25 Mayıs 2020 Pazartesi

İki günde ABD'den İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldi

iki-gunde-abdden-istanbula-yaklasik-500-yolcunun-geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New York’tan, THY’nin tarifeli uçuşlarının iptal edilmesinde geç kalındığına dikkat çekerek, vaka artış hızı takip edilip uçuşlar daha önce iptal edilmeliydi dedi.
27 Mart 2020 Cuma 21:08

 Açıkel, sadece son iki günde New York’tan İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldiği bilgisini paylaştı. Bu yolcuların hangi şartlarda kabul edildiğinin belirsiz olduğunu vurgulayan Açıkel, özellikle yakın dönemde gelen yolcuların hangi şartlarda kabul edildiğinin, karantina uygulanıp uygulanmadığının Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyuyla şeffaf şekilde paylaşılması gerektiğini söyledi.

 

Açıkel, ABD yönetiminin dahi New York’ta yaşayan ya da belirli bir süre bulunanlara yurtdışına girişine benzer tedbirler uyguladığı bir dönemde buraya yapılan tarifeli uçuşlardaki iptal gecikmesinin anlamsız olduğunu söyledi. Açıkel, New York uçuşları 27 Mart itibariyle iptal edilse de Covid – 19 vaka sayısının resmi rakamlarla 80 bini aştığı ve salgının yeni merkez üssü olma potansiyeli olan Amerika Birleşik Devletleri’nden İstanbul’a, Washington ve Chicago üzerinden Türk Hava Yolları tarifeli uçuşlarının böyle bir salgın yokmuş gibi devam ettiğini ifade etti.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Açıkel, uçuşların devam ettiği Washington’dan son iki günde yaklaşık 200 yolcunun, Chicago’dan son bir günde yaklaşık 200 yolcunun, Moskova’dan son üç günde yaklaşık 500 yolcunun, Hong Kong’tan ise bir günde yaklaşık 100 yolcunun İstanbul’a geldiğini bilgisini paylaştı. Bu yolcuların da hangi şartlarda kabul edildiğinin bilinmediğini söyleyen Açıkel, yurtdışı uçuşlarını bugün kapatacak olan Rusya’dan aktarma yaparak Türkiye’ye yakın dönemde gelen yolcuların da takip edilmesi gerektiğini ifade etti. 

ABD’den dönmek isteyen vatandaşların, devletin ilgili kurumlarının koordinasyonuyla planlı ve kontrollü bir şekilde yurda dönüşlerinin yapılmasının mümkün olduğunu söyleyen Açıkel, kontrolsüz tarifeli uçuşlardan ziyade Bakanlık ve Büyükelçilik eşgüdümüyle, yurda dönmek isteyen vatandaşlarımızı da mağdur etmeyecek özel bir yöntem izlenebileceğini söyledi.

 

CHP’li Açıkel, yaklaşık 110 ülkeye uçuşların kapatıldığını ve Türkiye’nin en önemli kurumlarından olan THY’nin bu olağanüstü süreçte kapasitesinin %85’ini kullanamadığının bilindiğini ifade etti. THY’nin bu süreçten en çok etkilenen kurumlardan birisi olduğunu ve THY personelinin de büyük risk taşıdığını vurgulayan CHP’li Açıkel, vaka sayısının çok büyük bir artış gösterdiği ABD’den tarifeli uçuşların bir an önce tamamen durdurulmasının virüsün taşınma ihtimalini yavaşlatacağını ve bulaşma riskinin azaltılmasına katkı vereceğini söyledi.Haber okunma sayısı: 123

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-kez-torpil-iddiasi

Bu kez torpil iddiası

24 Mayıs 2020 Pazar 11:41
cumhurbaskani-erdogandan-bayram-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı

23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:18
benim-esim-solcu-ailem-mhpliydi

Benim eşim solcu ailem MHP’liydi

23 Mayıs 2020 Cumartesi 20:52
akp-icinde-deprem

AKP içinde deprem!

23 Mayıs 2020 Cumartesi 11:40

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP'ye inat asbestli borular değişiyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. 13 ilçede toplam 220 kilometrelik

Normalleşme salgın öncesine dönme değil

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, ‘İstanbul İçin Açılmanın Aşamaları’ konusunda bir rapor yayınladı.

82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında

Otobüs ve uçak bilet talepleri tavan yaptı

Koronavirüs salgınında yaşanılan aşağı yönlü düşüş ve devreye alınan "Kovid-19 Normalleşme Planı"

Bayram sofrasında kan şekeri dengesine dikkat

Koronavirüsle değişen yaşam düzenimiz ve tüketim alışkanlıklarımız beslenmemizi de etkiliyor. Evlerde

Toplumda huzur ve barış için bayramlar önemli

Türkiye, Koronavirüs gölgesinde ilk bayramını yaşamaya hazırlanırken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL