23 Mayıs 2019 Perşembe

Güvenlik birimine dev yetki

guvenlik-birimine-dev-yetki

Darbe girişiminin ardından “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi”ni oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kararname ile bu kurumun yetkilerini belirledi. Güvenlik Merkezi, geniş yetkilerle donatılarak olağanüstü durumlarda İçişleri Bakanlığı’nın en yetkili birimleri arasına girdi
19 Nisan 2019 Cuma 11:25

 İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan güvenlik sorunlarına yönelik önlem alma ve olaylara müdahale için görevlendirileceği bildirilen Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nin (GAMER) yetkileri belirlendi.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Hüseyin Şimşek'in haberine göre, OHAL döneminde ülkeyi sıkıyönetim koşullarında yöneten ve OHAL’in ortadan kalkmasına karşın güvenlikçi politikalarından vazgeçmeyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile GAMER’i geniş yetkilerle donatarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün birçok yetkisini bu kuruma da verdi. Kararnamede, GAMER’in yetkileri, “Kamu düzenini, bireylerin hak ve hürriyetlerini, toplumun huzur ve güvenini temin etmeye yönelik faaliyetler ile acil durumlarda ortaya çıkabilecek güvenlik riskinde, güvenlik odaklı olarak İçişleri Bakanlığı merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini sağlamak” olarak belirlendi.

 

ACİL DURUMLARA MÜDAHALEMerkez, güvenlik kaynaklı acil durumlarda olay öncesi, sırası ve sonrasında yürütülecek faaliyetlerin yer aldığı acil durum planlamasını yapmakla görevlendirildi. İllerde kurulan İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlükleri, GAMER’in görevlerinin yerine getirilmesine ilişkin çalışmaları yürütmekle yetkilendirildi.

 

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Savunma Bakanlığı’nın hizmet birimlerinde de değişikliğe gidildi. Buna göre, “Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı” ve “Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü” kapatılırken “Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü”, “Savunma ve Güvenlik Genel Müdürlüğü”, “Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü” ve “Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü” kuruldu. “Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü”nün ismi “Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olarak değiştirildi.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nda kurulan yeni birimlerin görevleri arasında, “Askere alma politikası ve planlamasını yapma, TSK’ye ait silah sistemlerinin modernizasyonunu yapma, tedarik işlemlerini yürütme, milli savunma politikasını oluşturma ve istihbarat faaliyetleri ile ilgili konularda bakanlıklar arasında işbirliğini sağlama” gibi tanımlar yer aldı.Haber okunma sayısı: 43

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

fahis-zammi-erdoganin-sozleriyle-savundu

Fahiş zammı Erdoğan'ın sözleriyle savundu

23 Mayıs 2019 Perşembe 19:00
melih-gokcekten-yeni-skandal

Melih Gökçek'ten yeni skandal

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:28
sandik-yolsuzlugu-ortaya-cikarildi

Sandık yolsuzluğu ortaya çıkarıldı

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:26
yoklama-kacaklarina-bedelli-imkani-geliyor

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

23 Mayıs 2019 Perşembe 18:07

ÜLKE GÜNDEMİ

Seçmen gerekçeli kararını 23 Haziran'da verecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İstanbul seçmeninin iradesi YSK dalavereleriyle gasp edilmiştir.

Yoklama kaçaklarına bedelli imkanı geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında, kanun teklifinin Asker Alma ve

Minareyi çalan kılıfını uyduramamış

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin açıklama yaptı

Atatürk’süz 19 Mayıs parası bastılar

Hazine Bakanlığı’na bağlı Darphane Müdürlüğü, Ulu Önder Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a

Melih Gökçek'ten boş araziye dudak uçuklatan kira...

Melih Gökçek döneminde boş araziyi "depo yapacağım" diyerek kiralayan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 3

Henüz yüzünü görmediğimiz işçilerimiz var

İzmir'in Torbalı ilçesi Belediye Başkanı İsmail Uygur, belediyede çalışan ancak henüz göremedikleri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL