20 Ekim 2019 Pazar

İçişleri Bakanı valiyi acilen görevden almalı

icisleri-bakani-valiyi-acilen-gorevden-almali-

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB eşbaşkan ve sözcüleri, 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanan HDP'yi ziyaret etti, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli başkanlığındaki heyetle bir araya geldi.
28 Ağustos 2019 Çarşamba 22:06

  Heyetler arası görüşmelerden sonra yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

Sezai Temelli: 
Herkese çağrıda bulunuyoruz, kabul etmeyin, susmayın 

KESK Eş Genel Başkanları DİSK, TMMOB ve TTB başkanları bizleri ziyaret ettiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Göstermiş oldukları bu dayanışma bizler için, Türkiye toplumu, Türkiye emekçileri için çok kıymetlidir, değerlidir.  

Darbe mekaniğinin sürekliliği ile karşı karşıyayız 

Bildiğiniz gibi 19 Ağustos sabahı Türkiye bir kara güne daha uyandı. 3 büyük şehre kayyım atandı. Aslında sadece belediye başkanlarının görevden alınması, kayyım atanması ile karşı karşıya değiliz. Karşı karşıya olduğumuz şey bir darbedir. Bir darbe mekaniğinin sürekliliğidir. Kayyımsız yönetemeyen, OHAL’siz yönetemeyen iktidarın yarattığı baskıdır, zulümdür. 

Kayyıma karşı çıkmak demokrasi ve hukuk mücadelesidir 

Kayyıma karşı çıkmak aslında bir insan hakları mücadelesidir. Bir demokrasi, hukuk mücadelesidir. Devletin hukuktan uzaklaştığı, demokrasiden kaçtığı bir süreçte ısrarla verilen hukuk devleti mücadelesidir. Anayasal bir devlet mücadelesidir. Demokrasi ve barış mücadelesidir. 

Bugünkü iktidar savaş uçağı pazarlığından, savaş tamtamlığından öteye gidemiyor. Savaş tamtamlığından başka bu ülkenin yoksullarına bir şey sunamıyor. Kayyım, bugünkü iktidarın en çıplak fotoğrafını ortaya koyuyor. Yolsuzluğuyla, şiddetiyle, baskısıyla bunu ortaya koyuyor.

Herkese çağrıda bulunuyoruz: Kabul etmeyin, susmayın 

Bu iradeyi, bu anlayışı ve saldırıyı kabul etmiyoruz. Bir an önce arkadaşlarımızın görevlerine iade edilmesini istiyoruz. Bununla yetinmiyoruz. Türkiye’de demokratik yaşamı ve siyaseti yok sayan, şiddeti meşrulaştıran bütün uygulamaların son bulmasını istiyoruz. Bu amaçla yan yana geliyoruz. O yüzden bu dayanışma önemlidir. Siyasi partilere, toplumsal muhalefete, vicdan sahibi herkese tüm kurumlara çağrı yapıyoruz. Ses çıkartın, kabul etmeyin, susmayın. 

Kayyımlar Van’la, Diyarbakır’la, Mardin'le sınırlı kalmayacak

Kayyımlar Van’la, Diyarbakır’la, Mardin’le sınırlı kalmayacak. Bu zihniyet herkesin kapısını çalmaya, herkesin hakkını gasp etmeye kararlıdır. Bu kararlılığın karşısında biz de insan haklarından, hukuktan ve demokrasi zemininden vazgeçmez bir irade ile mücadelemizi sürdüreceğiz, Demokrasi ve barış gelene kadar dayanışmamıza devam edeceğiz, ortak irademizi alanlarda iş yerlerimizde, var olduğumuz her yerde büyüteceğiz. 

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik: 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına, başkanlar eşbaşkanlar adına bugün HDP  Eş Genel Başkanlarını, MYK Üyelerini ziyaret ederek 19 Ağustos tarihinde Van, Diyarbakır, Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasını ve yine belediye eşbaşkanlarının görevden alınmasını ve valilik kararıyla meclis üyelerinin görevlerine son verilmesini kabul etmediğimizi ifade ettik. Bu kayyım uygulamasını Türkiye’deki demokrasiye darbe ve halkın seçme seçilme hakkının gaspı olarak görüyoruz. Dün de Diyarbakır ve Mardin’i ziyaret ederek, eşbaşkanlara yaptığımız dayanışma ziyaretimizle bu kayyımcı anlayışı kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ifade etik. 

Türkiye uzun süreden beri bir anayasasızlık süreci ile karşı karşıya. 15 Temmuz sonrasında 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile Anayasa ihlal edilmiştir. O tarihten beri sendikal hak ve özgürlüklerimizi kullanmamızdan dolayı, barışa dair tutumumuzu kamuoyu ile paylaşmamızdan dolayı yüz binlerce kamu emekçisi hukuksuz bir şekilde işlerinden atıldı. Biz dört emek ve meslek örgütü olarak o günden bugüne barışın egemen hale gelmesi noktasında ortak mücadele yürüttük.
 
Kayyım uygulamaları ile Türkiye’deki tüm muhalif kesimlere yönelik baskı uygulamalarının devam ettirileceğinin mesajı veriliyor. Bizler Diyarbakır, Mardin ve Van’daki kayyım uygulamasından hükümetin vazgeçmesini, görevden alınan belediye eşbaşkanları ve meclis üyelerinin yeniden görevlerine atanmasını talep ediyoruz. 

Tüm toplumsal kesimleri bu hukuksuz anayasa dışı uygulamalara karşı dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Saat 12:30’da da CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yaparak bu hukuksuz uygulamaya yönelik ortak bir tutum sergilenmesi gerektiğini ifade edeceğiz.  

Soru: Hediyelerle ilgili tartışma sürüyor. Süleyman Soylu bir açıklama yaptı. İddialarla ilgili özel teftiş yaptırdığını söyledi. Elinizdeki belgeleri müfettişlerle paylaşır mısınız?

Temelli: 

Belgeler ortada. Sayıştay kayyımların yolsuzluğunu çok net ortaya koymuştu. Bunun gereğini yapmayan İçişleri Bakanlığı var. Yapmadığı gibi bu dönemde yapılmış yolsuzluklara rağmen aynı valiyi, Mardin Valisini kayyım olarak atadı. Belgeler ortadadır, bu belgeleri tabii ki müfettişlerle de paylaşırız. Bu soruşturmayı yapan herkesle paylaşacağız. 

İçişleri Bakanı valiyi acilen görevden almalı 

Burada müfettiş incelemelerinin ötesinde yanıt bekleyen bir soru var. Bu hediyeyi aldınız mı, almadınız mı? Yok ben almadım diyorsa İçişleri Bakanı, acilen bu kayyımı, bu valiyi görevden alması gerekiyor. 

Bakan'a tavsiyem valiyi arasın, karar versinler 

Vali diyor ki, "Her gelene ben hediye verdim". Farklı iki açıklama ile karşı karşıyayız. İçişleri Bakanına tavsiyem valiyi bi arasın konuşsunlar, karar versinler hediyeyi aldı mı almadı mı? Kaldı ki buna hediye de denmez hediye dediğin 100 lira olur, 500 lira olur. İki tane 40 bin liralık hediye mi olur? Hediyenin rakamları inanılmaz boyutlara  ulaşmış durumda. Bu açıdan da incelenmesi gerekiyor.  

Soru: Yerlerine kayyım atanan 3 belediye eşbaşkanı da Genel Merkezinizde başka bir görüşme planlanıyor mu? AB Büyükelçileriyle bir görüşme olacak mı? Bu süreçte muhalefetle görüşmeler gerçekleştirdiniz. CHP ile görüştünüz. Bu görüşme sadece kayyımlara karşı ses çıkarmak için mi, yoksa demokratik bir muhalefet birliği söz konusu olabilir mi? 

Belediye eşbaşkanlarımızın programı var, AB delegasyonu ile bir görüşme yapacaklar. Başka programları da olacak. Biz de kendi programımızı yürütüyoruz. Bugün öğleden sonra Saadet Partisi ile bir araya geleceğiz. Hem siyasi partiler, hem STK’larla ve bir çok yapı ile görüşmemiz var. Bu görüşmelerimiz 19 Ağustos’tan önce planlanmıştı. Bugün de demokrasi ittifakı çerçevesinde bütün kamuoyunu demokrasi meselesinde inisiyatif almaya davet ediyoruz. Demokratik bir müzakerenin, demokratik bir anayasanın ve özellikle yargı reformunun hayata geçmesi için ne yapmalıyız, birlikte nasıl hareket edebiliriz? Çünkü çok ciddi sorunları olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu sorunların çözümü konusunda bize sorumluluk düşüyor, iktidarın bu sorunları çözemediği, siyaset üretemediği acze düştüğü bir durumda muhalefet, toplumsal muhalefet mutlaka inisiyatif almalıdır. Buna yönelik çabamız var. Tabii 19 Ağustos’tan sonra bir kez daha ortaya çıktı ki bu yönetememe hali bir darbe gerçekleştirdi. Tabii ki toplumsal muhalefete ve bize düşen darbeye karşı çıkmaktır. 
Darbeye karşı da bir duruş sergilemek ve inisiyatif almaktır. Kayyımlara karşı olan tavrımız bu görüşmelerde kendisine bir başlık olarak yer buluyor. Haber okunma sayısı: 52

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ulkemize-verilen-sozler-tutulmazsa-

Ülkemize verilen sözler tutulmazsa .....

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:41
chpden-garlarin-ihalesine-sert-tepki

CHP'den garların ihalesine sert tepki!

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:37
o-mektuba-hak-ettigi-gibi-cevap-verin

O Mektuba hak ettiği gibi cevap verin

19 Ekim 2019 Cumartesi 20:21
burhan-kuzu-provokasyona-doymuyor

Burhan Kuzu provokasyona doymuyor

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:52
katilleri-silaha-bogdular

Katilleri silaha boğdular...

19 Ekim 2019 Cumartesi 19:29

ÜLKE GÜNDEMİ

HDP’li milletvekili terör estirdi

Diyarbakır’da HDP İl Binası önünde, PKK’nın el koyduğu çocuklarını geri isteyen aileler, dün sabah

Trilyonluk bütçede halka düşen vergi ve zam

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2020 yılı bütçesinde halka “vergi ve zam” düştüğünü vurgulayarak,

Partimizin belediyeleri daha kayyım eliyle gasp edildi

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde kazandığı 3 belediyeye kayyum atandı. Tutuklanan Nusaybin, Yüksekova ve Hakkari

Durdurulmuş metrolardaki tehlike ortadan kaldırılıyor

İBB, finansal sorunlar nedeniyle durdurulan, mevcut haliyle kent için risk oluşturabilecek metro projelerini yeniden

Belediyeleri genel müdürlük altında mı toplayacaksınız?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Belediyeleri bir genel

İETT araçları 29 Ekim'de ücretsiz

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yılını görkemli törenlerle kutlamaya hazırlanan İBB, bu milli bayramda

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL