24 Mart 2019 Pazar

İYİ Parti ve MHP bizi kendi tartışmalarına alet etmesin

iyi-parti-ve-mhp-bizi-kendi-tartismalarina-alet-etmesin

Meclis’te bütçe görüşmelerine ilişkin basın toplantısı düzenleyen HDP Parti Sözcüsü Saruhan Oluç "HDP, İYİ Parti ve MHP atışmasına malzeme olacak bir parti değildir" dedi
01 Kasım 2018 Perşembe 14:08

 Oluç şu ifadeleri kullandı:

Değinmek istediğim ilk konu, donarak hayatını kaybeden askerlere ilişkindir. Önce onlara Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

Bu konu son iki-üç gündür Meclis’te çeşitli konuşmalar ve araştırma önergeleri ile gündeme getirildi. Konuya ilişkin HDP’nin tutumuna dair medyada bazı açıklamalar ve sosyal medyada paylaşımlar yer aldı. Bu konuda tutumumuzu belirtmiş olmamıza rağmen, doğru olmayan bu açıklamalar yapıldı.
Bir kez daha tutumumuzu belirtmek istiyoruz. Biz bu konunun araştırılmasına yönelik önergeye  yaptığımız konuşma ve verdiğimiz oylar ile destek verdik. Bu konunun araştırılmasını istedik. Çok açık ve nettir bu durum. Bu önergeyi desteklerken, donarak hayatını kaybeden askerlere de, son dönemlerde çeşitli yerlerde intihar ettiği belirtilen askerlere de değindik. Bizler bu konunun da araştırılması için çeşitli soru önergeleri verdik,  ama henüz bir yanıt alamadık. Donarak hayatını kaybeden askerlerin durumunu da şüpheli asker ölümleri olarak değerlendiriyoruz. Bu konuların mutlaka tartışılması gerektiğini söylüyoruz. İYİ Parti’nin bu konuda verdiği önergeyi bu nedenlerle destekledik. 


İYİ Parti ve MHP bizi kendi tartışmalarına alet etmesin


Son günlerde İYİ Parti ile MHP arasında sürdürülen bir tartışma ve atışma var ve ne yazık ki HDP buna malzeme yapılıyor. Bizim demokratik siyaset konusundaki kararlı duruşumuzu bu tartışmalarla yıpratmaya çalışmayın. Meclis’te, hangi partiden gelirse gelsin doğru önerileri destekleme kararlılığımız açıktır. İYİ Parti ve MHP kendi aralarındaki atışmaya ve kavgaya bizi alet etmekten vazgeçsin.


OHAL hukuksuzluğu ekonomik alanda TMSF’de sürdürülmüş


Bütçe, komisyona geldi. İki konuya dikkat çekmek istiyorum.


Sayıştay’ın TMSF (Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonu) raporunda tespit edilen 18 bulgu kapsamında mevzuata aykırı, kamu yararını korumayan, bazı firmalara ayrıcalık tanındığı ve kamunun zarara uğratıldığı görülmektedir. 


Bu, buz dağının görünen yüzüdür. TMSF bir yolsuzluk, kayırmacılık ve usulsüzlük üssü haline getirilmiştir. OHAL’in hukuksuzluğu ekonomik alanda TMSF ile sürdürülmüştür. Burada ağır ihmal söz konusudur. 


Sayıştay raporunda usulsüzlük, yolsuzluk olarak nitelendirilen miktar 1 milyar 273 milyon TL’dir ve bu çok ciddi bir rakamdır. 


Bu konuda sorumluların görevden alınması, mallarının dondurulması, hesap vermesi gerekmektedir. 

 

Biz HDP olarak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatacağımızı duyuruyor, savcıları da görevlerini yapmaya davet ediyoruz.


Fedakarlık gerekiyorsa önce Saray’dan ve yöneticilerden başlamak gerekir


Dün gece yarısı Cumhurbaşkanlığı bütçesi komisyonda kabul edildi. Cumhurbaşkanı’nın  maaşına yüzde 26 artış yapıldı. Cumhurbaşkanı maaşı enflasyon karşısında erimeyen tek maaştır, tek örnektir. 74 bin 500 TL bir maaşı var ve buna bir de emekli maaşını eklemek gerekiyor.

 

Bugün Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 5900 TL, açlık sınırı ise 1800 TL’dir. Bugün bir fedakarlık yapılması gerekiyorsa, -ki gerekiyor, çünkü büyük bir kriz ile karşı karşıya Türkiye- buna Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ve maaşından başlamak gerekiyor. Şatafattan acilen vazgeçilmelidir. 

 

Fedakarlık konusundaki söylemlerinizde dürüst ve samimi iseniz, önce kendinizden başlayın. Örneğin bizler HDP olarak milletvekillerinin maaşlarına zam yapılmaması gerektiğini savunuyoruz. HDP vekilleri olarak buna hazırız. Halktan fedakarlık bekleyenler önce milletvekilleri ve yöneticilerden, kendilerinden  başlamalıdır.

 

Cumhurbaşkanlığı bütçesine baktığımızda, bu bütçenin de geçtiğimiz yıla göre 3 kat arttırıldığını görüyoruz. Bu Saray’ın, kışlık ve yazlık, uçan sarayın bütçesine yapılan artıştır. Bu artışta şatafat ve israf görülmektedir. Bunun da açık ve şeffaf tartışılması ve değerlendirilmesi gerekir. 3 yıldır Sayıştay tarafından denetlenemeyen örtülü ödenek, -ki önümüzdeki 3 yıl için 16,5 milyar TL olarak öngörülmüştür- ise bu bütçede yer almamaktadır. 


Sağlıkçılara yönelik düzenleme bir intikam yasasıdır


3’üncü konu, yine bir torba yasa teklifi gelmiştir. Bu torba sağlık alanı ile ilgilidir ve bu konuda komisyondaki arkadaşlarımız daha detaylı açıklama yapacaktır. Teklifteki bir madde son derece vahim bir maddedir.

 

Kamudan hükümsüz ihraç edilen hekimlerin özel sektörde çalışması da yasaklanmak istenmektedir. Bu tam bir intikam teklifidir.

 

Yıllarca üniversitede okumuş, hekim olmuş ve büyük emekler sarf etmiş insanların, herhangi bir mahkeme hükmü olmadan görevlerinden ihraç edilen on binlerce insanın olduğunu biliyoruz. Hekim ve diş hekimlerinin özel sektörde çalışması bile engellenmek isteniyor. Buna karşı muhalefetimizi sürdüreceğiz. 


Kobanî dünya insanlığı için önemli bir direniştir

 

Son bir konu ise 1 Kasım ‘Dünya Kobanî İle Dayanışma Günü’dür. Bu vesile ile 2014 yılında Kobanî’de yaşanan ve insanların yurtlarını korumak için gösterdikleri büyük direnişi hatırlatmak istiyoruz.

 

O dönemde IŞİD karanlığı karşısında Kobanî’de büyük bir direniş gösterilmiş ve bu direniş Ortadoğu haklarına umut olmuştur. Barbar IŞİD çetelerinin aldığı ilk yenilgi Kobanî’de olmuştur ve daha sonra bu yenilginin sonuçları diğer yerlerde de görülmüştür. Kobani, dünya ve insanlık açısından önemli bir direniş örneği olmuştur.

 

Dün IŞİD’i geriletenler bugün de her türlü saldırganlığa karşı direnişlerini sürdüreceklerdir. Bundan hiçbirimizin şüphesi yoktur. Hatırlatalım ki, Kobanî ve Suriye’nin Kuzeyi’nden Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırı söz konusu değildir.

 

Suriye halklarının hiçbir farklılığı dışlamadan, barışa ve huzura, demokratik yeniden inşaya ihtiyacı vardır. Bütün tarafların olduğu bir müzakere zemininde, eşit ve ortak, demokratik bir yaşam için, silahlı değil siyasi ve diplomatik bir çözümün gelişmesi şarttır. Bizler bu konuda her türlü desteği vermeyi sürdüreceğiz. 

 Haber okunma sayısı: 255

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mhpden-skandal-paylasim

MHP'den skandal paylaşım

23 Mart 2019 Cumartesi 22:16
kimse-senin-arkani-toplayamaz

Kimse senin arkanı toplayamaz

23 Mart 2019 Cumartesi 21:30
ne-yilariz-ne-korkariz

Ne yılarız, ne korkarız

23 Mart 2019 Cumartesi 21:19
damadina-uc-keci-versen-ikisini-kaybeder

Damadına üç keçi versen ikisini kaybeder

23 Mart 2019 Cumartesi 21:12
erdogan-bu-millete-ihanet-etti

Erdoğan bu millete ihanet etti

23 Mart 2019 Cumartesi 20:59

ÜLKE GÜNDEMİ

'Güruh' dediği ülkücülerden oy istiyor!

Cumhur İttifakı’nın AKP’li Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin'in 2013 yılında Ülkücülere 

Kimse senin arkanı toplayamaz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde

Teröristlerin eylemlerini işlerine geldiği ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya mitinginde yaptığı konuşmada, “Terör örgütleri konusunda ikircikli davranma

İyi Partili Yokuştan Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’i hedef alarak, "Şu anda senin iyi günlerin sen

Su uyur AKP uyumaz, uyanık olalım

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır Çınar'da düzenlediği mitinge katıldı.

'Beka sorunu yok' diyenler, kafanızı kaldırıp bakın

BBP Genel Başkanı Destici, "Hudutlarımızın öbür tarafında PKK terör devleti kurmanın çalışması

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL