20 Ekim 2019 Pazar

İşte şirket şirket son yapılan anketler!

iste-sirket-sirket-son-yapilan-anketler

Yerel seçimler öncesi yapılan anketlerin büyük çoğunluğu, AKP’nin açık şekilde kan kaybettiğini ortaya koyuyor. Anketlerde çıkan genel tabloya göre İstanbul'da Ekrem İmamoğlu farkı her geçen gün kapatıyor, Ankara'da sonuçları Mansur Yavaş'ın seçimi kazanacağı görülüyor. Anketler, tartışmalı sonuçlar açıkladığı için meslektaşları tarafından tepki gören Gezici’yi de yalanlıyor. İşte şirket şirket son yapılan anketler...
04 Mart 2019 Pazartesi 09:47

 Yerel seçimlere yaklaştıkça, araştırma şirketlerinin yaptığı anketlerin sonuçları da bir bir ortaya çıkıyor. Araştırma şirketlerindeki genel kanı, İstanbul'da Ekrem İmamoğlu'nun geride başladığı yarışta farkı kapattığı yönünde. Başkent'te ise anket sonuçlarının büyük çoğunluğu Mansur Yavaş'ı, Mehmet Özhaseki'nin en az 5 puan önünde gösteriyor. Araştırma şirketlerinin yöneticileri ve sahiplerinin açıklamalarına göre Ankara'da son anket sonuçları şöyle:

 

PİAR: Araştırma şirketinin 31 Ocak-2 Şubat tarihleri arasında yaptığı bir ankete göre Ankara'da Mansur Yavaş yüzde 41,7 ile Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin yaklaşık 6 puan önünde yer aldı.

 

ORC Araştırma'nın 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçimler için geçen hafta yayınladığı seçmen tercihi raporunda da Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş yüzde 41,9 ile Özhaseki'nin önünde yer aldı. ORC'nin araştırmasında Araştırmada Mehmet Özhaseki'ye oy vereceğini belirten seçmenlerin oranı %36,8 çıktı. 

Avrasya Araştırma Genel Müdürü Kemal Özkiraz'a göre, Ankara'da Mansur Yavaş, Mehmet Özhaseki'nin 10 puan önünde.

 

OPTİMAR’ın sonuçlarına göre; Mansur Yavaş yüzde 42, Özhaseki ise 31,8 oranında oy alacak.

 

AKP İÇİN ANKET YAPAN ŞİRKET DE “MANSUR YAVAŞ ÖNDE” DEDİ- AKP'ye kurumsal olarak çalışan Genar'ın  Genel Müdürü İhsan Aktaş, AKP'nin seçim süreçlerinde yapılan anketlerde yüksekten başladığını ancak 31 Mart'a gidilirken Ankara'da alışılanın tam tersi bir başlangıç yapıldığını söyledi. Aktaş, oran vermese de Yavaş'ın Ankara'da önde olduğunu açıkladı.

 

Pollmark'ın Ankara'da 10-16 Şubat 2019 tarihlerinde 5 bin 40 kişinin katılımıyla gerçekleşen anketine göre Mansur Yavaş'ın oy oranı yüzde 42,1; Mehmet Özhaseki'nin ise ise yüzde 32.

 

Saros Danışmanlık'ın Ankara'da, bin 620 denekle, 19-28 Eylül tarihleri arasında yüz yüze görüşmeye yöntemi ile yaptığı ankette Millet İttifakı'nın adayı Mansur Yavaş'ın tahmini oy oranı yüzde 46,2, Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki'nin ise yüzde 37,9. Bu oranlara kararsızların oyları dağıtıldığında ise Yavaş'ın oy oranı yüzde 54,1'e, Özhaseki'nin oy oranı ise 44,3'e çıkıyor.

 

AREA'nın Ankara'da 8-24 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankete göre CHP'nin adayı Mansur Yavaş, Cumhur İttifakı'nı adayı Mehmet Özhaseki'nin 5 puan önünde yer alıyor. Ankara'da ilçeleri de kapsayan geniş saha araştırması sonuçlarına göre toplam oy oranları üzerinden Cumhur İttifakı'nın adayı Mehmet Özhaseki için yüzde 38.6, Mansur Yavaş içinse yüzde 43.4 oy oranı çıktı. Kararsızlar dağıtıldığında Mehmet Özhaseki'nin oy oranı 45.5, Mansur Yavaş'ın 51.2 oldu.

 

Mak Denışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Ankara'da 31 Mart 2019 yerel seçimler için yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Kulat, Ankara'da Mansur Yavaş'ın 5-6 puan önde olduğunu söyledi. Kulat, "Son 5 seçimde muhalefet görmediği düzeyde önde görünüyor. Bunda ekonomik kaygıların da mutlaka bir etkisi var."dedi

 

Gezici'nin Ankara genelinde 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde yaptığı araştırmaya göre; Özhaseki 51,8, Yavaş ise yüzde 46,3 oranında oy alıyor. İstanbul'da ise Yıldırım 52,1, İmamoğlu ise yüzde 40,6 dolaylarında oy alıyor. Gezici'nin anket sonuçları bazı meslektaşları tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

 

HALK TV

Haberin etiketleri:

anket şirketleri, gezici, PİAR, ORC, OPTİMAR, Genar,


Haber okunma sayısı: 92

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ulkemize-verilen-sozler-tutulmazsa-

Ülkemize verilen sözler tutulmazsa .....

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:41
chpden-garlarin-ihalesine-sert-tepki

CHP'den garların ihalesine sert tepki!

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:37
o-mektuba-hak-ettigi-gibi-cevap-verin

O Mektuba hak ettiği gibi cevap verin

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:21
burhan-kuzu-provokasyona-doymuyor

Burhan Kuzu provokasyona doymuyor

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:52
katilleri-silaha-bogdular

Katilleri silaha boğdular...

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:29

ÜLKE GÜNDEMİ

HDP’li milletvekili terör estirdi

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde, PKK’nın el koyduğu çocuklarını geri isteyen aileler, dün sabah

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL