26 Ağustos 2019 Pazartesi

Güvenlik birimine dev yetki

guvenlik-birimine-dev-yetki

Darbe girişiminin ardından “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi”ni oluşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kararname ile bu kurumun yetkilerini belirledi. Güvenlik Merkezi, geniş yetkilerle donatılarak olağanüstü durumlarda İçişleri Bakanlığı’nın en yetkili birimleri arasına girdi
19 Nisan 2019 Cuma 11:25

 İçişleri Bakanlığı bünyesinde 2017’de kurulan ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülkede yaşanan güvenlik sorunlarına yönelik önlem alma ve olaylara müdahale için görevlendirileceği bildirilen Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nin (GAMER) yetkileri belirlendi.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Hüseyin Şimşek'in haberine göre, OHAL döneminde ülkeyi sıkıyönetim koşullarında yöneten ve OHAL’in ortadan kalkmasına karşın güvenlikçi politikalarından vazgeçmeyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile GAMER’i geniş yetkilerle donatarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün birçok yetkisini bu kuruma da verdi. Kararnamede, GAMER’in yetkileri, “Kamu düzenini, bireylerin hak ve hürriyetlerini, toplumun huzur ve güvenini temin etmeye yönelik faaliyetler ile acil durumlarda ortaya çıkabilecek güvenlik riskinde, güvenlik odaklı olarak İçişleri Bakanlığı merkez birimleri, bağlı kuruluşlar, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve iş birliğini sağlamak” olarak belirlendi.

 

ACİL DURUMLARA MÜDAHALEMerkez, güvenlik kaynaklı acil durumlarda olay öncesi, sırası ve sonrasında yürütülecek faaliyetlerin yer aldığı acil durum planlamasını yapmakla görevlendirildi. İllerde kurulan İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlükleri, GAMER’in görevlerinin yerine getirilmesine ilişkin çalışmaları yürütmekle yetkilendirildi.

 

SAVUNMA BAKANLIĞI’NDA DEĞİŞİKLİK

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Milli Savunma Bakanlığı’nın hizmet birimlerinde de değişikliğe gidildi. Buna göre, “Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı” ve “Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğü” kapatılırken “Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü”, “Savunma ve Güvenlik Genel Müdürlüğü”, “Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü” ve “Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü” kuruldu. “Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü”nün ismi “Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü” olarak değiştirildi.

 

Milli Savunma Bakanlığı’nda kurulan yeni birimlerin görevleri arasında, “Askere alma politikası ve planlamasını yapma, TSK’ye ait silah sistemlerinin modernizasyonunu yapma, tedarik işlemlerini yürütme, milli savunma politikasını oluşturma ve istihbarat faaliyetleri ile ilgili konularda bakanlıklar arasında işbirliğini sağlama” gibi tanımlar yer aldı.Haber okunma sayısı: 84

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

emine-bulut-cinayetiyle-ilgili-sert-sozler

Emine Bulut cinayetiyle ilgili sert sözler

25 Ağustos 2019 Pazar 22:55
gokcek-yine-karavana-salladi

Gökçek yine karavana salladı

25 Ağustos 2019 Pazar 20:23
istanbul-sozlesmesi-uygulamaya-gecmeli

İstanbul Sözleşmesi uygulamaya geçmeli

25 Ağustos 2019 Pazar 19:11
korkutan-idlib-uyarisi

Korkutan 'İdlib' uyarısı

25 Ağustos 2019 Pazar 09:34

ÜLKE GÜNDEMİ

Veterinerden başhekim icat ettiler

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 3 yıllık başhekimi Yakup Baykuş izne

Korkutan 'İdlib' uyarısı

İdlib'de sıkışan grubun içinde fazlaca terörist olduğuna dikkat çeken CHP'li Toprak, "Masum bir göç olarak

O dernek başkanı için suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Boşanmış

Sinop'tan Batum'a makam aracı ile gitti

Sinop Kültür ve Turizm İl Müdürü Hikmet Tosun’un, Gürcistan’daki turizm ve sağlık fuarına katılmak için

Bir ümit rüzgarı estirmeye geliyoruz

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu kuracağı yeni partinin sinyallerini Sakarya’da verdi. “Bir ümit rüzgarı

‘Sahte evrakla’ KHK’li oldu

Diyarbakır Valiliği, kayyım döneminde belediyeden atılan taşeron işçi Nasır Çeliktemel’e, “KHK ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL