10 Nisan 2020 Cuma

Gelecek Partisi'nden zehir zemberek açıklama

gelecek-partisinden-zehir-zemberek-aciklama

Gelecek Partisi Adalet Politikaları İzleme Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Artık yargıya talimat verilmesinden verilen talimatın kamuoyuna hiçbir çekince olmadan ilan edildiği aşamaya geçilmiştir." ifadeleri kullanıldı.
22 Ocak 2020 Çarşamba 09:01

FETÖ ile mücadelenin Gelecek Partisi’nin en temel önceliklerinden olduğu belirtilen açıklamada, “Lakin FETÖ ile mücadele benzer taktiklerle değil, ancak panzehiri olan hukukla mümkündür. Daha önce de dış politika zemininde yargının araçsallaştırılması, hukuk metinlerinin yetersizliğin sonucunun ‘yargıca’ yüklenmesi veya TBMM’ce Türkiye vatandaşlarının haklarının korunması için yetkisi kabul edilen AYM’nin kararları ile AİHM kararlarının boşa çıkartılması örneklerinde olduğu gibi, bu kez de Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi’nin bir sanık hakkında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten verilen müebbet hapis cezasının kaldırılıp beraat kararı verilip sanığın tahliye edilmesinin ardından sayın Cumhurbaşkanının, ‘…Bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur ve ilginç olan şey şu, tabii bunların hepsinin talimatlarını da verdik… Kararı veren kişi veya kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor…’ şeklindeki açıklaması, hukuk ve yargı sistemimize onulmaz yaralar açtıracak oldukça vahim gelişmelere bir yenisinin daha eklendiğini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINI VE TARAFSIZLIĞINI ORTADAN KALDIRIYOR”

Erdoğan’ın “Talimatlarımızı verdik, hamlelerimiz olacak” tarzındaki açıklamaları yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ortadan kaldırdığı gibi, yargıya olan güveni de temelden sarstığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür açıklamalar, yürütme organının yargı organı üzerindeki tahakkümünü ortaya koymakla birlikte, talimat vererek hakimleri görevden aldırmak; kuvvetler ayrılığının ve hukuk devletinin de askıya alınması demektir. Çağdaş hukuk sistemlerinde özgürlük esastır. Yargı makamlarının kararlarına karşı olağan ve olağanüstü başvuru halinde üst yargı makamları ilgili kararı bozabilir, düzelterek onayabilir veya onama kararı verme yetkisine sahiptir. Belirttiğimiz kanun yollarının dışında kanuna aykırı şekilde yetki ihdası ve kullanımı suç unsuru teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanının bu açıklamasıyla, olmayan bir yetki kullanılıp hukuk sistemimize de tarifi ve telafisi imkansız zararlar verilmiştir. ‘Bundan sonra mahkemelerin nasıl beraat kararı verebilecekleri’ sorusunu Gelecek Partisi olarak kamuoyunun takdirine arzediyoruz” denildi. 

 

 

“Cumhurbaşkanı açık ve sarih biçimde ‘talimat verdiğini’ söylemesi tam bir skandaldır!” ifadelerine yer verilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Anayasamızın 138.maddesinin 2.fıkrasında der ki; ‘Hiçbir organ, makam, merci ve kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ bulunduğu takdirde suç işlemiş olur. Bu eylem, TCK’nın 277 ve 278. Maddelerinde düzenlenmiş bulunan ‘yargı görevi yapanı etkilemeye teşebbüs’ suçunu oluşturmaktadır. Özcesi, hakimleri etkilemeye teşebbüs etmek dahi suçtur!

 

Cumhurbaşkanının bu açıklaması karşısında, söz konusu davayı nihayeten inceleyecek olan ilgili Yargıtay Ceza Dairesinin davayı hukuk, adalet ve yargı bağımsızlığı bağlamında karar vermesini beklemek, verilecek doğru karara da güven duymak mümkün olmayacaktır.

 

Ayrıca, FETÖ’cü iddiası da ortaya konarak görevlerinden alınan hakimler tarafından verilmiş olan bozma veya onama kararlarına karşı ne tür işlem yapılacağını, işlem yapılmaması halinde adalete olan güveni nasıl tesis edeceklerini ilgili makamların kamuoyuyla paylaşması elzemdir.

 

Son gelişmeler de göstermiştir ki, artık yargıya talimat verilmesinden verilen talimatın kamuoyuna hiçbir çekince olmadan ilan edildiği aşamaya geçilmiştir. Sonraki aşama, yargının göstermelik olarak bile var olmaması, hukukun tümüyle askıya alınmasıdır.”

 

Bağımsız Haber AjansıHaber okunma sayısı: 61

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

akp-ve-mhp-yeni-duzenlemeyi-getirdi

AKP ve MHP yeni düzenlemeyi getirdi

09 Nisan 2020 Perşembe 23:31
inada-bindirirsen-yarin-is-degisir

İnada bindirirsen yarın iş değişir

09 Nisan 2020 Perşembe 20:43
infazda-esitlik-ve-adalet-olmalidir-

İnfazda eşitlik ve adalet olmalıdır

09 Nisan 2020 Perşembe 19:42
en-canli-renklerimiz-solmasin

En canlı renklerimiz solmasın

09 Nisan 2020 Perşembe 17:40
dert-hastane-degil-rant

Dert hastane değil, rant!

09 Nisan 2020 Perşembe 11:28

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP yeni düzenlemeyi getirdi

Kılıçdaroğlu'ndan sağlıkta şiddet yasası yorumu: Ben bunu Cumhuriyet Halk Partisinin ve muhalefetin başarısı

Sağlık Bakanlığı Kızılay ve Yeşilay'ı doyurmuş

Sağlık Bakanlığı'nın 2019 yılında Yeşilay ve Kızılay'a milyonlarca lira aktardığı ortaya çıktı.

10 çalışandan 6’sının düzeni değişti

arem tarafından gerçekleştirilen ve Kovid-19 salgını öncesi çalışmakta olan kesimin salgın sırasında ne

Ankara Belediyesi mezarlıkları ziyaretlere kapattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te yaşayan tüm meslek ve yaş grubundan ihtiyaç

CHP'den çarpıcı koronavirüs raporu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi raporda karantina altındaki yerleşim yerlerinin çoğunda test

Özel hastanelerin ücret oyunu

Koronavirüs salgını sebebiyle bazı özel hastanelerin, covid-19 hastalarından fark ücreti ya da test, yoğun

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL