19 Ekim 2018 Cuma

Gel de ‘Güven’

gel-de-guven

Türkiye tarihinin en şaibeli seçimlerini yöneten YSK Başkanı Güven, 24 Haziran seçimleri için güvence verdi, ‘seçim başlamadan güvenliğini tartışamayalım’ gibi ilginç bir yorumda bulundu. Ancak son düzenlemeler seçim güvenliğini tehdit ediyor
01 Mayıs 2018 Salı 10:48

 Nurcan Gökdemir'in BİRGÜN gazetesinde yer alan haberine göre, 24 Haziran seçimlerine gidilirken yaşanan seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, “Seçim güvenliği ile ilgili tüm tedbirleri aldık” açıklaması yaptı. 

 

Son olarak 16 Nisan Referandumu’nda sürpriz bir şekilde aldığı mühürsüz oyların geçerli sayılması kararı ile oylamanın seyrini değiştirdiği suçlamalarının yöneltildiği YSK, 24 Haziran seçimlerini de ilk kez uygulanacak ve muhalefetin “seçim hileleri meşrulaştırılıyor” diyerek eleştirdiği yeni kurallarla yapacak.

 

Yeni kurallar, seçim güvenliğini tehdit ettiği eleştirilerine rağmen AKP ve MHP ortaklığıyla TBMM’den geçirilmişti. 16 Nisan Referandumu’nda yasa dışı biçimde mühürsüz oyların geçerli sayılmasına yönelik karar alan YSK’nin Başkanı Güven, seçim takviminin dün başlaması vesilesiyle yaptığı açıklamada “tüm tedbirleri aldıklarını” savundu. “Seçimler güvenli” iddiasında bulunan Güven, “Mükerrer seçmen yok, sahte seçmen yok, ‘sahte oy pusulası kullanıldı’ diye bir iddia yok. Bütün bunlar yokken, daha seçim başlamadan seçim güvenliği üzerinde tartışma yapmak çok doğru değil” ifadelerini kullandı. Güven, siyasi partilere de sandık üyelerini göndermesi gerektiğini söyledi. 

OHAL’de seçim

Güven’in iddialarına karşın, 24 Haziran seçimlerinin OHAL koşullarında yapılmasının seçmen iradesinin sandığa yansımasını engelleyeceği temel eleştirisinin yanı sıra ilk kez uygulanacak ve seçim güvenliğini tehdit eden yeni hükümler ile olası sonuçları ise şöyle:

 

Seçmenler dağıtıldı: Hane bütünlüğünü bozmayacak şekilde aynı binada oturan seçmenlerin aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerinde oy kullanabilmeleri, askıya çıkarılan seçmen listelerinin kontrolünü zorlaştırdığı gibi sahte seçmen yazımı, yaşamını yitiren seçmenlerin yerine oy kullanılmasının kontrolünü zorlaştıracak.

Sandıklar taşınacak: Vali veya il seçim kurulu başkanının talebi doğrultusunda sandıklar taşınabilecek ya da birleştirilebilecek. Böylelikle özellikle de OHAL koşullarının etkisiyle seçmen iradesi baskı altında kalabilecek.

Seyyar sandıklar: Yatağa bağımlı hasta ve engelliler için seyyar sandıklar kullanılacak. Ancak seyyar sandık listelerinin oluşturulma yönteminin belirsizliğinin yanı sıra seyyar sandık güvenliğinin sağlanmasının güçlükle karşılaşabileceği gibi yaşananları siyasi partilerin sandık temsilcileri de kontrol edemeyecek.

 

Memur sandık görevlileri: Sandık kurulu başkanı ve üyeliklerinin belirlenmesinde kamu görevlilerine öncelik verilecek. Böylelikle sandıklarda siyasi iktidarın kontrolü artacak.

 

Kolluk sandık başında: Sandık kurulu başkanı ve üyelerine verilen kolluk çağırma yetkisini tüm seçmenler kullanabilecek. Bu düzenlemenin kolluğun seçimlere doğrudan müdahalesinin ve itirazların bastırılmasının da yolu açılacak.

 

Artık yasal!

Mühürsüz oy pusulası: YSK’nin 16 Nisan Referandumu’nda sandık mührü bulunmayan zarflar ile pusulaları geçerli saymasına ilişkin kararı artık yasa maddesine dönüştürüldü. Böylelikle sahte ya da mükerrer oy kullanılması kolaylaştı.

Temsilde adaletsizlik: İttifak yapan partiler için yüzde 10’luk ülke barajı sorununu ortadan kaldıran yeni düzenleme, ittifak yapmayan partilerden ülke barajını aşamayanlar için temsilde adaletsizlik sonucu doğuracak.

 

‘İttifak’ maratonu başladı

 

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin, genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünü YSK’ye teslim etmesi için gereken süre dün başladı. Partiler, 6 Mayıs 2018 Pazar günü saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünü YSK’ye teslim edebilecek. Belirlenen bu tarih ve saatten sonra ittifaka yeni bir siyasi parti dahil olamayacak.

 

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partiler, aday listelerinin teslim edilmesi için seçim takviminde ilan edilen süre gözetilerek, 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 17.00’ye kadar aynı usulle ittifak protokolünde değişiklik yapabilecek.

 

Bu partiler, 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 17.00’ye kadar YSK’ye bildirimde bulunmak suretiyle ittifaktan vazgeçebilecek. Birden fazla partiyle kurulan ittifaklarda, bir partinin vazgeçmesi halinde ittifak diğer partiler arasında devam edecek. Bu durumda ittifakta kalan partiler, 19 Mayıs saat 17.00’ye kadar ittifak protokolünü değiştirebilecek ya da ittifaktan vazgeçebilecek.

Haberin etiketleri:

YSK, Sadi Güven


Haber okunma sayısı: 369

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tbmm-baskani-yildirima-fahri-doktora

TBMM Başkanı Yıldırım'a fahri doktora

18 Ekim 2018 Perşembe 20:05
mit-ve-emniyete-uyap-yetkisi

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

17 Ekim 2018 Çarşamba 10:06
eskisehirde-provokasyon

Eskişehir'de provokasyon

17 Ekim 2018 Çarşamba 09:30
isin-ozu-varlik-fonu

İş'in özü varlık fonu

17 Ekim 2018 Çarşamba 09:20

ÜLKE GÜNDEMİ

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

Papaz Brunson'ı bırak Hasan Mezarcı'ya bak

Medyanın kendisine yer vermediğini ileri süren Hasan Mezarcı, "Bu ilâhî medya yayınları kıyamete kadar artarak

Devlet krizin farkında değil

Hükümetin yaptığı ‘tasarruf’ açıklamaları bütçeye yansımadı. ‘Mal ve Hizmet Alımları’ için

Örtülü harcama 1.3 milyarı aştı

Örtülü ödenek harcamalarının büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce yapılması dikkat çekti.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL