsa da İYİ Parti’nin iki yerde de “CHP’ye itirazları” bulunuyor. CHP kaynakları ise iki ilde kriz olmadığını ve kendilerine bu konuda bir talep gelmediğini ifade ediyor.
05 Ocak 2019 Cumartesi 09:10

 CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmelerinde sona gelinirken, “CHP’nin ve İYİ Parti’nin kazanma ihtimali düşük olan illerde, Cumhur İttifakı’ndan kim daha fazla oy alabilir” tartışması yaşanıyor. Bu illerden birinin de Kahramanmaraş olduğu ifade ediliyor.

 

‘Oy kaybettirir’

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Selda Güneysu'yun haberine göre, CHP, Kahramanmaraş’ta Ali Öztunç’un adaylığını açıklamasına karşın, İYİ Parti kanadı ise 24 Haziran seçimlerinde yüzde 74.8 oy alan Cumhur İttifakı karşısında “Öztunç’un merkez sağ oylarını alamayacağını” ileri sürüyor. Bu nedenle İYİ Parti, Kahramanmaraş’ta, “Cumhur İttifakı’ndan da oy alabilecek ‘sağ kimlikli’ bir adayla seçime gidilmesi gerektiğini” düşünüyor. Parti yönetimi, “CHP’li bir adayın Kahramanmaraş’ta oy kaybettireceğini, çünkü Maraş’taki seçmenin merkez sağa daha yatkın olduğundan sol kökenli bir isme oy vermeyeceğini” savunuyor. 

İYİ Parti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde de CHP’nin adayına destek verecek. 

Ancak İYİ Parti’nin Hatay’ın Antakya ilçesine ilişkin de bir itirazı bulunuyor. İYİ Parti kaynakları CHP’nin Antakya’da gösterdiği adayla ilgili “CHP Antakya Teşkilatı’nda da tartışmaların olduğu”nu ileri sürerken, İYİ Parti CHP’ye, “Antakya’da ya adayınızı değiştirin ya da aday bizden olsun. Söz konusu aday milliyetçi - ülkücü tabandan oy alamaz. Aday aynı kalırsa Hatay’daki belediye meclis üyeliklerinde sandalye kaybederiz” serzenişinde bulunuyor.

 

Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “İYİ Parti’nin bu itirazına da sıcak bakmadığı ve aynı adayla yola devam etmek istediği” belirtiliyor. 

İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifakta İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerle ilgili de görüş farklılıkları yaşanıyor.

 

MHP ve AKP seçmeninin yoğun olduğu Sivas, Yozgat gibi illerde CHP’nin “kendi adayını çıkarması yönündeki ısrarına” İYİ Parti kanadı Kahramanmaraş ve Antakya’daki durumla eşdeğer tezi savunuyor.

 

İç Anadolu Bölgesi’ndeki illerde “İYİ Partili isimlerin CHP’li isimlere karşı şansının daha yüksek olabileceği” ifade edilirken, İYİ Parti’de “bu illerde de Millet İttifakı belediye başkanı çıkarmasa da İYİ Partili bir ismin Millet İttifakı’nın oyunu artırabileceği” fikri öne çıkıyor.

Haberin etiketleri:

CHP, İyi parti, kahramanmaraş, ittifak


Haber okunma sayısı: 73

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İddialar ve gerçekler

İYİ Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ateş Ünal Erzen'in, CHP'nin mevcut belediye başkanı Bülent

Bunlarınki 'Beyaz Toros ittifakı'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Bingöl’deydi.

Mansur Yavaş'tan Erdoğan'a çok sert yanıt!

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Halk TV'de katıldığı programda önemli

G.tünüzü yırtıp başınıza geçirseniz de...

Cumhur İttifakı’nın Oğuzeli Belediye Başkanı adayı Mehmet Sait Kılıç "G.tünüzü yırtıp başınıza

Sahte bildiriyi önce yayınladı, sonra sildi

AKP’li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal medya hesabından

Trabzon’u sefalete mahkum eden AKP’dir

CHP’li Pekşen, “Ekonomik, tarihsel ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL