22 Ocak 2019 Salı

Federasyon lobisi çıkmazda

federasyon-lobisi-cikmazda

İçişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı'nın Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından bölgenin federasyonla yönetileceği anlamına gelen açıklamaları tepki çekti.
02 Şubat 2018 Cuma 10:09

 Türkiye, bölge ülkeleriyle anlaşıp Suriye’nin toprak bütünlüğü için terör örgütlerine karşı mücadele verirken, ABD ve İsrail’in Türkiye’ye uygulatmak istediği federasyon baskısıyla da karşı karşıya. Afrin Harekatı sonrası operasyonları durdurmak isteyen ve güvenli bölge teklif eden ABD’nin de bu yönde baskıları sürüyor. Türkiye’de ise bazı hükümet yetkililerinin federasyon fikrini hatırlatan açıklamaları dikkat çekiyor.

 

YEREl YÖNETİM ÇAĞRISI

 

Tartışma yaratan son açıklama önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’den geldi. “Teröristlerden temizlenen toprakları ne yapacaksınız, kime vereceksiniz” sorusuna Canikli, “Fırat Kalkanı Harekatı’yla terörden temizlenen bölgelerde ne yapmışsak, burada da onu yapacağız” dedi. Canikli, her ne kadar Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını ve terörden arındırılacak bölgelerin bir süre sonra Suriye Hükümeti’ne devredileceğini söylese de, mevcut hükümeti dışlayarak “Suriye halkını temsil edecek bir hükümet” şartını koştu. Canikli, bölge halkından yerel yönetimler oluşturacaklarını ve halkın kendi kendisini yöneteceğini, Türkiye’nin de bu süreçte onlara yardım edeceğini sözlerine ekledi. 

‘KAYMAKAM ATADIK’

 

Geçen hafta içerisinde Suriye’yi rahatsız ettiği bilinen bir açıklama da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelmişti. AKP Denizli Merkezefendi İlçe Başkanlığı Kongresi’nde konuşan Soylu şu ifadeleri kullanmıştı: “Ben İçişleri Bakanı olarak söylüyorum. Azez’de, Cerablus’ta, Mare’de bugün kaymakamımız var, emniyet müdürümüz var, bugün jandarma komutanımız var ve orada tesis ettiğimiz huzur ile birlikte orada yüz bine yakın insanın tekrar kendi toprakları ile buluşmalarını, o çocukların annelerinin, babalarının, dedelerinin hatıraları ile buluşmasını sağlayan biziz. Biz büyük bir milletiz.”

 

ŞAM’A DEVREDİLMELİ

 

Devlet bürokrasisi, Soylu’nun ardından Canikli’nin de bu açıklamayı yapmasının rahatsız edici olduğunu, bu sözlerle federasyon fikrinin devlet içinde “uç” gösterdiğini düşünüyor.

 

Federasyon fikrinin Afrin Harekatı’nı bile sekteye uğratabileceğini, Fırat’ın doğusundaki terör örgütlerinin temizlenmesini engelleyebileceğini ve bölge ülkeleriyle kriz oluşturabileceğini düşünen bürokrasiye göre, kazanılan topraklar Suriye Hükümeti’ne devredilmeli. Ayrıca yetkililere göre, Türkiye’deki mülteciler de bu bölgeye gönderilmeli ancak idare, zamanı gelince Şam’a bırakılmalı. Soçi’de yürütülen görüşmelerle Rusya, İran, Suriye ve Türkiye ülkenin bütünlüğü için daha somut adımlar atmalı.

 

BEŞTEPE AÇIKLASIN

 

ÖSO’ya özerklik mesaisi yapan Cumhurbaşkanlığı başdanışmaları çevresindeki “Federasyon Lobisi”nden Hükümet ve Cumhurbaşkanı’nın da rahatsız olduğu belirtiliyor. Geçen hafta içinde CNN Türk’te Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’in konuyu gündeme getirmesiyle birlikte programın sunucusu Ahmet Hakan’a mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, “Sayın Perinçek Cumhurbaşkanı Başdanışmanları arasında Suriye’de federasyon düşünen bir lobi olduğunu belirtti. Lütfen isim sorar mısınız? Bizi töhmet altında bırakmasın. Selametle” ifadelerini kullanmıştı. Doğu Perinçek ise Şener’in mesajına şöyle yanıt verdi:

 

“Sayın İhsan Şener o isimler arasında değil. O isimleri Sayın Başbakan biliyor, Başbakanlık bürokrasisi de biliyor, Sayın Tayyip Erdoğan’da biliyor. Sayın İhsan Şener de mutlaka biliyordur çünkü onun da o federasyon lobisine karşı olduğu gözüküyor. Çünkü bir kısım danışmanlar da bu federasyonun Türkiye’nin bölünmesine hizmet edeceğini çok iyi biliyor ama onlar açıklasınlar bu isimleri. Bu vatanı seviyorlarsa, savunuyorlarsa... Ben burada Tayyip Erdoğan’a, Binali Yıldırım’a çağrıda bulunuyorum: Onlar mahkûm etsinler! Amerika’nın bir federasyon planı var. Bir tarafta da Suriye’nin toprak bütünlüğü var. İki seçenek var. Türkiye Devleti’nin yöneticilerini davet ediyorum. Derhal açıklama yapsınlar, bizim federasyon planıyla hiçbir ilişkimiz yoktur. İkincisi de o çevredekilerin, o uzmanları da o federasyon lobisine hizmet eden uzmanları da temizlesinler.”

 

AYDİNLİK

Haberin etiketleri:

zeytindalı operasyonu, TSK, Suriye, Afrin, PKK, KCK, PYD, YPG, DEAŞ


Haber okunma sayısı: 226

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

CHP Doğanşehir'de ki cinsel istismarın peşinde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Doğanşehir’de 9 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel

Suriyeli mafyalar Türkiye’yi ele geçiriyor

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Suriyelilerin Türkiye’de mafyalaşmaya başladığına dikkat

Elin dangalağını yaşatmanın anlamı yok

Prof. Dr. Celal Şengör'ün organ bağışıyla ilgili yaptığı açıklamalar tartışma yarattı. Katıldığı

Say'a yöneltilen eleştirilerin muhatabı Erdoğan

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fazıl

BDDK sosyal medya dolandırıcılarına savaş açtı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte sosyal medya hesabı ve sitelere yönelik vatandaşları

Yıldırım'dan Vodefone Freezone şampiyonluk startı

Türkiye’nin en büyük profesyonel espor ligi Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL