28 Mart 2020 Cumartesi

Dilin kemiği yok

dilin-kemigi-yok

Cumhurbaşkanlığı'na bağlı İletişim Başkanlığı 'WeAreNATO"' kampanyası başlattı. Oysa PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmeyen NATO, birkaç yıl önceki tatbikatında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedefe koymuştu.
19 Şubat 2020 Çarşamba 08:50

 “WeAreNATO” kampanyası, İletişim Başkanlığının koordinasyonunda İzmir’de düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Türkiye’nin NATO’ya katılımının 68. yıl dönümünde gerçekleştirilen kampanyanın lansmanı İletişim Başkanlığı İzmir Bölge Müdürlüğünde yapıldı.

 

VERYANSIN TV'de yer alan habere göre, İletişim Başkan Yardımcısı Dr. Çağatay Özdemir, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin NATO’ya önemli katkılar sunduğunu belirtti.

 

Özdemir, “NATO üyeliğimiz ülkemizin güvenliğine de önemli katkılar sağlamıştır. Günümüzde terörizm, bölgesel istikrarsızlıklar, aşırıcılık, kitlesel göç, uluslararası toplumun karşı karşıya bulunduğu asimetrik güvenlik risk ve tehditleri ortaya çıkarmıştır. Bugün, ittifak dayanışmasına ve siyasi birliğine her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.” dedi. 

Toplantıya NATO Müttefik Kara Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Metin Tokel, NATO’da görevli askerler katıldı.

 

Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından NATO ile ilgili mesaj yayımladı. Milli Savunma Bakanlığı yayımladığı mesajda şu ifadeye ver verdi: 68 yıldır Barış ve Güvenlik için birlikteyiz. Bakanlık aynı tweeti İngilizce mesaj olarak da paylaştı.

ERDOĞAN: BÖYLE BİR İTTİFAK OLMAZ

8-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Norveç’te gerçekleşen NATO tatbikatında Atatürk ve Erdoğan hedef gösterilmişti.

 

Erdoğan, Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’un ortaya çıkardığı skandalın ardından yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

 

“Bu tabloda Atatürk’ün resmi ve bir tarafta da şahsımın ismi var. Hedefte bunlar. Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. ‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.’ dediler. Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.’ Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olamaz.”

 

Geçmişte NATO ile ilgili sert mesafeli açıklamalar yapan Erdoğan, 2016 yılında  “Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” demişti.

 

PYD’Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORLAR

Türkiye’nin NATO’ya sunduğu, içinde “PYD-YPG’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğu, dolayısıyla terör örgütü olarak sayılması gerektiğini” içeren plan belgesi, ABD tarafından veto edilmişti. ABD’nin bu açık vetosuyla birlikte, NATO’nun pek çok Avrupalı üye ülkesinin de bu konuda Washington yönetimi ile aynı çizgide davrandıkları biliniyor.

 

NATO MÜTTEFİKLERİMİZ PKK’YI SİLAHLANDIRIYOR

ABD, Türkiye’yi tehdit eden PKK’yı askeri yardımlarıyla Suriye sınırında güçlendiriyor. NATO anlaşmasına göre “müttefiği Türkiye”nin güvenliğini güçlendirme yükümlülüğü olan ABD, İttifak’ın kuruluş amacını ihlal ediyor.

 

ABD’nin, ortaya çıkmasında ve gelişiminde en büyük pay sahibi olduğu NATO’nun kuruluş anlaşması, üyelerinin toplu savunma ve barış ile güvenliğin korunması için çabalarını birleştirmekte kararlı olduklarına vurgu yaparak başlıyor.

NATO anlaşması, ABD ve Türkiye gibi müttefiklere birbirinin güvenliğini güçlendirme sorumluluğu getiriyor. ABD ise PKK’nın Suriye’nin beşte birine yayılıp, Türkiye’ye karşı büyük bir tehdide dönüşmesine neden oldu.

 

Anlaşma, üyelerine saldırıya uğrayan müttefiklerine yardım yükümlülüğü getirirken, PKK, NATO üyesi Türkiye’ye, yine NATO üyesi ABD’den aldığı silahlarla saldırıyor.

Haberin etiketleri:

Türkiye, NATO, PYD


Haber okunma sayısı: 283

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Kılıçdaroğlu'ndan olası 3 KOVİD-19 senaryosu

Kılıçdaroğlu’nun partilere gönderdiği raporda yer alan kötümser senaryoya göre 6 milyon kişi işsiz

Hükümet 1 yıldır salgın tehdidini biliyordu

Hükümetin elinde 1 yıl önce hazırlanmış “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” bulunuyor. Buna

İki günde ABD'den İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New

Milyonların hayatını tehlikeye attılar

Açık Radyo'da Önce Sağlık programına bağlanan bir sağlık çalışanı umreden dönenlerle ilgili bir skandalı

Koronavirüs definlerinde önlemler üst düzeyde

İBB, koronavirüs ölümlerinin personel ve halk sağlığını riske atmaması için titiz gerekli önlemleri aldı.

Koltuğu boş bırak sosyal mesafeni koru

İBB; raylı sistem, metrobüs ve otobüslerde güvenli mesafenin korunması için hazırladığı çıkartma ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL