25 Eylül 2020 Cuma

Erdoğan sürekli geri adım atılıyor

erdogan-surekli-geri-adim-atiliyor

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İstanbul'daki deprem riskine işaret ederek beklenen İstanbul depreminin Türkiye'ye maliyetinin 200-300 milyar dolar arasında olacağını söyledi.
15 Eylül 2020 Salı 20:30

 İYİ Partili Özdağ, hükümetin ilk gündeminin olası bu depreminin sonuçlarını hafifletici önlemlerin oluşturması olması gerektiğini aktararak, "Önlemlerin ihmal edilmesi, ertelenmesi, sonuçları Türk milletine karşı işlenmiş bir cinayet boyutunu kazanır." diye konuştu.

Bilim insanlarının depremle ilgili açıklamalarına rağmen hiçbir önlem alınmadığını savunan Özdağ, "Bu sürece bir dur demek ancak toplumsal, siyasal tepkiyle mümkündür. Başta hükümet olmak üzere herkes, bu konuda gereken adımları atmak için çalışmalara başlamalıdır." ifadelerini kullandı.

Özdağ, Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikasına ilişkin bir soru üzerine, hükümetin, yüksek tonda konuşmasına rağmen fiiliyatta değişik cephelerde geri adımlar atmaya başladığını ileri sürdü. Fransa ve Yunanistan'ın, Türkiye'nin NAVTEX ilan ettiği bölgede geçen ay silahlı tatbikat yaptığını dile getiren Özdağ, "Erdoğan, 'Korsanlık yaptırmayız.' dedi ama korsanlık yapıldı. Sürekli geri adım atılıyor." diye konuştu.

Oruç Reis gemisinin, limana bakım ve ikmal için çekilmesine yönelik Özdağ, "Oruç Reis'in, Yunanlılar bunu ön şart olarak koyduktan hemen sonra geri dönmesi, Brüksel'de de Türk-Yunan görüşmelerinin Oruç Reis'in dönmesiyle başlaması, Dışişleri Bakanı'nın yaptığı açıklamanın doğru olmadığını gösteriyor. Türk milletiyle alay etmesinler." ifadelerini kullandı.

"Diplomasiyi güçlendirin" çağrısında bulunduklarını hatırlatan Özdağ, "Ama buna, 'Taviz vererek başlayın' demedik. Yunanlılarla görüşülecek şeyler vardır, görüşülmeyecek şeyler vardır. Mavi Vatan'ın herhangi bir noktasını Yunanlılar ile görüşmek söz konusu değildir. Nasıl Muğla'yı, Aydın'ı, Denizli'yi, İstanbul'u tartışmıyorsak bu vatan parçalarını, Mavi Vatan'ın da herhangi bir parçasını Yunan zorbalarıyla konuşmak durumunda değiliz. Böyle bir görüşmeye taviz vererek başlamak büyük bir talihsizliktir." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Anayasa Mahkemesinin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda yer alan "Şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez" hükmünü anayasaya aykırı bulmasına ilişkin tepkisinin sorulması üzerine Özdağ, "İçişleri Bakanı'nın üslubu, bir yüksek yargı organına karşı çok ağır bir üslup. Ben de Anayasa Mahkemesinin, Anayasa Mahkemesi gibi davranmadığını düşünüyorum. Hatta evlerinde otursalar daha iyi olur. Biz de 'Anayasa Mahkememiz var' demeyiz. Böylece gerçek hukuki durum ortaya çıkar. İçişleri Bakanı'nın yapmış olduğu açıklamanın üslubu da kabul edilebilir değil." karşılığını verdi.

Haberin etiketleri:

İYİ Parti, Ümit Özdağ


Haber okunma sayısı: 209

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

tek-parti-saltanati

Tek parti saltanatı

25 Eylül 2020 Cuma 10:56
turkiye-haklarindan-vazgecmeyecek

Türkiye haklarından vazgeçmeyecek

24 Eylül 2020 Perşembe 21:59
her-kesim-perisan-halde

Her kesim perişan halde

24 Eylül 2020 Perşembe 19:56

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP’linin torpil teklifi sonuç vermedi

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den istediği torpil sonuçsuz kaldı.

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

'Salgın yorgunluğu' ile başa çıkmanın 8 yolu

Aylardır Coronavirus ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde

Aileyle kurulan güçlü ilişki önemli

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medyada yazdığı bir notun ardından hayatına

Her kesim perişan halde

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, sosyal devlet ilkesine göre

Çeşmeden su yerine arsenik akıyor!

12 bin nüfuslu Kütahya’nın Emet ilçesinde şebeke suyundaki arsenik miktarı Dünya Sağlık Örgütü’nün

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL