21 Eylül 2019 Cumartesi

İmamoğlu istifaları duyurdu

imamoglu-istifalari-duyurdu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'deki merkez binada gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, iştiraklerdeki yönetim kurulu üyelerinin istifa edip, etmediklerine yönelik soruya, "İBB Meclisi 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ Bey, şirket yönetimlerinin istifa edecekleri yönünde bana dönüş yaptı. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını söyledim. 'Yönetimi devralarak vatandaşa hesap vereceğimiz anı belirlemiş olacaksınız' dedim. Yüzde 90'a yakın yönetim kurulu başkanları ve üyeleri istifa etti. Genel müdürleri de görevden aldılar. Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç kısmen açılmış oldu. Biz yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu kanaatin oluşması ve bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için İBB Meclisi 1. Başkan Vekili ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum" dedi. İmamoğlu, istifa edenler arasında çalışmak istediği kişiler olup olmadığıyla ilgili soruya ise, "Yok" yanıtını verdi.
19 Temmuz 2019 Cuma 21:42

 İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'deki merkez binada gazetecilerle bir araya geldi. "Bir süre görüşemeyeceğim. 4 gün dinleneceğim, izinli olacağım. Ailemle buluşacağım. Sonra da haftaya 3 gün perşembe, cuma, cumartesi belediye başkanları kampımız var" diyen İmamoğlu, daha sonra şu soruları yanıtladı:"

 

GENEL MÜDÜRLER GÖREVDEN ALINDI"

İSPARK'ın 5 Temmuz'da araç ihalesine çıktığı, ihalenin 9 Temmuz'da AK Partili bir vekil adayına verildiği söylendi. 894 bin liralık bir ihale. Bu ihaleyle ilgili ne kadar bilginiz var?"Bana da arkadaşlarım bunu ilettiler bugün. Bir gerçek var ki şirketlerle ilgili biz elbette ki istediğimiz kıvamda bilgi sahibi olamıyoruz. Birincisi bu. İkincisi şirketlerle ilgili bilgi sahibi olamadığımız gibi, icranın içinde değiliz. Çünkü orada mevcut bir yönetim vardı. Bu girişimlerimiz devam ediyordu. Benim için değerli olan şu: İki gün önce İBB Meclisi 1. ve 2. Başkanvekili ve AK Parti Meclis Grup Başkanı ile yaptığımız görüşmede, kendilerine bunun doğru olmadığını, bu sürecin siyaseten kendilerine de zarar vereceğini, topluma zaten zarar verdiğini, bunun her anını toplumla da paylaştığımızı açık ve net paylaşmaya devam edeceğimizi söyledim. Kendi aralarında istişare etmek istediklerini söylediler. Dün itibariyle de İBB Meclisi 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ Bey, şirket yönetimlerinin istifa edecekleri yönünde bana dönüş yaptı. Ben de açıkçası bunu yapmalarının doğru olacağını söyledim. 'Yönetimi devralarak vatandaşa hesap vereceğimiz anı belirlemiş olacaksınız' dedim. Yüzde 90'a yakın yönetim kurulu başkanları ve üyeleri istifa etti. Genel müdürleri de görevden aldılar. Dolayısıyla artık önümüzdeki süreç kısmen açılmış oldu. Biz yetkimizi kullanarak görevlendirmelere başlayacağız. Bu kanaatin oluşması ve bu sürecin oluşmasına katkı sundukları için İBB Meclisi 1. Başkan Vekili ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Arkadaşlarım takip ediyor ve bu şirketlerle ilgili hızlıca yönetim atamaları, geçici arkadaşlarımız da olabilir bunların içinde. Yönetim atamalarıyla, daha sonra da karar verdiğimiz arkadaşlarımızla yeni yönetim kurullarını, genel müdür ve yöneticilerini oluşturarak, bu yönde sorduğunuz sorulara cevap verme fırsatımız olacak, bu incelemeyi ve denetlemeyi yaptıktan sonra."

 "ERTELENEMEYEN BAZI İŞLER VARDIR"

Siz, istifa beklerken İSPARK'ın ihaleye çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?"Elbette doğru değil. Asla doğru değil. Bunun bana, size veya bir başkasına göresi olmaz. Biz kaldı ki bu anlamda kendi kurum olan ödemelerin durdurulması konusunda tebliğ yaptık. Bir kısım vatandaşı mağdur etmeyecek ödemeler dışında. Aynı şeyi ihalelerle ilgili de yaptık. Dedik ki, 'Mutlaka sorulsun'. Ertelenemeyen bazı işler vardır, onlara da onay veriyoruz. Ancak şirketleri genelgeyle yönetme şansınız olmuyor. İBB ve İSKİ'De etkimiz var. Bürokratik ya da idari kanalla. Ama diğerleri şirket statüsünde. Elbette ki yanlış. Ama önümüze gelir gelmez inceleriz, bakarız. Usulsüzlüğü tespit ederiz, gerekiyorsa iptalini yaparız. Gerekiyorsa davamızı açarız. İşin etik tarafı sadece sıkıntılıysa, diğer işlemler doğruysa bunu da kamuoyuyla kamuoyunun takdirine bırakırız."

 

"YÖMETİM KURULLARINDA SİYASİ KİMLİKLER VAR"

Bu görevden almalarla şirket yönetimleri otomatikman düşmüş mü oluyor?"Biz, ilk etapta otomatik olarak yönetimin içine girmiş olacağız. Ondan sonraki süreci de paylaşacağız. Genel kurullar ve tarihi değişmiş olmuyor; ama biz, yönetimin içine girmiş olacağız. Bu önemli ve bizim için değerli. Bundan sonraki süreçlerle ilgili aşama aşama sizi bilgilendireceğiz. Şu anda dediğim kişiler istifa etmiş oluyor. Bunların birçoğu da siyasi kimlikler. Onların yerine biz, düşündüğümüz arkadaşlarımızı atayacağız. Şirketlerin yönetimlerine, genel müdürlerimizle, yöneticilerimizle beraber dahil olmuş olacağız. Şirketle ilgili idari sıkıntılarımız olmazsa diğer değişiklikler üzerinden, tahmin ediyorum bu süreci Kurban Bayramı'na kadar, aksilik olmazsa toparlarız diye düşünüyorum. İyi niyetle de böyle olmalı. Başka türlüsünün doğru olmadığını da zaten savundum. Çünkü seçilen biziz, bu saat itibariyle hesap vermesi gereken biziz. Ama belediyenin yüzde 80'lik kısmıyla ilgili hesap veremiyoruz. Hesap verecek durumda değiliz, bilgi sahibi değiliz. AK Partili arkadaşların tarafından bakınca da doğru olanı yaptılar. Ben, zaten bunu önermiştim. Umarım Kurban Bayramı'na kadar bütünüyle bu sorunları aşmış oluruz."

 

İETT VE İSKİ ATAMALARI…

İETT ve İSKİ yönetimleriyle ilgili tasarrufunuz olacak mı?"Tabii ki, ona da hazırlığımız var. Onunla ilgili ben, dünkü İSKİ yönetim kurulu toplantısına katıldım. Ben, oranın doğal yönetim kurulu başkanıyım. Kendileriyle de konuştum. Elbette tasarruflarımız olacak. Hazırlıklarımız var. Orada başka bir usul var. Bakanlık onayı gerekiyor atamalarda. Olabildiğince hızlı olması yönünde talebimiz var. Hem siyasi ahlaka hem toplumsal ahlaka hem de işin ruhuna uygun bir süreç tanımlansın istiyoruz. Mevcuttaki arkadaşlarımızın bir direnci yok. Onun altını çizelim. Bir usul işleyeceği için, o usulle ilgili girişimlerimiz olacak. Bakana önerimizi sunacağız."

 

"BİZE GÖRE ÖNCELİKLER BAŞKAYDI"

Geçen mecliste İBB'nin mali durumunu sunmuştunuz. Maliyeden 980 milyon TL'nin geldiğini ve 1 haftada bittiğini söylemiştiniz. Onunla incelemeleri tamamladınız mı?"Devam ediyor. İncelemeyle ilgili bilgiler alıyorum. O dönemde yapılan tüm ödemeleri inceliyoruz. Kamulaştırmayla ilgili 1,5 milyar TL'nin üzerinde ödemeyi de katarsak, seçilmemizin 1 hafta öncesinde, tümüyle bu ödemelerin karakterlerini, kim kimdir vs. bakıyoruz. İnceliyoruz. Kamuoyuna kişilere, firmalara sıkıntı vermeden, burada bir kayırmacılık varsa, bir acil ihtiyaç varken başka bir ödeme varsa, ki bu anlamda somut tespitlerimiz var, bize göre öncelikler başkaydı, bu manada da çalışmalarımız bittiğinde, tümüyle berraklaştığında sizinle paylaşacağım.

 

"İstifa edenler arasında sizin çalışmak istediğiniz ya da çalışabileceğiniz birileri var mı?"

 

"Yok."Haber okunma sayısı: 65

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

talimatli-yargi-talimatla-calisiyor

Talimatlı yargı talimatla çalışıyor

21 Eylül 2019 Cumartesi 16:59
demirtas-kararindan-sonra-konustu

Demirtaş kararından sonra konuştu

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:25
turkkandan-bagisa-gonderme-

Türkkan'dan Bağış'a gönderme

20 Eylül 2019 Cuma 23:59
turkiyeyi-bu-kafa-yonetiyor-

'Türkiye’yi bu kafa yönetiyor'

20 Eylül 2019 Cuma 19:54

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL