01 Aralık 2020 Salı

Eti Maden Türken ilişkisi

eti-maden-turken-iliskisi

2018 ve 2019’da Eti Maden’den Etimine USA’e giden 70 milyon dolar, kamu kaynaklarının TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’de kurduğu TÜRKEN’e aktarıldığına ilişkin kuvvetli şüphe doğuruyor. Çünkü Eti Maden’in ABD’deki şirketi Etimine USA’in genel müdürü ile TÜRKEN Vakfı’nın genel sekreteri aynı kişi. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz konuyu Meclis gündemine taşıdı.
27 Ekim 2020 Salı 09:37

 CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz gündeme bomba gibi düşecek bir iddiayı belgeleriyle sundu. Konuya ilişkin TBMM’de basın açıklaması yapan Yavuzyılmaz, kamuya ait Eti Maden’den ABD’de TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın oluşturduğu TÜRKEN Vakfı’na 22 milyon 845 bin 437 dolar aktarıldığına ilişkin kuvvetli şüphenin oluştuğunu belirterek Sayıştay ve Teftiş Kurulu’nu göreve davet etti.

 

BİRGÜN'de yer alan Ozan Gündoğdu'nun haberine göre, Yavuzyılmaz’ın aktardıkları ise Eti Maden’den TÜRKEN’e para aktarabilmek için türlü yolların denendiğini ortaya koyuyor. Daha önce Başkentgaz’ın Kızılay araçlığıyla önce Ensar Vakfı’na, oradan da TÜRKEN Vakfı’na 8 milyon dolar para transfer edildiği ortaya çıkmış konuyu Kızılay Başkanı da doğrulamıştı. Şimdi ise Eti Maden’in benzer nitelikte bir para transferinin merkezinde yer aldığı anlaşıldı.

 

SAYIŞTAY DENETLEYEMİYOR 

CHP milletvekilinin paylaştığı belgelere göre 14 Aralık 2017’de Eti Maden İşletmeleri’nin genel müdürü değişti ve yerine Serkan Keleşer atandı. Bu tarihten itibaren Eti Maden’in yurtdışına sattığı malların iskonto oranlarında da değişikliğe gidildi. 2017’ye kadar yüzde 1,5 oranındaki iskonto, yeni genel müdürün faaliyet gösterdiği 2018-2019 döneminde 3,5 katına çıkarılarak yüzde 5,25’e yükseldi. Bu basit gibi görünen işlemin büyük ölçekli alış verişlerde yarattığı ilave avantaj onlarca milyon dolara ulaşıyor. İlk başta “rekabet koşullarında meydana gelen değişimle iskonto oranı da değişmiş olabilir” denebilir. Ancak Eti Maden’in iskonto uyguladığı şirket yabancı değil, yine kendisinin kurmuş olduğu ABD’deki iştiraki. Daha basit bir ifadeyle Türkiye’deki Eti Maden, yeni genel müdürün atanmasıyla beraber ABD’deki Eti Maden’e mal satarken iskonto oranını artırıyor. Böylece Türkiye’deki şirketten ABD’deki şirkete para aktarılmış oluyor. Yurtdışındaki şirketleri Sayıştay denetleyemediği için böyle bir transfere ihtiyaç duyuluyor.

 

ikinci-baskentgaz-ensar-vakasi-patladi-turken-e-milyonlar-eti-maden-den-mi-gitti-797578-1.

 

İskonto oranının artırılmasıyla birlikte milyonlarca dolar Eti Maden’in ABD’deki iştiraki Etimine USA’a aktarılmış oluyor. Yavuzyılmaz’ın hesaplamalarına göre 2017’de 12 milyon dolar olan iskonto tutarı 2018’de 52 milyon dolar, 2019’da ise 42 milyon dolara çıkıyor. Böylece 2018’de ilave olarak 40 milyon dolar, 2019’da ise 30 milyon dolar Etimine USA’e aktarılmış oluyor. Bu tutarın bugünkü kurla karşılığı 560 milyon TL.

 

ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR

 

Peki bu para hangi amaçla Etimine USA’e aktarılıyor? Burada da kilit isim Etimaden’in ABD’deki genel müdürü Etimine USA’in genel müdürü olan Haluk Gani. Genel müdür kilit isim çünkü Haluk Gani aynı anda hem Etimine USA’in genel müdürü hem de TÜRKEN Vakfı’nın genel sekreteri.

 

CHP’li Yavuzyılmaz ise tam bu noktada soruyor; “2018 ve 2019 yıllarındaki ıskontolarla oluşturulan, ardından yurtdışında izi sürülemeyen, kayıp 560 milyon TL’nin akıbetinin ne olduğu, TÜRKEN’e bağış olarak aktarılıp aktarılmadığının tespitinin, hem Türkiye hem de ABD makamlarının resmi belgeleriyle ortaya çıkarılması ve TÜRKEN’e Temmuz 2018 ve Haziran 2019 arasında hibe ve bağış olarak aktarılan 22 milyon 845 bin 437 doların Eti Maden’in yurtdışı şirketleri tarafından mı ödendiğinin araştırılması gerekiyor.”

Haberin etiketleri:

ABD, dolar, CHP, ensar, başkentgaz, bağış, deniz,


Haber okunma sayısı: 302

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu Adalar için tarih verdi!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yanına kurmaylarını alarak, Adalar sokaklarını adım adım turladı. Adalar’da,

TİP Başkanı Erkan Baş'tan şok suçlamalar

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

4’üncü Kadın ve Adalet Zirvesi

‘Dijital Çağda İnsan Kalmak’ temasıyla 4’üncü Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi yapıldı. Üç gün

Ev satın alırken dolandırılmayın!

İzmir Depremi sonrasında gayrimenkul satışlarından yeni binaların tercih edilme oranı arttı. Ev sahibi olma

İkinci bir hazine yaratılmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katarlılara satılmasıyla

Yoğun bakımların %100’e yakını dolu

Türk Tabipler Birliği "Özel ve Vakıf Hastanelerinin Olanakları Kamu İradesi ile Yurttaşların Hizmetine

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL