19 Ağustos 2019 Pazartesi

İktidarın ikiyüzlü, politikaları ile karşı karşıyayız

iktidarin-ikiyuzlu-politikalari-ile-karsi-karsiyayiz

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 13 Şubat'ın, işçi sınıfı açısından önemli bir tarih olduğunu belirterek, bu tarihin Türkiye İşçi Partisi ve Devrimci İşçi Sendikasının kuruluş yıl dönümü olduğunu söyledi.
12 Şubat 2019 Salı 17:21

 Baş, "TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor." dedi. 

İktidar baskısına rağmen işçi sınıfının hakları konuşulabiliyorsa bu iki kuruluşun sayesinde olduğunu ileri süren Baş, "İşçi sınıfı mücadelesi tüm baskılara rağmen devam eden bir mücadeledir." ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun içler acısı olduğunu iddia eden Baş, iktidarın, yaşanan sorunların karşısında hep bir suçlu aradığını belirtti. 

Son dönemde artan meyve ve sebze fiyatlarının düşürülmesine yönelik girişimlerde bulunan iktidarın, bu sorunun çözümüne yönelik girişimlerinin de makyaj politikası olduğunu savunan Baş, şöyle konuştu: 

"İktidarın ikiyüzlü, günü kurtarmaya çalışan makyaj politikaları ile karşı karşıyayız. TİP olarak, bu ülkede yaşayan tüm insanların sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşımını savunuyoruz ancak tanzim satış noktaları önünde oluşan kuyruklar başka bir Türkiye gerçeğini yansıtıyor. İktidar, 'patlıcan terör örgütü', 'soğan terör örgütü', 'haldeki terör örgütü' gibi kavramları kullanıyor. Eğer ortada bir patlıcan terör örgütü varsa bu terör örgütüne yardım ve yataklık edenler kimlerdir? Türkiye'de meyve ve sebze fiyatlarındaki artışın dünden bugüne gerçekleştiği gibi bir tablo çizilmeye çalışılıyor. Oysa geriye baktığımızda iktidar politikalarının bugünü yaratan unsurlarını görüyoruz. Tarım politikası, yoksul emekçiyi ezmek üzerine kurulu olursa bugün yaşadığımız sorunlarla karşı karşıya kalırız. Tanzim satış noktalarının bir seçim yatırımı olduğunu hepimiz biliyoruz." 

Erkan Baş, tarımda yaşanan sorunun kökten çözümünün mümkün olduğunu söyledi. 

Üretici köylünün muhakkak desteklenmesi ve yerli tohum kullanımının serbest bırakılması gerektiğini ifade eden Baş, şöyle devam etti: 

"Türkiye'de yerli tohum kullanımı neredeyse yasaklanmış durumda. Siz tohumu sürekli dışarıdan alırsanız, artan döviz kurları karşısında doğal olarak meyve ve sebze üreticilerinin yaşam şansı bulması da imkansız olur. Mesele, bu iktidarın uluslararası tekellerle iş birliği içerisinde olmasıdır. Tarım üretiminin azaldığı gerçeğini görmeden bugün meyve ve sebze fiyatlarını tartışmamız mümkün değildir. Siz tarım bakanını uluslararası gıda tekellerinin arasından seçerseniz o da bu ülkenin halkına, yoksullarına, emekçi köylülerine değil, uluslararası tarım tekellerine hizmet etme anlayışıyla o koltuğa oturursa bugünkü Türkiye tablosu ile karşı karşıya kalırsınız. Sonra da görüntüyü kurtarmak için elden ne gelir diye uğraşırsınız. Tarım üreticisine köyde yaşama şansı vermiyorsunuz ve kendiniz dışında yüzlerce suçlu tarif ediyorsunuz." Haber okunma sayısı: 69

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iyi-partiden-o-iddialara-aciklama

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

16 Ağustos 2019 Cuma 00:53
ne-varsa-paylasmaya-haziriz

Ne varsa paylaşmaya hazırız

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:23
sahlanisa-gecen-ekonomi-degil-issizlik

Şahlanışa geçen ekonomi değil, işsizlik

15 Ağustos 2019 Perşembe 19:13
vay-haysiyetsiz-serefsizahlaksiz-adam

Vay haysiyetsiz, şerefsiz,ahlaksız adam

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:47
akpli-buyuksehirde-torpil-rekoru-

AKP'li büyükşehirde torpil rekoru

15 Ağustos 2019 Perşembe 18:28

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

Son günlerde yapılan karşılıklı açıklamalarla parti içerisindeki demokrasiyi işleten İYİ Partililerden

Ne varsa paylaşmaya hazırız

Kurban Bayramı boyunca İstanbul’un birçok noktasında vatandaşlarla buluşan, devam eden projeleri inceleyen ve

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Anne babaları en çok endişelendiren konuların

Denge ve denetimi biz sağlayacağız

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yer alan İYİ

FETÖ'nün şirketleri, bakın kimlere yaradı

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere AKP'li eski belediye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL