19 Mart 2019 Salı

İttifak eğitimde çatladı

ittifak-egitimde-catladi

AKP ve MHP, Cumhur İttifakı’nı eğitim alanına taşıyamadı. İktidara yakın Eğitim Bir-Sen’in “mevcut okul yöneticilerinin görev sürelerinin uzatılması” talebi kabul görünce Türk Eğitim-Sen, “Bakanlığı kim yönetiyor?” diye sordu
02 Mart 2019 Cumartesi 10:07

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) tutumu nedeniyle yılan hikayesine dönen eğitim kurumlarına yönetici görevlendirilmesi konusu netlik kazandı. Okul yöneticilerinin yüzde 80’inin üyesi olduğu iktidara yakın Eğitim Bir Sen’in istemi doğrultusunda görevde olan okul müdürü ve müdür yardımcıları yazılı sınavdan muaf tutuldu. Bu kişilerin görev sürelerinin sadece mülakatla uzatılmasının önü açıldı. Böylece, Vizyon Belgesi’nde de taahhüt edilen, “Okul yöneticileri, merkezi yazılı sınavla atanacak” kararı yok sayıldı. Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim-Sen, iktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir-Sen’in MEB’e yaptığı baskının sonuç verdiğini belirterek karara tepki gösterdi.

 

KİME GÜCÜNÜZ YETMEDİ?

 

BİRGÜN gazretesinde yer alan Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, MEB’in son sekiz ayda üç kere değiştirdiği, “Eğitim Kurumları Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği”nin uygulama kılavuzu yayımlandı. Eğitim sendikalarının kadrolaşmanın önünü açtığı iddiasıyla karşı çıktığı mülakat sisteminden vazgeçilmedi. Daha önce mevcut okul yöneticilerinin de yeniden görevlendirileceğini duyuran Bakanlık, tepkiler üzerine vazgeçtiği uygulamayı yeniden yürürlüğe koydu. Bakanlığın tutumuna tepki gösteren Türk Eğitim-Sen, “Kul hakkı yiyenleri bir kez daha ödüllendirecek bu takvim yeniden yayımlandı. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” dedi. Sendika, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, “Kime gücünüz yetmedi? Kim ya da kimlerden çekiniyorsunuz?” sorularını yöneltti. 

Eğitimcilerin beklentilerini ve eğitimin ihtiyaçlarını karşılayan bir yönetici atama sistemine geçilmesi gerektiğini bildiren Türk Eğitim Sen, liyakate dayalı bir atama sisteminin esas alınması gerektiğini belirtti. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise “MEB’i adeta, ‘Yönetici Atama Bakanlığı’ olarak anılmaktan kurtaralım” ifadesi kullanıldı.

 

BASKIYLA HAREKET EDİLDİ

BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, MEB’i vesayet mekanizmalarının uyarılarıyla hareket etmekle suçladı. Aydoğan, eğitim politikalarının çeşitli çevrelerden yapılan baskılarla belirlendiğine dikkati çekerek şunları söyledi: “Vizyon belgesi ile sorunların değişeceğine dair yaratılmaya çalışılan algının bir karşılığı olmadığı da bu takvimin yayınlanması ile kanıtlanmıştır. Ülke genelinde kurum yöneticilerinin çoğunun bir sendikaya üye olan kişilerden oluştuğu gerçekliği tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Yayımlanan takvim ile var olan yöneticilerin yerini koruması garanti altına alınmakta ve MEB tüm süreçlerde mülakat ısrarını sürdürmektedir. Liyakat mücadelemizi mutlaka ama mutlaka memleketin eğitim ve bilim emekçileri olarak birlikte kazanacağız.”Haber okunma sayısı: 394

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

'Dindar nesil' dayatmaları tutmadı

Araştırma sonuçları gençlerdeki değişimi gözler önüne serdi. Oruç, namaz gibi dini ibadetlerini yapan

AKP'liler Camide Saadet Partililer'e saldırdı

istanbul Sancaktepe’de bulunan Yenidoğan Merkez Camisi’nde çay ikramı için oturan Saadet Partisi İBB Başkan

Saadet Partisi'nden AKP'yi çok kızdıracak reklam filmi

Saadet Partisi, "Gönül işi dediler" reklamının ikincisini yayımlarken, paylaşılan video dikkat çekti.

Beş müteahhide ve betona Türkiye teslim edildi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Balıkesir'de düzenledikleri

Erdoğan Antalya'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya mitinginde yaptığı konuşmada, “Antalya bizim vitrin şehirlerimizden, marka

Hayret ! Bahçeli İzmir'de soru sormadı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İzmir'in Gündoğdu Meydanı'nda Erdoğan'ın da katılımıyla

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL