17 Şubat 2020 Pazartesi

Gelecek Partisi'nden zehir zemberek açıklama

gelecek-partisinden-zehir-zemberek-aciklama

Gelecek Partisi Adalet Politikaları İzleme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Artık yargıya talimat verilmesinden verilen talimatın kamuoyuna hiçbir çekince olmadan ilan edildiği aşamaya geçilmiştir." ifadeleri kullanıldı.
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:01

FETÖ ile mücadelenin Gelecek Partisi’nin en temel önceliklerinden olduğu belirtilen açıklamada, “Lakin FETÖ ile mücadele benzer taktiklerle değil, ancak panzehiri olan hukukla mümkündür. Daha önce de dış politika zemininde yargının araçsallaştırılması, hukuk metinlerinin yetersizliğin sonucunun ‘yargıca’ yüklenmesi veya TBMM’ce Türkiye vatandaşlarının haklarının korunması için yetkisi kabul edilen AYM’nin kararları ile AİHM kararlarının boşa çıkartılması örneklerinde olduğu gibi, bu kez de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin bir sanık hakkında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten verilen müebbet hapis cezasının kaldırılıp beraat kararı verilip sanığın tahliye edilmesinin ardından sayın Cumhurbaşkanının, ‘…Bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur ve ilginç olan şey şu, tabii bunların hepsinin talimatlarını da verdik… Kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor…’ şeklindeki açıklaması, hukuk ve yargı sistemimize onulmaz yaralar açtıracak oldukça vahim gelişmelere bir yenisinin daha eklendiğini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINI VE TARAFSIZLIĞINI ORTADAN KALDIRIYOR”

Erdoğan’ın “Talimatlarımızı verdik, hamlelerimiz olacak” tarzındaki açıklamaları yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ortadan kaldırdığı gibi, yargıya olan güveni de temelden sarstığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür açıklamalar, yürütme organının yargı organı üzerindeki tahakkümünü ortaya koymakla birlikte, talimat vererek hakimleri görevden aldırmak; kuvvetler ayrılığının ve hukuk devletinin de askıya alınması demektir. Çağdaş hukuk sistemlerinde özgürlük esastır. Yargı makamlarının kararlarına karşı olağan ve olağanüstü başvuru halinde üst yargı makamları ilgili kararı bozabilir, düzelterek onayabilir veya onama kararı verme yetkisine sahiptir. Belirttiğimiz kanun yollarının dışında kanuna aykırı şekilde yetki ihdası ve kullanımı suç unsuru teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanının bu açıklamasıyla, olmayan bir yetki kullanılıp hukuk sistemimize de tarifi ve telafisi imkansız zararlar verilmiştir. ‘Bundan sonra mahkemelerin nasıl beraat kararı verebilecekleri’ sorusunu Gelecek Partisi olarak kamuoyunun takdirine arzediyoruz” denildi. 

 

 

“Cumhurbaşkanı açık ve sarih biçimde ‘talimat verdiğini’ söylemesi tam bir skandaldır!” ifadelerine yer verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Anayasamızın 138.maddesinin 2.fıkrasında der ki; ‘Hiçbir organ, makam, merci ve kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ bulunduğu takdirde suç işlemiş olur. Bu eylem, TCK’nın 277 ve 278. Maddelerinde düzenlenmiş bulunan ‘yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs’ suçunu oluşturmaktadır. Özcesi, hakimleri etkilemeye teşebbüs etmek dahi suçtur!

 

Cumhurbaşkanının bu açıklaması karşısında, söz konusu davayı nihayeten inceleyecek olan ilgili Yargıtay Ceza Dairesinin davayı hukuk, adalet ve yargı bağımsızlığı bağlamında karar vermesini beklemek, verilecek doğru karara da güven duymak mümkün olmayacaktır.

 

Ayrıca, FETÖ’cü iddiası da ortaya konarak görevlerinden alınan hakimler tarafından verilmiş olan bozma veya onama kararlarına karşı ne tür işlem yapılacağını, işlem yapılmaması halinde adalete olan güveni nasıl tesis edeceklerini ilgili makamların kamuoyuyla paylaşması elzemdir.

 

Son gelişmeler de göstermiştir ki, artık yargıya talimat verilmesinden verilen talimatın kamuoyuna hiçbir çekince olmadan ilan edildiği aşamaya geçilmiştir. Sonraki aşama, yargının göstermelik olarak bile var olmaması, hukukun tümüyle askıya alınmasıdır.”

 

Bağımsız Haber AjansıHaber okunma sayısı: 35

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mahalle-kadinsiz

Mahalle kadınsız

16 Şubat 2020 Pazar 20:40
artik-yatirim-zamanidir

Artık yatırım zamanıdır

16 Şubat 2020 Pazar 17:19
turkiyenin-bes-temel-sorunu-var

Türkiye'nin beş temel sorunu var

16 Şubat 2020 Pazar 14:36
sayistay-nereye-elini-atsa-

Sayıştay nereye elini atsa .....

16 Şubat 2020 Pazar 08:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Kızılay’dan ‘kurban’ savunması

Kızılay, kurum içi Denetim Raporu’nda yer alan “2018 kurban kampanyasıyla ilgili belgeler istenmesine rağmen

Siyaseti hayatında kutsallaştıran hata yapar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geceye katıldı.

Sayıştay nereye elini atsa .....

AKP’li Karatay Belediyesi, arasında deri cüzdanlar ile omuz çantasının da olduğu birçok ürünü satın aldı.

Milletin malı yandaşa bedava veriliyor

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, en son Kızılay’a bağış tartışmalarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na,

‘Yargıyı rahat bırakın’ diyene bak!

Suç örgütü lideri Naci Şerifi Zindaşti ve adamlarının tahliye edilmesine ilişkin soruşturmada ‘yargıyı

İETT otobüslerine bağımsız denetim

İETT, otobüslerinin bakım ve onarımlarının denetlenmesi kapsamında Makine Mühendisleri Odası ile sözleşme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL